Środa, 24.07.2024, Imieniny: Kinga, Krystyna, Olga
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

"Nie dla Rzeczpospolitej Myśliwskiej". Przeciwnicy nowych przepisów protestują

18.01.2018, 15:00:48 Rozmiar tekstu: A A A
"Nie dla Rzeczpospolitej Myśliwskiej". Przeciwnicy nowych przepisów protestują
Źródło: https://pixabay.com/

Rząd oddał lasy w ręce myśliwych. W razie potrzeby mogą oni m.in.: pogonić z lasu obrońcę przyrody, grzybiarza, a także właściciela ziemi. To, czego nie udało się wprowadzić do prawa łowieckiego, umożliwiła ustawa dotycząca zwalczania chorób zakaźnych zwierząt, która obowiązuje od stycznia tego roku. Nowe przepisy spotkały się ze sprzeciwem nie tylko obrońców przyrody. Od początku roku w różnych polskich miastach odbywają się protesty pod hasłem "Nie dla Rzeczpospolitej Myśliwskiej". Kolejny zaplanowano na piątek, 19 stycznia, w Gdańsku. Swój udział w nim zapowiedzieli również elblążanie.

Jadę do Gdańska wziąć czynny udział w manifestacji przeciw nowemu prawu łowieckiemu, bo uważam, że tylko w ten sposób, poprzez oddolne, masowe ruchy społeczne można wywierać wpływ na polityków. Trzeba im wykrzyczeć, co się myśli i czego się od nich oczekuje, bo inaczej pamiętają o nas tylko w czasie kampanii wyborczej

- mówi Ewa, elblążanka.

Ustawę o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt pod koniec ubiegłego roku podpisał prezydent RP Andrzej Duda. Wcześniej gładko przeszła ona zarówno przez sejm, jak i senat. Opowiedziało się za nią 433 posłów, nikt nie był przeciwny i nikt nie wstrzymał się od głosu. Zmiany poparli więc również posłowie Prawa i Sprawiedliwości, Platformy Obywatelskiej i Kukiz'15 z elbląskiego okręgu wyborczego. Z tego grona wyłamał się jedynie Jerzy Wilk (PiS), który w głosowaniu nie uczestniczył.
 

Głównym celem ustawy jest wprowadzenie nowych rozwiązań w zakresie zabezpieczenia przed rozwleczeniem choroby zakaźnej, zwalczania chorób zakaźnych wśród zwierząt wolno żyjących (dzikich), funkcjonowania organów Inspekcji Weterynaryjnej, a także wprowadzenia sankcji za nieprzestrzeganie zakazów, nakazów i ograniczeń - informuje kancelaria prezydenta.

Niewinnie brzmiąca ustawa w praktyce oznacza jednak również zwycięstwo lobby łowieckiego. Myśliwy, jeśli zechce, wygoni z lasu każdego, nawet jego właściciela. Pozwala na to zapis zakazujący uniemożliwiania i utrudniania polowań pod karą grzywny. W zamyśle miał on pewnie dotknąć obrońców zwierząt, którzy coraz częściej blokujących polowania. Odbić się może jednak również na grzybiarzach, spacerowiczach czy prywatnych właścicielach ziemi (aby wyłączyć dany obszar z obowodu łowieckiego muszą wypełnić szereg formalności). Nowe przepisy umożliwiają również odstrzał zwierząt w parkach narodowych i rezerwatach z pominięciem ustawy o ochronie przyrody, która dotychczas ograniczała polowania na obszarach chronionych. Teraz o tym, jak i kiedy decydował będzie Polski Związek Łowiecki.


Nowe przepisy spotkały się ze sprzeciwem już nie tylko obrońców praw zwierząt i ekologów. Coraz więcej Polaków nie godzi się na tak dużą swobodę myśliwych. Potwierdzają to również przeprowadzone ponad rok temu badania opinii publicznej CBOS. Według nich ponad 81 procent Polaków uważa, że ochrona własności prywatnej jest ważniejsza niż wykonywanie polowań, wskazując na niedopuszczalność tworzenia obwodów łowieckich na prywatnym gruncie bez zgody właściciela. Prawie 79 proc. Polaków nie życzy sobie karania za utrudnianie polowań, wskazując na nadrzędność swobodnego dostępu obywateli do lasów, pól i łąk. Aż 78 proc. Polaków opowiedziało się za wprowadzeniem zakazu udziału dzieci w polowaniach.

Tymczasem lobby myśliwskie wprowadziło tylnymi drzwiami skandaliczne przepisy, które oddają im władzę nad lasami w Polsce. Od 2018 r. możliwe są polowania w parkach narodowych i rezerwatach przyrody oraz karanie obywateli pod pretekstem utrudniania polowań. Oznacza to, że prawo myśliwego stało się w Polsce nadrzędne wobec prawa nas wszystkich do swobodnego korzystania z lasów, łąk i pól oraz należytej ochrony dziedzictwa przyrodniczego

- przekonują inicjatorzy akcji "Nie dla Rzeczpospolitej Myśliwskiej".

Tysiące przeciwników ustawy podpisało się już pod petycjami skierowanymi do rządzących (jedną z nich znajdziemy tu). Od początku roku w różnych miastach Polski odbywają się protesty pod hasłem "Nie dla Rzeczpospolitej Myśliwskiej". Kolejny zaplanowano na 19 stycznia (piątek), w Gdańsku.

Obywatelski protest przeciwko niekorzystnym dla obywateli i dzikiej przyrody zmianom w prawie łowieckim, przeforsowanym w ostatnich tygodniach przez lobby myśliwskie rozpocznie się o godz. 17 przy ul. Długi Targ (obok pomnika Neptuna). Udział w nim zapowiedzieli również elblążanie.

Polacy, jak nigdy w zdecydowanej większości, są przeciwni zbiorowym polowaniom na dzikie zwierzęta, udziałowi w tej rozrywce dzieci, ograniczeniom dostępu do lasu ze względu na odbywające się polowanie, karom za przebywanie w lesie podczas polowania, a przede wszystkim ograniczeniom własności prywatnej poprzez wyznaczanie okręgów łowieckich na prywatnym gruncie bez zgody właściciela. Wbrew temu, ustanawia się w Polsce prawo korzystne dla wąskiej grupy ludzi, najwyraźniej bardzo wpływowych. Lasy przestają być wspólne, pełne prawo dostępu mają tylko myśliwi. Świetnym, obrazowym przykładem jest wygonienie z lasu przed kilkoma dniami Igora Tracza, mistrza świata psich zaprzęgów, który odbywał tam trening z młodymi zawodnikami. Zagrożono mu kulką. Na szczęście skończyło się na groźbach, ale w zeszłym roku odnotowano kilkanaście postrzeleń ludzi, niestety, nie tylko biorących udział w polowaniu, ale także przypadkowych, nieświadomych zagrożenia

- przekonuje elblążanka.

Przeciwnicy ustawy nie tylko chcą jej ucywilizowania, ale również formują swoje postulaty. Chodzi o wprowadzenie do prawodawstwa między innymi: ochrony konstytucyjnego prawa właścicieli poprzez możliwość skutecznego wyłączania prywatnej ziemi spod reżimu polowań bez konieczności uzasadniania tego przed sądem, wprowadzenie obowiązku informowania o planowanych polowaniach w publicznie dostępnej elektronicznej książce ewidencji polowań, zakaz polowania w obecności dzieci do 16 roku życia, wprowadzenie generalnego zakazu polowań zbiorowych ze względu na ich wyjątkowo szkodliwe oddziaływania na przyrodę, w tym na wiele gatunków chronionych.

Pełny tekst ustawy znajdziemy tu.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%80.0 %20.0


Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +11
  ~ czarny
  Czwartek, 18.01

  Myśliwi nie mieli i nie mają prawa wyganiać nikogo z lasu, jeśli tak się dzieje (a dzieje się, słychać o tym w mediach), to jest to niewiedza lub nadinterpretacja nowych przepisów. Myśliwy wykonujący zgłoszone polowanie może jedynie wezwać patrol policji a ta na miejscu ma zweryfikować, czy czyjaś obecność jest celowym utrudnianiem polowania, jeśli tak - nakłada mandat. Rzeczywiście są grupy ludzi, którzy robią to celowo, chodzą za myśliwymi, tropią ich po lasach i włażą im pod lufy. I to nowe prawo takich przypadków dotyczy. Tak więc podczas grzybobrania, uprawiania sportu, zwykłego spaceru itp. nikt nikogo nie ma prawa wyrzucić z lasu ani karać mandatami. Pamiętajcie o tym obywatele i nie dajcie się zastraszać i przeganiać z lasu. Las jest dla wszystkich.

 2. 2
  +14
  ~ ann
  Czwartek, 18.01

  No tak, tylko dlaczego łamane jest prawo własności? Skoro to jest moja ziemia to dlaczego ma po niej łazić facet z bronią? Najpierw powinien to ustalić ze mna, czy może na nią wejść, a jeśli są inne za tym okoliczności dla których powinien tam wejść i coś ustrzelić to powinien zgodę uzyskać w drodze nakazu, o ile zachodzi taka konieczność.

 3. 3
  +7
  ~ kombatant
  Czwartek, 18.01

  Wolna Wolska zaciska sznur na szyi narodu systematycznie i celowo. Jest wolna od wolności sprawiedliwości i równości o take Wolskie walczylim

 4. 4
  --14
  ~ xyz
  Czwartek, 18.01

  Ten portal powoli staje się lewacką tubą propagandową. Tylko marsze KOD, senator Wcisła, PO, aborcja, protesty pod siedzibą PiS ( 8 osób), protesty pod sądem, itp. Co za bzdury są tu napisane, żadnego odniesienia do ustawy tylko lewacki bełkot pełen półprawd i przeinaczeń. Jak można napisać taki artykuł bez przeczytania ustawy. Kompletny brak wiedzy i nawet minimalnej wiedzy o nowelizacji prawa łowieckiego. Delikatnie można to określić jednym zdaniem. Pisał to kompletny ignorant i dyletant.

 5. 5
  --8
  ~ mius
  Czwartek, 18.01

  To są tylko wypowiedzi następnej "grupy sprzeciwu"! Rzetelny artykuł podparty byłby cytatami z tej ustawy ! Zacytujcie tekst ustawy, w którym mówi ona np. o możliwości wygonienia z PRYWATNEGO lasu właściciela! Póki nie zobaczę, mam prawo twierdzić, że to kolejny, medialny bełkot...

 6. 6
  --6
  ~ mius
  Czwartek, 18.01

  Dlaczego mnie "minusujecie" ???!!! W dalszym ciągu czekam na cytaty z ustawy...

 7. 7
  +4
  ~ pogonić myśliwych
  Piątek, 19.01

  Precz a mordercami- żadnych praw dla nich. Nowobogackie buce

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.89414501190186