Niedziela, 26.05.2024, Imieniny: Filip, Paulina, Marianna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Wcisła:Tych ludzi trzeba powstrzymać. 13 grudnia Strajk Obywatelski w Elblągu

09.12.2016, 16:35:49 Rozmiar tekstu: A A A
Wcisła:Tych ludzi trzeba powstrzymać. 13 grudnia Strajk Obywatelski w Elblągu
Fot. Ryszard Biel

13 grudnia, w 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, elbląski Komitet Obrony Obywatelskiej, wspólnie z Platformą Obywatelską i Nowoczesną planują Strajk Obywatelski. To będzie protest przeciw działaniom rządom Prawa i Sprawiedliwości, które zdaniem jego organizatorów coraz bardziej przypominają reżim totalitarny. 0rganizatorzy zachęcają  do wyjścia elblążan na ulicę. Przyłączysz się?

Strajk Obywatelski odbędzie się 13 grudnia w blisko stu miejscach w Polsce i za granicą. W Elblągu protestujący spotkają się na placu przed Pomnikiem Ofiarom Grudnia '70. Demonstracja odbędzie się pod hasłem "PiS = PRL bis". Rozpocznie się o godzinie 15.30 i potrwa do godz. 17,00.

Obawiamy się tego, co się obecnie dzieje. Porównujemy to, co było za PRL, wprowadzenie stanu wojennego w 1981 roku z działaniami obecnego rządu

- mówi Tadeusz Kawa, rolnik, KOD.

Stan wojenny w świadomości Polaków to są czołgi na ulicach, godzina policyjna, ale stan wojenny naprawdę to stan wojny między władzą a społeczeństwem i w tym sensie to, co działo się w 1981 roku dzisiaj się powtarza. Dzisiaj rząd jest w stanie wojny ze społeczeństwem. Zabiera społeczeństwu wszystkie atrybuty, które pozwalają mu na udział w życiu publicznym. My się nie możemy na to zgodzić. Na to, że organizacje pozarządowe będą kierowane przez rząd, że rząd będzie decydował, jak ma funkcjonować Trybunał Konstytucyjny. To nie są te priorytety, którymi rząd powinien się kierować, rząd ma władzę polityczną, a sądownicza władza jest czymś innym, organizacje pozarządowe i biznes również. Rządy Kaczyńskiego dążą do zawiadywania całą Polską, byciem rządem totalnym i przeciw temu zaprotestujemy 13 grudnia

- dodaje Jerzy Wcisła, senator RP (PO).

Pomysłodawcami Strajku Obywatelskiego jest KOD, ale zdobył sojuszników w postaci przedstawicieli większości ugrupowań opozycyjnych. W elbląskim proteście udział zapowiedziała również PO i Nowoczesna.

Chciałbym, żeby do wszystkich dotarło, że my nie kwestionujemy legalności wyboru władz PiS, ale wspólnie protestujemy przeciw temu, że te władze wprowadzając niekonstytucyjne ustawy, tak naprawdę zmieniają nam ustrój państwa z demokracji parlamentarnej na jakąś formę reżimu totalitarnego. Wspólnie zebraliśmy się, aby wspólnie protestować. Pamiętajmy, że na PiS głosowało 5 mln obywateli, a 25 mln nie głosowało i my w dużej części jesteśmy reprezentantami tych pozostałych wyborców. Protestujemy, nie życzymy sobie takiej Polski, dewastacji tego dobrego co udało się nam przez 25 lat demokracji osiągnąć. Nie zgadzamy się na ośmieszanie nas na arenie międzynarodowej, na utratę wszelkich sojuszy, na bezmyślne zadłużanie kraju i rozdawnictwo pieniędzy, których tak naprawdę nie ma - to jest wszystko na kredyt i wielkie oszustwo. Dlatego będziemy protestować, mamy do tego prawo i z niego skorzystamy

- wyjaśnia Cezary Balbuza, Nowoczesna Elbląg.

- Mieszkańcy musza powiedzieć, że to nie jest tylko sprawa kilku senatorów, polityków, którzy mają różny odbiór społeczny, ale, że to są racje mieszkańców obywateli. Wystarczy spojrzeć na mały ruch graniczny, został on zniszczony, została zniszczona dobra współpraca między Rosjanami a Polakami na szczeblu regionalnym tylko dlatego, że jednemu facetowi się Rosjanie nie podobają, nie może tak być, nikt nie może mieć takiego prawa, żeby nie myśleć o kosztach regionalnych, bo mu się nie podoba, bo jego zdaniem był spisek między Polakami i Rosjanami, który zabił jego brata. Drugi, który swego czasu chciał w nocy rozbroić połowę Polski, dzisiaj buduje armię. Do jakiego państwa my zmierzamy? Za chwilę ta armia rzeczywiście wyjdzie na ulice i będziemy mieli ofiary kolejnego grudni albo innego miesiąca. Tym ludziom trzeba powiedzieć stop - dodaje senator Jerzy Wcisła.

13 grudnia przed Pomnikiem Ofiarom Grudnia '70 zorganizowane zostaną dwa wydarzenia. Oprócz Strajku odbędzie się tu również uroczystość w 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.

PiS ze swoimi zwolennikami na pewno również pojawi się przed pomnikiem, ale zapowiadają to na godzinę 18. Więc nasze manifestacje nie będą ze sobą kolidowały. Najprawdopodobniej się miniemy

- dodaje Kawa.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 91

%50.5 %49.5
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 4 ) Fot. Ryszard Biel


Komentarze do artykułu (54)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +60
  ~ Wstyd
  Piątek, 09.12

  Tak się EKO zarzekało, że nie są przybnudówką PO, a tutaj widzimy po raz kolejny towarzysza Balbuzę ramię w ramię z Gelert. Nie marnujcie na to coś głosów, bo oni tylko rozbijają szanse autentycznych ruchów obywatelskich.

 2. 2
  +55
  ~ okon
  Piątek, 09.12

  A gdzie byliście jak nas w te gów........niane województwo umoczyli ,zwami to bym nawet muchy w kiblu nie upił ,jeszcze protasa na protest zaproście zucha mazur .Ps. Wasale olsztyńskie.

 3. 3
  +69
  ~ rysio
  Piątek, 09.12

  8 lat Elbląg niszczyli po kawałku oddając w łapy Olsztyna np. Dyspozytornia Pogotowia , Energa i wiele innych firm i urzędów . Stanowiska i przywileje się skończyły to przypomnieli sobie ,że są mieszkańcy , obywatele.

 4. 4
  +59
  ~ pampi - ZAWADA
  Piątek, 09.12

  Panie Wcisła przeczytałem sobie pańską wypowiedź , na bakier z tą historią u Pana o raz zbyt wiele demagogi , a piastuje Pan poważne stanowisko Senatora RP . Wiem , wiem wszystko zaczęło się od Mieszka I .....

 5. 5
  +60
  ~ eWA ......................
  Piątek, 09.12

  NIKT TAK NIE ZNISZCZYŁ NASZEGO MIASTA JAK MAFIA - PO ......................

 6. 6
  +50
  ~ Alvares
  Piątek, 09.12

  Mieszkam w centrum i nie życzę sobie waszego wycia pod oknami. (trąbki, głośniki, gwizdki,) Będę dzwonił na policje, o zakłócanie mojego spokoju. Chcecie manifestować to WY ***ALAĆ ***A do bażantarni, albo na Plac na Warszawskiej. Anie drzeć ryje pod oknami.

 7. 7
  +33
  ~ Alvares
  Piątek, 09.12

  Mieszkam w centrum i nie życzę sobie waszego wycia pod oknami. (trąbki, głośniki, gwizdki,) Będę dzwonił na policje, o zakłócanie mojego spokoju. Chcecie manifestować to WY ***ALAĆ ***A do bażantarni, albo na Plac na Warszawskiej. Anie drzeć ryje pod oknami.

 8. 8
  +42
  ~ ja
  Piątek, 09.12

  Kto tu kwestionuje demokrację, wybory były demokratyczne? były więc dajcie rządzić demokratycznie wybranym rządom, czy przez 8 lat nierządzenia przez was ktoś robił takie cyrki na cały świat jak wy teraz. Targowicę sobie urządzacie? już raz tacy byli i jak to się dla Polski skończyło? Uczmy się na historii? Nie pozwólmy takim Kijowskim Mazgułom zniszczyć Polski. A INFO niech mogłoby przestać ich promować.

 9. 9
  +28
  ~ Alvares
  Piątek, 09.12

  Mieszkam w centrum i nie życzę sobie waszego wycia pod oknami. (trąbki, głośniki, gwizdki,) Będę dzwonił na policje, o zakłócanie mojego spokoju. Chcecie manifestować to WY ***ALAĆ ***A do bażantarni, albo na Plac na Warszawskiej. Anie drzeć ryje pod oknami.

 10. 10
  +43
  ~ emigrant przez takich właśnie
  Piątek, 09.12

  Banda chooya. Rozwiesili jakąś szmatę i pajacują pod oknami. Za uczciwą robotę się weźcie to nie będziecie mieli czasu na głupoty.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0699300765991