Czwartek, 8.12.2022, Imieniny: Maria, Wirginia, Wirgiliusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Wojewoda przychylniejszy Elblągowi? Marian Podziewski deklaruje wsparcie ws. portu i dyspozytorni

12.08.2015, 18:30:42 Rozmiar tekstu: A A A
Wojewoda przychylniejszy Elblągowi? Marian Podziewski deklaruje wsparcie ws. portu i dyspozytorni
Fot. Adrian Sajko

Wojewoda warmińsko – mazurski Marian Podziewski zadeklarował dziś w Elblągu swoją pomoc w istotnych dla miasta problemach. Wspólnie z Prezydentem Witoldem Wróblewskim zamierza ubiegać się w kilku resortach o zgodę i środki m.in. na uruchomienie w elbląskim porcie odpraw fitosanitarnych, ale także na powrót do Elbląga dyspozytorni ratownictwa medycznego. Wojewoda i Prezydent będą także apelować w Warszawie o fundusze na budowę nowych siedzib dla elbląskich komend straży pożarnej i policji.

Wojewoda Marian Podziewski przebywał dziś w Elblągu z roboczą wizytą, podczas której od samego rana towarzyszył mu prezydent Witold Wróblewski. Wizyta związana była z problemami dotyczącymi naszego miasta.

Pierwszym z nich była kwestia budowy nowych siedzib dla elbląskiej straży pożarnej oraz komendy miejskiej policji. Wojewoda zapoznał się ze stanem obecnym obu komend i obejrzał miejsca planowane pod budowę nowych siedzib.

- Pierwszy raz byłem w siedzibie elbląskiej komendy miejskiej policji i muszę powiedzieć, że ten budynek jest po prostu straszny. To wstyd, że taki obiekt funkcjonuje jeszcze w tak dużym mieście – przyznał wojewoda Marian Podziewski. - W przyszłym tygodniu jesteśmy umówieni z Panem Prezydentem na kolejne spotkanie dotyczące inwestycji w elbląskiej straży pożarnej i policji. Ostateczne decyzje w sprawie budowy nowych komend, zapadną jednak na szczeblach centralnych.

Kolejny omawiany temat dotyczył podjęcia działań, w sprawie uruchomienia w elbląskim porcie odpraw fitosanitarnych. Sprawa ciągnie się już od dłuższego czasu i ze stratą dla portu nie została jeszcze załatwiona. W Elblągu mówiło się nawet, że wojewoda warmińsko – mazurski jest przeciwnikiem stworzenia tego typu punktu odpraw granicznych w naszym porcie.

To nie jest jakaś moja niechęć. Wręcz przeciwnie, chcę podkreślić, że irytuje mnie fakt, że tak ślamazarnie jest podejmowana decyzja o odprawach fitosanitarnych. Chcemy to w najbliższym czasie usankcjonować. Takie służby muszą tu być. Wcześniej wysłałem już kilka opinii w tej sprawie do Ministra Rolnictwa. Na razie nie mamy decyzji. Wiąże się to zapewne ze sprawami finansowymi, stąd tyle to trwa – tłumaczył Marian Podziewski. - Jesteśmy w przyszłym tygodniu umówieni w tej sprawie w Ministerstwie Rolnictwa. Rozmowy będą dotyczyć przyspieszenia tego procesu. Myślę, że po przedstawieniu ministrom naszych problemów, nasza wizyta w Warszawie sprawi, że sprawa ta zostanie rozwiązana

- twierdzi wojewoda.

W ostatnim czasie temat odpraw fitosanitarnych nabrał mocno na znaczeniu, gdyż obroty w porcie w Elblągu znacznie spadły. Przyczyną jest wprowadzone w Obwodzie Kaliningradzkim 32% cło na materiały budowlane, które były głównym towarem przewożonym drogą wodną z Elbląga do Rosji. Straty mogłyby zrekompensować przeładunki produktów pochodzenia roślinnego. Jak podkreśla Prezydent Witold Wróblewski, w tej chwili jest już około 40 chętnych kontrahentów zainteresowanych tego typu przeładunkiem w elbląskim porcie.

Ostatnim ważnym tematem, o którym rozmawiano w Elblągu, była sprawa przywrócenia w naszym mieście dyspozytorni ratownictwa medycznego. Ta swoją siedzibę mogłaby mieć, w zmodernizowanym za unijne pieniądze, budynku miejskiego centrum bezpieczeństwa przy ul. Orzeszkowej.

Wiem, że temat dyspozytorni jest drażliwy dla elblążan. Ja nie wykluczam takiej możliwości, żeby  dyspozytornia tutaj była – zaznaczył wojewoda. - Dziś rozmawialiśmy już o tym z Panią Dyrektor szpitala wojewódzkiego Elżbietą Gelert. Pierwotnie w planach były trzy dyspozytornie: w Ełku, Elblągu i Olsztynie. Pieniądze, które otrzymałem starczyły na utworzenie tylko jednej. Ta dyspozytornia w Olsztynie w mojej ocenie i ocenie Ministra Zdrowia oraz NFZ, działa prawidłowo. Rozważymy ponownie, aby w Elblągu funkcjonował oddział zamiejscowy dyspozytorni, który z nazwy byłby tylko oddziałem, bo tak naprawdę byłaby to kolejna dyspozytornia. O jej finansowanie zapytamy w przyszłym tygodniu Ministra Zdrowia

– zadeklarował Marian Podziewski.

- W tej chwili jest do tego dobry okres, bo trwają przygotowania do planowania budżetu państwa na rok następny – uzupełnił Prezydent Witold Wróblewski. - Chcemy więc naciskać na ministerstwa tak, aby uwzględniły wszystkie nasze wnioski dotyczące portu, komend policji i straży pożarnej i zawarły je w budżecie.

 

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%20.0 %80.0


Komentarze do artykułu (17)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +55
  ~ wniosek
  Środa, 12.08

  Dla mnie najważniejsza sprawa to sprawa EPEC i tak wysokiej stawki za ciepło jaką płacą elblążanie. Może w końcu to pan Wojewoda mógł wpłynąć na załatwienie tej sprawy przez pana Prezydenta.

 2. 2
  +18
  ~ Mariusz Debilowski
  Środa, 12.08

  Pan wojewoda ma Elbląg tam gdzie kończą się plecy a zaczynają nogi. Te deklaracje to propagandowa wyborcza papka. Słowa bez żadnego znaczenia. Ja również mogę obiecać mieszkańcom Olsztyna, że dołożę wszelkich starań aby Olsztyn został stolicą Polski. Cieszcie się Olsztyniacy. Tak jak cieszą się Elblążanie po słowach Wojewody Jednego Miasta. Czy doczekamy się w naszym mieście władzy, która będzie chciała i będzie potrafiła przeciwstawić się dyktatowi Olsztyna ?

 3. 3
  +1
  ~ powiec
  Środa, 12.08

  Jedyne nadzieja dla Elblaga to wymiana wojewody POdziewskiego na PISdziewskiego!;) Wtedy bedzie wszystko tzn. przekop, IV port IV RP, lotnisko, kosmodrom i 100 nowych fabryk!;)

 4. 4
  +11
  ~ turban
  Środa, 12.08

  obaj panowie maja odrzucajaca odpychajaca i obrzydliwa aparycje. A geby to im chyba z biedy i glodu tak urosly?

 5. 5
  +11
  ~ dobry elblążanin
  Czwartek, 13.08

  Wojewoda obudził się przed wyborami a więc wniosek może być tylko jeden, a swoją drogą to zastanawiam się dlaczego pan prezydent nie podejmował żadnych kroków w sprawie przywrócenia dyspozytorni na samym początku kiedy objął urząd. Czyżby on także miał gdzieś nasze miasto?

 6. 6
  +10
  ~ tezz
  Czwartek, 13.08

  Oj wiadomo gdzie ten facet miał Elbląg i NIC nam nie załatwi ,nie łudzmy się ,on ma dbac tylko o Olsztyn i to dokładnie robi .

 7. 7
  +5
  ~ bugi
  Czwartek, 13.08

  don mariano w elblągu jest piękny jak leonardo di caprio, a tak po prawdzie wybory , wybory, wybory psl tonie kielbasa wyborcza i tylko tyle, w listopadzie sie dowiemy ze nici z tych pomysłow, a ten co siedzi obok don mariana to kto???boduguard?????????? faryzeusz, który uznaje tylko co zapisane a co obiecał elblążanom werbalnie nie wazne............ot tacy mierni wierni krętacze z PSL psl-owi mówimy nie, połowa to do prokuratury sie nadaje dzieki platfusom jeszcze żyją, a maja się czego bąć , oj mają, tak bardzo sie boją pis-u oj czuc w gaciach strach, ja juz czuję a wy????????elblążanie?????????

 8. 8
  +2
  ~ kaszana
  Czwartek, 13.08

  swieta prawda, ja jeszcze bym dodał do redakcji nigdy wiecej zdjęć z wróblewskim bo wygląda jakby był sponiewierany przez alkohol???????????????, lub był ofiara rozboju, a moze jest zwyczajnie chory, i to stanowisko go przerosło tak przerosło polityk wroblewski przyłozył łapkę do lotniska które bedzie przynosic straty, a co dla elblaga odpowiadam obiecanki, obiecanki, obiecanki http://wroblewski.elblag.pl/index.php popatrzcie i decydujcie o przyszłosci tego gościa??????????????????/ Żenada 100% Żenada, a kśiąże warmii i mazur sir paziewski marian to marny pilityczyna zaden menager żaden, za serwilizm ma nagrodę

 9. 9
  +7
  ~ Jola
  Czwartek, 13.08

  Nie wierzcie wojewodzie Podziewskiemu- to klamca ,ktory z premedytaja uniemozliwia zalatwienie wielu spraw dotyczacych naszego miasta.Ogromne srodki finansowe przeznacza na przejscie graniczne w Goldapii a tam nie dokonuje sie zadnych odpraw towarow.Kolejne zmarnowane pieniadze to lotnisko Mazury w Szymanach-bedzie ono generowalo ogromne koszty.Trzeba bedzie do niego dokladac.Za takie bezsensowne wydawanie pieniedzy trzeba zaczac wreszcie rozliczac.

 10. 10
  +6
  ~ Elbinger
  Czwartek, 13.08

  Oprócz działań ws. portu i przywrócenia Dyspozytorni Ratownictwa Medycznego - w trybie PILNYM powinna zostać utworzona Śmigłowcowa Stacja LPR - dla szpitali Elbląga ale też z myślą o bezpieczeństwie setek tysięcy wczasowiczów odpoczywających rokrocznie na Mierzei. Teraz rząd rozważa rozszerzenie liczby takich Stacji bodaj o 6 na terenie kraju (np. o Gorzów Wlkp., Ostrów itp.) ale próżno szukać na tej liście Elbląga. Stacja Ś. LPR, zwłaszcza przy wsparciu Wojewody, ma szanse na zaistnienie, bo są potrzeby (niestety częste i groźne wypadki, fatalne drogi dojazdu dla karetek) jak i infrastruktura - lotnisko aeroklubu idealnie by się tu nadawało (rejony Szpitali są gęsto zabudowane). Szkoda, że zabrakło strategicznego myślenia przy lokowaniu firm kompletnie nielotniczych w hangarach lotniska.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.90437388420105