Niedziela, 14.07.2024, Imieniny: Stella, Bonawentura, Marcelin
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Helena Pilejczyk patronem elbląskiego lodowiska

25.02.2011, 12:01:09 Rozmiar tekstu: A A A
Helena Pilejczyk patronem elbląskiego lodowiska
fot. pwsz.elblag.pl

Elbląskie lodowisko ma już swojego patrona. Od piątku 25 lutego nosi imię Heleny Pilejczyk. Tak zadecydowali radni podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej. W niedzielę 27 lutego znana łyżwiarka osobiście odsłoni tablicę jej imienia. W uroczystości weźmie udział Prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk.
 
Pomysł elbląskiej dziennikarski Miry Stankiewicz doczekał się realizacji. Zaczęło się od zbierania podpisów popierających inicjatywę.
 
- Wiele osób pytało: dlaczego teraz i dlaczego Helena Pilejczyk? Moja odpowiedź brzmiała prosto - lepiej późno niż wcale, a pani Lusia Pilejczyk jak nikt inny w ostatnim półwieczu historii Elbląga jest kojarzona w miastem. Bez skandali, w glorii niewątpliwego sukcesu i z pięknym życiorysem od młodości do dziś. Jest to także hołd złożony wielu pokoleniom sportowców z lat 50., 60. i późniejszych, ludziom Kazimierza Kalbarczyka i ich naśladowcom - powiedziała Mira Stankiewicz.
 
Następnie sprawą zajęli się miejscy radni. Podczas ostatniej sesji przegłosowali wniosek. Radni nie mieli wątpliwości. Helena Pilejczyk jest przecież pierwszą w historii Polką - brązową medalistką olimpijską ze Squaw Valley w 1960 roku, srebrną medalistką mistrzostw świata, wielokrotną mistrzynią i rekordzistką Polski. Łyżwiarstwo szybkie uprawiała do 75 roku życia. Zdobyła wiele tytułów mistrzyni świata weteranów. Pani Helena przez całe dorosłe życie związana była z Elblągiem. Przez 20 lat trenowała i wychowywała kolejne pokolenia młodych elblążan jako nauczyciel i trener. Do dziś pracuje w swoim klubie Orzeł i dalej wspiera sport. W 2002 roku Rada Miejska zadecydowała o nadaniu Helenie Pilejczyk tytułu Honorowego Obywatela Elbląga.
 
Odsłonięcie tablicy pamiątkowej na lodowisku odbędzie się w najbliższą niedzielę. O godzinie 12:00 zaczną się biegi finałowe Pucharu Polski w short-tracu. Zaraz po nich około gadziny 13:30 Helena Pilejczyk odsłoni tablicę pamiątkową. O 14.00 odbędzie się wręczenie nagród najlepszym łyżwiarzom i ceremonia zamknięcia zawodów.
 
W uroczystościach wezmą udział Prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk, przewodniczący Rady Miejskiej Jerzy Wcisła. Zaproszeni są także wszyscy elblążanie, kibice sportowi.
 

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%33.3 %66.7


Komentarze do artykułu (14)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +7
  ~ marek
  Piątek, 25.02

  NIC DLA ELBLAGA NIE ZROBILA - TO KALBARCZYK KAZIMIERZ ROZSLAWIL ELBLAG I JA TEZ WG MNIE TO IM. K.KALBARCZYKA POWINNO NAZYWAC SIE TO LODOWICKO - ZNAKOMITEGO TRENERA I PRZYJACIELA

 2. 2
  +7
  ~ Krzysiek
  Piątek, 25.02

  Dokładnie Kazimierz Kalbarczyk to byłby najlepszy patron elbląskiego lodowiska.

 3. 3
  --8
  ~ basia
  Piątek, 25.02

  Marku,niewątpliwie masz swój udział w rozsławianiu Elbląga poprzez wyniki sportowe.Gratulowałam i gratulowac Ci będę zawsze.Trener Kalbarczyk to był wielki autorytet,wielki przyjaciel młodzieży i wspaniały trener.Ale pani Helena tez ma swój wkład w rozsławianiu naszego miasta,jest medalistką olimpijską.Boli,kiedy piszesz,że nic dla Elbląga nie zrobiła.Zrobiła więcej niż Ty.Nie tylko na niwie sportowej,ale wychowała sporo naszych elbląskich dzieciaków,przez wiele lat pracując w szkole.Cieszę sie,że to jej imię nosić bedzie nasze lodowisko.Serdecznie gratuluję pani Helenie i pozdrawiam Marka

 4. 4
  --5
  ~ dzidka17
  Piątek, 25.02

  Jak to nic nie zrobiła?!!!A medale,które zdobyła i rozsławiła nasze miasto nic nie znaczą?Z całym ogromnym szacunkiem dla ś.p.Pana Kalbarczyka ..gdyby nie sukcesy Pani Pilejczykowej nikt nie wiedziałby o istnieniu Pana Kalbarczyka.Chwała Mu za zaangażowanie i pasję ,którą wkładał w wytrenowanie i sukcesy naszych łyżwiarzy,za to niewątpliwie należy Mu się ogromna wdzięczność,którą wyrażam tu na forum publicznym. Pozdrawiam Wszystkich Elblążan :))

 5. 5
  +6
  ~ marek
  Piątek, 25.02

  tylko ze nikt mi nigdy nie gratulowal za nic wiec nie wiem do kogo p. Basia pisze i kim jest. Nie mam nic wspolnego ze sportem , jestem szarym obywatelem tego miasta ktory uwaza ze patronem powinien zostac Kazimierz Kalbarczyk

 6. 6
  --10
  ~ wt
  Piątek, 25.02

  ani słowa o pani Seroczyńskiej, utrwalanie białej plamy???

 7. 7
  --6
  ~ basia
  Piątek, 25.02

  Marku,napisałeś "to Kazimierz Kalbarczyk rozsławił Elbląg i ja tez".Teraz rozumiem,że miało być "i ją też".Przepraszać za gratulacje nie będę.Zresztą,gratuluje,że zdecydowałeś się zabrać głos.30 lat temu był w Elblągu Marek,wychowanek pana Kalbarczyka.Był dobrym panczenistą. Zresztą mieszka tu do dziś.Wzięłam Cię za niego,pomyliłam się.Pozdrawiam,i stoję murem za panią Heleną!!

 8. 8
  --3
  ~ Kibic łyżwiarstwa szybkiego.
  Piątek, 25.02

  Wspaniali entuzjaści i miłośnicy elbląskiego łyżwiarstwa: Jako kibic łyżwiarstwa szybkiego, tego na długim i tego na krótkim torze popieram decyzję Rady Miejskiej. Z całym szacunkiem dla Pana Kazimierz Kalbarczyka i jego syna Janusza, również wybitnego trenera łyżwiarstwa szybkiego, wspólnie z Panią Heleną Pilejczyk i wszystkimi elbląskimi byłymi i obecnymi trenerami tej pięknej zimowej dyscypliny sportu kształtowali i kształtują charaktery byłej i ówczesnej młodzieży naszego miasta. WIELKIE DZIĘKI IM ZA TO. Nasze obecne sztuczne lodowisko działa od stycznia 2005 roku i dlaczego zwolennicy, aby patronem lodowiska został Pan Kazimierz Kalbarczyk nie złożyli wcześniej do rady Miejskiej takiego wniosku. Brawo Pani Mirko, podjęła Pani odważną i słuszną decyzję. A Pani Elwira Potapowicz Seroczyńska srebrny medal na VIII Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Squaw Valley zdobyła w barwach Sarmaty Warszawa i już niewiele wspólnego miała z Elblągiem Zapraszam na linki gdzie można poczytać o historii łyżwiarstwa w Elblągu. Prawdziwi entuzjaści łyżwiarstwa na pewno w nadchodzący weekend odwiedzą lodowisko w związku z tą piękną uroczystością i odbywającymi się zawodami. http://www.orzel.elblag.com.pl/pliki/Historia%20KS%20Orzel.pdf http://www.mosir.elblag.eu/historia_sportu/lyzwiarstwo_szybkie/ http://www.mosir.elblag.eu/aktualnosci/3097/

 9. 9
  --6
  ~ INTERNAUTKA
  Sobota, 26.02

  JESTEM BARDZO ZADOWOLONA ŻE WYBRANO PANIĄ HELENĘ NA PATRONA ELBLĄSKIEGO LODOWISKA . GRATULUJĘ TAKIEGO WYBORY. Jako fanka łyżwiarstwa szybkiego, tego na długim i tego na krótkim torze popieram decyzję Rady Miejskiej. Z całym szacunkiem dla pani Seroczyńskiej , Pana Kazimierz Kalbarczyka i jego syna Janusza, również wybitnego trenera łyżwiarstwa szybkiego, wspólnie z Panią Heleną Pilejczyk i wszystkimi elbląskimi byłymi i obecnymi trenerami tej pięknej zimowej dyscypliny sportu kształtowali i kształtują charaktery byłej i ówczesnej młodzieży naszego miasta.

 10. 10
  +2
  ~ kibic
  Sobota, 26.02

  Nazwać lodowisko powinno się .TYLKO KIEDY ten bubel nie lodowisko zostanie poprawiony.Kiedy powstanie więcej miejsc siedzących i kiedy zostanie przedłużona tafla lodowiska by można było rozgrywać normalne mecze hokeja.Dlaczego w Elblągu tyle się gada a nie buduje toru do jazdy szybkiej na lodzie.Politycy ruszcie swoje d nie po to Was wybrano byście tylko byli .NIC W ZAMIAN.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0646049976349