Wtorek, 21.05.2024, Imieniny: Aleksander, Bernardyn, Bazyli
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Obywatele Niemiec odzyskują nieruchomości w naszym województwie

20.11.2009, 10:53:26 Rozmiar tekstu: A A A
Obywatele Niemiec odzyskują nieruchomości w naszym województwie

Sąd Rejonowy w Szczytnie wydał decyzję, że dwie polskie rodziny muszą opuścić swoje domy. Nieruchomości te bowiem prawnie należą do obywatelki Niemiec. Dwie rodziny z miejscowości Narty nie mają też prawa domagać się lokali socjalnych. Czyli wylądują na przysłowiowym bruku. Czy podobna sytuacja może zdarzyć się w Elblągu, gdzie znajduje się wiele poniemieckich nieruchomości?

Sąd Rejonowy w Szczytnie orzekł, że rodziny Moskalików i Głowackich muszą opuścić dom w Nartach, który formalnie należy do obywatelki Niemiec Agnes Trawny. Według sądu nie ma obowiązku przyznania im lokali socjalnych. Sąd nie określił także terminu wyprowadzki obu rodzin. 

- Widząc bardzo ważny aspekt społeczny, już rok temu , przy współpracy z dyrektorem olsztyńskiego oddziału Agencji Nieruchomości Rolnych i przy współpracy wójta gminy Jedwabno wojewoda warmińsko-mazurski wskazał tym rodzinom 10 lokali do zamieszkania – mówi Edyta Wrotek, rzecznik prasowy wojewody. - Żadna z zaproponowanych ofert nie została zaakceptowana ani przez rodzinę Moskalików ani Głowackich. Moskalikowie nawet nie obejrzeli zaproponowanych lokali, natomiast Głowaccy po obejrzeniu, tylko jednego z nich , nie wyrazili chęci zamieszkania w nim.

Mimo braku ustawowego obowiązku, kierując się chęcią pomocy rodzinom w szczególnej sytuacji, w dalszym ciągu wojewoda warmińsko-mazurski podtrzymuje ofertę pomocy w postaci lokali będących w zasobach ANR.
- Jeśli tylko rodziny wyrażą chęć współpracy i zainteresowanie proponowanymi lokalami zostaną podpisane stosowne umowy najmu – dodaje Edyta Wrotek. - W chwili obecnej wykaz lokali możliwych do nieodpłatnego przekazania dla gmin obejmuje 9 nieruchomości, w tym 6 po kapitalnym remoncie. Wśród wyremontowanych nieruchomości są cztery z terminem udostępnienia od zaraz.

Tymczasem, jak zapewnia Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga, taka sytuacja w naszym mieście nie mogłaby zaistnieć.

- Kwestie własnościowe naszych nieruchomości są uregulowane – zapewnia Joanna Urbaniak. – W 1946 r. państwo na mocy ówczesnych dekretów przejęło w Elblągu nieruchomości poniemieckie. Następnie zostały one skomunalizowane. Także sytuacja w naszych księgach wieczystych jest prawnie uregulowana.

 

Mars

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (11)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ Heniek3d
    Piątek, 20.11

    Tylko oszołomy gadają takie rzeczy że nam Niemcy zabiorą domy. Ja pamiętam jeszcze jak tak mówiono.

  2. 2
    0
    ~ dociekliwy
    Piątek, 20.11

    Dziennikarze zawsze panikują ty razem zapomnieli pewnie przez "przypadek" dodać, że wspomniana obywatelka Niemiec jest rózwnież obywatelem Polski;) Po za tym jest to głownie wina władz gminnych które mają totalny bałągan w papierach!!!

  3. 3
    0
    ~ AborygenMiejscowy
    Piątek, 20.11

    Przykro mi, ale wszystkie te sensacyjki to jedno wielkie nieporozumienie. Nie ma takiej możliwości, aby w obecnie funkcjonującym państwie polskim obywatel Niemiec, a właściwie właściciel jakiejkolwiek nieruchomości przed 1945 rokiem (obecnych terenów Polski) stał sie jej posiadaczem i w obecnej chwili właścicielem. Postaram się to w sposób prosty wytłumaczyć. Pojedyncze przypadki przejęcia obecnie własności przez obywateli Niemiec są jedynie konsekwencja tego, że w latach 70, 80 obywatel polski na zasadzie łączenia rodzin, czy też zbliżonych do tego operacji wyjechał do Niemiec i otrzymał obywatelstwo niemieckie. W Polsce natomiast był posiadaczem - właścicielem jakiejkolwiek nieruchomości. Polska niestety jest krajem, w którym nikt specjalnie nie przejmuje się dopełnieniem formalności przejęcia, zakupu, zasiedzenia nieruchomości, a jedynym dokumentem stwierdzającym czyjeś władanie jest akt notarialne i jego przypieczętowanie, – czyli wpis do Księgi Wieczystej. Niedopełnienie tych prostych czynności to przede wszystkim niedopatrzenia wszelakich urzędów i osób oraz firm administrujących określonymi nieruchomościami. Stąd wynika problem nieraz jeszcze w Księgach Wieczystych funkcjonujących zapisów o władaniu osób, które właśnie wyjechały do Niemiec lub całkowitej indolencji władz lub nie do końca właścicieli określonych nieruchomości. To po prostu bałagan i ignorancja osób i firm zainteresowanych a nie ekspansja Niemców

  4. 4
    0
    ~ Ruler of Blaircourt
    Piątek, 20.11

    Ludzi, którzy mieszkali tutaj od "zawsze" nazywamy Mazurami i przez wiele wieków byli oni bądź poddanymi Króla polskiego, a po 1772 w ramach Prus, później Rzeszy. Po 1945 mieli uprzykrzone zycie przez nową władzę, traktującą ich jako Niemców. W Niemczech mieli często status Polaków. Polacy z Kresów, też przeszli trudne chwile, ale gdyby ktokolwiek chciał dzisiaj odzyskać swoją własność na Ukrainie, bądź Białorusi, byłaby podobna awantura.

  5. 5
    0
    ~ Arti
    Sobota, 21.11

    Kolejny skandal z urzędnikami i sądami w tle. Szwaby sie z nas śmieja, bo aby zawłaszczać sobie nasze mienie to nie muszą nawet nas napadać, co więcej to nasze własne sądy im to mienie daja!

  6. 6
    0
    ~ terefere
    Sobota, 21.11

    Czy ktoś widział sprawiedliwego sędziego?

  7. 7
    0
    ~ ja
    Niedziela, 22.11

    Ale jak Polacy biora odszkodowania za ziemie pozostawione na wschodzie to ok?

  8. 8
    0
    ~ hmmm
    Niedziela, 22.11

    mam nadzieje że tak jest...

  9. 9
    0
    ~ Arti
    Poniedziałek, 23.11

    MirCrow jak tam z niej polka - NIE OBRAŻAJ PRAWDZIWYCH POLAKÓW - z niej taka sama polka jak polak np z klose czy podolskiego. Poza tym co do rozbiorów to ufam, że nie brak wiedzy historycznej a jakoś przypadkowo naciśniety guzik pokazało Ci 173 lata zamiast 123?

  10. 10
    0
    ~ MirCrow
    Poniedziałek, 23.11

    Wyskakująca reklama zmieniła mi adres strony do artykułu GW. Poprawiam: http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80273,7281336.html

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2519700527191