Czwartek, 29.02.2024, Imieniny: Lutoslaw, Roman, Teofil
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Spór zbiorowy w EPWiK. "Przyczyną są bardzo niskie wynagrodzenia"

02.02.2024, 10:45:00 Rozmiar tekstu: A A A
Spór zbiorowy w EPWiK. "Przyczyną są bardzo niskie wynagrodzenia"
REKLAMA

Zrzeszony w Związkowej Alternatywie Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Oświaty i Usług w Elblągu wszedł w spór zbiorowy z Elbląskim Przedsiębiorstwem Wodociągiem i Kanalizacji. - Przyczyną sporu są bardzo niskie wynagrodzenia dla pracowników Zakładu – informuje Związkowa Alternatywa.

 Jak bardzo niskie są to zarobki? - Większość pracowników o długim stażu pracy zarabia łącznie ze wszystkimi dodatkami kwoty w okolicach 5000 zł brutto, a więc kwotę niewiele wyższą od płacy minimalnej – podaje Związkowa Alternatywa.
 

 

Stąd nasz związek domaga się między innymi dodatku za staż pracy, ale też wprowadzenia mechanizmu podwyżki płac uwzględniającego średni wzrost wynagrodzeń w gospodarce narodowej i inflacji oraz opracowania jasnych kryteriów określających możliwe nierówności płacowe wśród pracowników na tych samych stanowiskach. Związkowcy domagają się również wliczenia do pensji zasadniczej 10% premii

 

 

– podkreśla Związkowa Alternatywa.

 


Jak na razie stronom nie udało się dojść do porozumienia. - W ramach sporu zbiorowego doszło już do pierwszego spotkania, ale niestety nie udało się na nim osiągnąć żadnego porozumienia – przyznaje Związkowa Alternatywa. - Pracodawca póki co nie chce wyjść naprzeciwko oczekiwaniom strony związkowej, choć jej roszczenia są bardzo niewygórowane.
 


16 stycznia br. Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Oświaty i Usług skierował pismo do prezesa Elbląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Marka Misztala. Zawarli w nim postulaty: wliczenia do aktualnej płacy zasadniczej 10 proc. premii, przywrócenia stałego dodatku za staż pracy, naliczanego po przepracowaniu 5 lat, naliczenia i wypłacenia powyższych wynagrodzeń od 1 stycznia 2024 r., wypracowania mechanizmu waloryzacji płac uwzględniając wzrost średniego wynagrodzenia i inflacji za każdy ubiegły rok, opracowanie jasnych kryteriów różnicujących poziom wynagrodzenia zasadniczego na tych samych stanowiskach pracy i posiadających te same zakresy obowiązków.

 

 

Nieuwzględnienie naszych żądań w ciągu 14 dni od dnia otrzymania niniejszego zgłoszenia traktować będziemy jako wszczęcie sporu zbiorowego. W takie sytuacji, w oparciu o art. 8 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, wnosimy o zawiadomienie Okręgowego Inspektora Pracy o wszczętym sporze zbiorowym

 

 

 

– czytamy w piśmie.

 


Pismo zostało przekazane także do Okręgowego Inspektora Pracy w Warszawie oraz Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.
 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (34)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +31
  ~ Dość deptania ludzi!
  Piątek, 02.02

  I niech walczą jak wszyscy o swoją godność bo tych prezesikow, dyrektorów, kierowniczków ustawianych partyjnie mozna mieć dość w kazdej branży! Specjalisty !

 2. 2
  +24
  ~ Byl najlepszy
  Piątek, 02.02

  Porządny facet to zawsze Pan Kurkiewicz !

 3. 3
  +15
  ~ pytam
  Piątek, 02.02

  A gdzie są komentarze te co były, tam była cała prawda?

 4. 4
  +23
  ~ Kalafior
  Piątek, 02.02

  Niektórzy ciągle są w błędzie myślowym że ludzie trzesą portkami jak przypadkowy szefuncio tupnie nóżką! nie juz dziś ! Czas to zrozumieć !

 5. 5
  +13
  ~ takie mamy spółki
  Piątek, 02.02

  tym na stanowiskach kierowniczych w EPWiK należą się maksymalne pensje, a ty pracujący naprawdę 8 godzin i więcej płace/pensje minimalne (w innych miejskich spółkach podobnie).

 6. 6
  +11
  ~ .,.
  Piątek, 02.02

  Brawo dla związku zawodowego, walczcie, trzymamy kciuki. Trudno w tych czasach zarabiać na przysłowiowe dwie miski ryżu. Walczcie i nie poddawajcie się, jesteśmy z wami!!!!

 7. 7
  +15
  ~ narcyz
  Piątek, 02.02

  A gdzie jest solidarność tzw związek

 8. 8
  +1
  ~ emeryt EPWIK
  Piątek, 02.02

  a co mają powiedzieć emerycie - dzisiaj już 02.02.2024 r. a donaldy nie raczyli ogłosić wysokości waloryzacji emerytur . Na co czekają?

 9. 9
  +20
  ~ Stefan Rembelski
  Piątek, 02.02

  Właścicielem firmy EPWiK jesteśmy my elblążanie. W naszym imieniu nadzór wykonuje Prezydent poprzez Rade Nadzorcą, która powołuje zarząd. W procesie nadzorczym uczestniczy też Rada Miasta, która ma wpływ na politykę sprzedażową spółki. Te wszystkie organy doprowadziły EPWiK do stanu przed zawałowego działając na szkodę spółki, pracowników i nasz mieszkańców. Dzisiaj wszyscy nabrali wody w usta i się pochowali. Ta polityka placowa i sprzedażowa niszczy dobro wspólne, które ratuje dzisiaj jeden związek zawodowy a jest ich w firmie trzy. Dwoje radnych zatrudnionych w spółce ( po co?) milczy. Relacje płynące od pracowników przerażają . Nikt z organów nadzorczych i zarządzających nie chce powiedzieć że nowa kalkulacja usług jest natychmiast potrzebna - to jest tchórzostwo wyborcze cdn

 10. 10
  +10
  ~ Cdn
  Piątek, 02.02

  Panie Stefanie czekamy na ciąg dalszy bo to skandal

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.90619111061096