Poniedziałek, 4.12.2023, Imieniny: Barbara, Bernard, Krystian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elbląg: Pobity mężczyzna chwilę później zmarł. Sąd skazał sprawców na rok więzienia, prokuratura chce surowszej kary

13.08.2023, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg: Pobity mężczyzna chwilę później zmarł. Sąd skazał sprawców na rok więzienia, prokuratura chce surowszej kary
Fot. Archiwum Redakcji

Prokuratura domaga się surowszej kary dla mężczyzn, którzy w ubiegłym roku mieli pobić 43-letniego Patryka - chwilę później, pozostawiony sam na ulicy, zmarł. Sąd Rejonowy w Elblągu skazał Adama M. na 1 rok i 1 miesiąc pozbawienia wolności, a Łukasza Ż. na rok. Teraz sprawie przyjrzy się sąd apelacyjny.

 

 


Przypomnijmy. Do tragicznego zdarzenia doszło 6 sierpnia 2022 roku. We wczesnych godzinach rannych przy ul. Hetmańskiej znaleziono ciało mężczyzny. 43-latek miał obrażenia, między innymi głowy. Policja początkowo zatrzymała pięć osób (dwóch mężczyzn i trzy kobiety) mogących mieć związek z tą sprawą. Cała grupa wcześniej bawiła się w jednej z elbląskich dyskotek, gdzie przebywała również ofiara. Ostatecznie prokuratura postawiła zarzut pobicia ze skutkiem śmiertelnym Adamowi M. i Łukaszowi Ż. 23 czerwca tego roku usłyszeli oni wyrok. Sąd zmienił jednak kwalifikację czynu i uznał, że są oni winni jedynie pobicia (do śmierci Patryka miała zdaniem sądu doprowadzić ostra niewydolność krążeniowo-oddechowa będąca reakcją na silny stres). Łukasza Ż. skazał na 1 rok pozbawienia wolności, a Adama M. na 1 rok i 1 miesiąc. W przypadku drugiego oskarżonego "surowsza" kara jest związana z tym, że ma on już na swoim koncie wyroki za podobne przestępstwa.

 

 

Na zapisie z kamer monitoringu widać, że zdarzenie to trwało może kilkanaście sekund, nie więcej niż 20. Widać, jednego sprawcę zadającego trzy uderzenia, drugiego sprawcę zadającego trzy uderzenia, po czym wszyscy odchodzą z miejsca zdarzenia, a pokrzywdzony jeszcze w tym momencie żył. (...) Naprawdę trzeba sobie zdać sprawę z tego, że obrażenia te nie były jakieś drastyczne. Czy oskarżeni, zadając po trzy ciosy, przewidywali, mogli przewidzieć, że nastąpi zgon pokrzywdzonego i to zgon niespowodowany obrażeniami ciała, tylko zgon w sytuacji bardzo nietypowej, spowodowany reakcją stresową? W ocenie sądu nie byli w stanie przewidzieć takiej reakcji stresowej, która wystąpiła u pokrzywdzonego. (...) Oskarżonym przypisać można jedynie zarzut umyślnego pobicia pokrzywdzonego, niemniej jednak nadal bez skutku śmiertelnego, który był wynikiem nieszczęśliwego zbiegu okoliczności

 

 

- uzasadniał wyrok i zmianę kwalifikacji SSO Bartosz Kulesza.

 

 


Z decyzją sądu nie zgadza się prokuratura, która odwołała się od wyroku sądu pierwszej instancji. Apelacja w tej sprawie w tym tygodniu trafiła do Sądu Okręgowego w Elblągu.

 

 

 

Wyrok jest zaskarżony na niekorzyść obu oskarżonych. Sąd przyjął kwalifikację czynu z art. 158 paragraf 1 kodeksu karnego (udział w bójce lub pobiciu - przyp. red.). Zdaniem prokuratury sąd nieprawidłowo przyjął, że czyn ten nie wyczerpuje znamion art. 158 par. 3 kk (pobicie ze skutkiem śmiertelnym), konsekwencją czego jest wniosek o zmianę wyroku, w zakresie opisu czynu i jego kwalifikacji. Prokuratura domaga się wymierzenia Adamowi M. 8 lat pozbawienia wolności, a Łukaszowi Ż. 6 lat

 

 

- informuje sędzia Tomasz Koronowski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Elblągu.

 

 

 

Apelacja kwestionuje zasadność stanowiska sądu. Domagamy się zmiany kwalifikacji, na czyn art. 158 par. 3 kk i wyższych kar dla obu mężczyzn. Jeśli sąd nie podzieli stanowiska prokuratury w kwestii zmiany kwalifikacji czynu, żądamy dla Adama M. 3 lat pozbawienia wolności za pobicie i 2,5 roku pozbawienia wolności dla Łukasza Ż. Kara wymierzona przez sąd pierwszej instancji jest zbyt łagodna

 

 

- dodaje Sławomir Karmowski, Prokurator Rejonowy w Elblągu.

 

 

Aktualnie nie ma wyznaczonego terminu posiedzenia przed sądem odwoławczym. Obecnie trwa postępowanie międzyinstancyjne, informuje sędzia Tomasz Koronowski.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (14)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +23
  ~ Ona
  Niedziela, 13.08

  Zabili człowieka. Nie ma tu okoliczności łagodzących. Odizolować od społeczeństwa takich patoli zanim znowu zrobią komuś krzywdę...

 2. 2
  +18
  ~ Roman
  Niedziela, 13.08

  Sprawcy pobicia powinni przewidzieć, że mogą swym czynem doprowadzić do ciężkiego uszkodzenia ciała, czy do śmierci. Powinni także przewidzieć, że czekać ich może surowa kara. Apelacja prokuratury nie powinna stanowić dla nich niespodzianki. W przypadku śmierci post factum, powinien być zastosowany maksymalny wymiar kary tym bardziej, że działali wspólnie i w porozumieniu

 3. 3
  +17
  ~ Arek
  Niedziela, 13.08

  Śmiech na sali... złapią cię z lufka na mieście albo z 1 gramem zakazanej substancji i dostaniesz więcej niż za zabicie człowieka niby nie umyślne... jeśli z kimś się bijesz zawszę może dojść do niebezpieczniej sytuacji i raczej wiedzieli co robią i tylko rok...w jakim my mieście żyjemy... może znajomości

 4. 4
  +7
  ~ Gh
  Niedziela, 13.08

  Brawo bo dostali śmieszne wyroki. Powinna jeszcze odpowiadać ta Izunia z mam talent że swoją matką.!!!

 5. 5
  +12
  ~ ...
  Niedziela, 13.08

  O tak skandalicznym wyroku powinno być głośno w mediach. Ogromna niesprawiedliwość. Nazwisko sędziego zostanie z pewnością zapamiętane.

 6. 6
  +8
  ~ zdziwiony Staś
  Poniedziałek, 14.08

  Słusznie. Zbadałbym dokładniej faktyczny udział pani, która towarzyszyła tym panami.

 7. 7
  +8
  ~ Magnat Biznesu
  Poniedziałek, 14.08

  Jest tylko jedno wytłumaczenie działania sądu. KORUPCJA !

 8. 8
  +1
  ~ Inc
  Poniedziałek, 14.08

  „Czy warto było szaleć tak ?” Owca

 9. 9
  0
  ~ Inc
  Poniedziałek, 14.08

  „Czy warto było szaleć tak ?” Owca

 10. 10
  +9
  ~ sprawiedliwość
  Poniedziałek, 14.08

  Za zabójstwo rok więzienia, a za rzekome wyrwanie torebki na paradzie dziewczyna dostała 3 lata. Brawo sąd, waga czynów zdecydowanie taka sama. Gratuluje.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1498911380768