Poniedziałek, 20.05.2024, Imieniny: Aleksander, Bernardyn, Bazyli
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elbląg: Grypa atakuje. Rośnie liczba zakażeń, przychodnie pękają w szwach

15.12.2022, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg: Grypa atakuje. Rośnie liczba zakażeń, przychodnie pękają w szwach

Liczba zachorowań na grypę w województwie warmińsko-mazurskim gwałtownie rośnie. W ciągu tygodnia przybywa nawet kilka tysięcy pacjentów. Obecnie ok. 100 z nich przebywa w szpitalach. Jak wygląda sytuacja w Elblągu?

 

Gorączka, dreszcze, kaszel, bóle mięśni, stawów i gardła to tylko niektóre objawy, które mogą świadczyć o tym, że złapaliśmy grypę. Nie powinniśmy ich bagatelizować, bo nieleczona grypa może prowadzić do poważnych powikłań, a zakazić się nią obecnie jest bardzo łatwo. Liczba zachorowań z tygodnia na tydzień rośnie.

 

Tylko w pierwszym tygodniu grudnia, w całej Polsce odnotowano 187 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowania na grypę. W województwie warmińsko-mazurskim w tym samym okresie było ich 5024, a do szpitali skierowanych zostało 38 osób. W tej chwili pacjentów jest już więcej. 

 

Trzeba pamiętać, że nie wszyscy lekarze rodzinni pobierają od pacjentów wymazy. Realna skala zachorowań na grypę i grypopodobne choroby jest znacznie większa. Najlepszym dowodem na to jest fakt, że z powodu powikłań pogrypowych w szpitalach regionu przebywa około 100 pacjentów 

 

- powiedział PAP Janusz Dzisko, warmińsko-mazurski inspektor sanitarny.

 

Również elbląskie przychodnie w ostatnich tygodniach przeżywają prawdziwe oblężenie. Trafiają tu nie tylko chorzy na grypę, ale również inne sezonowe dolegliwości. 

 

Do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Elblągu zgłoszono przez lekarzy 185 przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę w Elblągu i powiecie elbląskim. Dotyczy to okresu od 1 do 14 grudnia

 

- informuje Anna Kozłowska, Powiatowy Inspektor Sanitarny w Elblągu. 

 

Grypa to ostre wirusowe zakażenie górnych dróg oddechowych. Przyczyną zachorowania są wirusy grypy – najczęściej typu A i B. Przekazywanie wirusa pomiędzy ludźmi odbywa się niezmiernie łatwo - wystarczy bowiem przebywanie z osobą zarażoną i obecność wirusa w kropelkach śliny czy wydzieliny z nosa, które łatwo rozprzestrzeniają się podczas kichania czy kasłania. Okres inkubacji trwa od 1 do 4 dni. Najczęściej choroba ustępuje po ok. 7 dniach – nieco dłużej może utrzymywać się kaszel i zmęczenie. Najbardziej narażone na ciężki przebieg choroby są dzieci poniżej 2 roku życia, dorośli w wieku 65 lat lub starsze, kobiety w ciąży oraz osoby przewlekle chore. 

 

Szczepienie przeciwko grypie sezonowej to najskuteczniejsza, polecana przez Światową Organizację Zdrowia i ekspertów z zakresu epidemiologii, metoda zapobiegania zachorowaniu. Nawet jeśli zarazisz się po zaszczepieniu, masz szansę przejść chorobę z mniejszym nasileniem i będziesz mniej narażony na jej powikłania

 

- informuje Główny Inspektorat Sanitarny.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 8

%62.5 %37.5


Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +13
  ~ Tragizm
  Czwartek, 15.12

  Jest tragicznie! Zero możliwości wizyty, nic nie dostosowane do sezonu grypowego! Bałagan , brak mozliwosci leczenia a najlepiej wychodzi im zdalne leczenie i wciskanie złych leków! To chory kraj !!

 2. 2
  +11
  ~ W zestm riku grypy nie bylo, byla ma wczasaxh. Byl SroVid.
  Czwartek, 15.12

  Hehe

 3. 3
  +13
  ~ Polexit
  Czwartek, 15.12

  Ostatnie dwa lata jak tylko ktoś.mial kaszel to wciskali mu kozwida. Innych chorób nie było. Siano propagandę strachu i wciskano nieprzebadane szpryce które jak dziś wiemy nie działają ani na ograniczenie transmisji ani nie ograniczają skutków choroby. Zamykano bezprawnie ludzi w domach na kwarantannach i kazano chodzić w szmatkach.na gębie nawet po świeżym powietrzu. Czy kowidianie i pandemisci za to odpowiedzą? Czy zostaną skazani za bezpodstawne lockdowny, za nie leczenie innych groźnych chorób?

 4. 4
  +7
  ~ Pacjentka
  Piątek, 16.12

  Od punkt 8 dzwonię do alfy i co? Albo zajęte non stop albo jestem ciągle 6 na linii od 10 minut! Więc jaki to system i jak się leczyc?

 5. 5
  +7
  ~ dr
  Piątek, 16.12

  To już srowid zniknął?Jak sobie przypomnę ten zeszłoroczny eksperyment,to budzi się we mnie morderca. Niezły materiał na filmSF.Ciekawe kiedy powstaną cyborgi poszczepienne-obcy?

 6. 6
  +6
  ~ Ja
  Piątek, 16.12

  a co z grypą bezobjawową ? Też szaleje w całym kraju i żadnych reakcji, to niedopuszczalne.

 7. 7
  +4
  ~ Sm
  Piątek, 16.12

  Mają ludzi za nic. Do poradni ortopedycznej na Żeromskiego za Chiny nie można się dodzwonić

 8. 8
  +2
  ~ bydlaki
  Piątek, 16.12

  teraz sie lekarczykom nie chce pracowac , robili tylko wtedy gdy dostawali dodatki kowidiańskie w dupach im sie poprzewracalo, leczyc im sie nie chce.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0750479698181