Niedziela, 29.01.2023, Imieniny: Franciszek, Zdzislaw, Zenon
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elbląg: Figurki Piekarczyka pojawiły się na Starym Mieście (zobacz zdjęcia)

07.12.2022, 15:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg: Figurki Piekarczyka pojawiły się na Starym Mieście (zobacz zdjęcia)
Fot. Paweł Friedrich

Piekarczyka od dziś (7 grudnia) możemy spotkać również m.in. na Bulwarze Zygmunta Augusta. To młodszy brat tego, który pilnuje Bramy Targowej. Zobacz zdjęcia z odsłonięcia figurki. 

 

Na Starym Mieście pojawiło się pięć, odlanych z mosiądzu figurek Piekarczyka. W środę, 7 grudnia uroczyście odsłonięto jedną z nich. Piekarczyk z kotwicą stanął na Bulwarze Zygmunta Augusta (w pobliżu Mostu Niskiego). Pozostałe figurki znajdziemy w czterech innych punktach starówki.

 

Cieszymy się, że nasz kolejny pomysł w sprawie promocji miasta został zaakceptowany. Jednym z pierwszych takich pomysłów był napis: Elbląg, który pojawił się na Starym Mieście. Okazał się trafiony w punkt. Praktycznie nie ma osoby, które spacerując w tym miejscu, nie fotografowałyby się z tym napisem. Mam nadzieję, że również nasze Piekarczyki będą bardzo popularne. Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie i zaproponowali ich wygląd. Myślę, że na tych pięciu Piekarczykach nie poprzestaniemy

- mówiła Małgorzata Adamowicz, przewodnicząca Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej. 

 

To realizacja pomysłu klubu KO, aby Piekarczyki, które będą umieszczone na terenie Starego Miasta, były dodatkową atrakcją promującą Elbląga. Pomysł bardzo ciekawy.  Mam nadzieję, że Piekarczyki przyjmą się z dobrym przyjęciem mieszkańców i turystów

- podkreślał Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

 

Miniaturka znajdująca się na Starym Mieście przypomina rzeźbę Piekarczyka stojącą przy Bramie Targowej.  Na starówce pojawiły się jeszcze cztery podobne figurki: Piekarczyk z książką przed Biblioteką Elbląską (pomysłodawcy: Bartosz Łukasik, Izabela Lauterbach, Alisa Sokalava, Dzieci z Przedszkola nr 19 w Elblągu, Paweł Wilkus, Szymon Zachariasz), Piekarczyk z gęsim piórem przy I LO (pomysłodawca: Paweł Wilkus), Piekarczyk z wagą szalkową przy ul. Wybrzeże Gdańskie (obok Specjal Pubu, pomysłodawca: Karolina Nitaoraz) oraz Piekarczyk z wędką przy Moście Wysokim (pomysłodawcy: Paweł Wilkus), Szymon Zachariasz.

 

Przypomnijmy.  Piekarczyk, który według lokalnej legendy przed 501 laty obronił miasto przed Krzyżakami, w 2006 roku doczekał się swoje rzeźby, która stanęła przy Bramie Targowej. W 2021 roku z  pomysłem wykonania kolejnych, tym razem mniejszych figurek Piekarczyka wyszli radni Koalicji Obywatelskiej. Na ich wniosek zadanie to zostało wpisane do tegorocznego budżetu Elbląga. Lokalizację figurek wskazali mieszkańcy. Koszt realizacji całego zadania to ok. 77 tys. zł (brutto).

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 6

%16.7 %83.3
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 8 ) Fot. Paweł Friedrich


Komentarze do artykułu (28)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +4
  ~ Kat Na Idiotów
  Środa, 07.12

  Oto działania na miarę PO w Elblągu kopiuj wklej cudze pomysły, figurki, tężnie i zielone tramwaje?

 2. 2
  --2
  ~ idiota
  Środa, 07.12

  co by nie zrobił to i tak źle

 3. 3
  +10
  ~ Bulterier
  Środa, 07.12

  Figurki,posągi a dwa mosty zwodzone w ruinie, nawierzchnia na tych mostach wygląda jak po bombardowaniu sowietów w 45r. Odpowiedzi do dalej z tymi mostami brak. Były tylko szczątkowe informacje że będą naprawiane z pieniędzy elblążan. Okres gwarancji przespano.

 4. 4
  +12
  ~ Gleba
  Środa, 07.12

  Idealne, żeby się wywrócić lub potknąć.

 5. 5
  +9
  ~ Przemek
  Środa, 07.12

  Mniejszego nie było 🤣 no tak za rządów prezydenta wróblewskiego takie mamy inwestycje 🤣🤣🤣

 6. 6
  +8
  ~ Trafiony zatopiony
  Środa, 07.12

  Jest to ostatnia potrzeba tego miasta!

 7. 7
  --7
  ~ Fhf
  Środa, 07.12

  Super, że już są.a do idiotów negujących to jest pomysł mieszkańców!!!!

 8. 8
  +13
  ~ Jamaleg
  Środa, 07.12

  Już niedługo przeczytamy artykuł o tym jak kierowcabpluga śnieżnego rozjechał figurkę. Coraz głupsze pomysły mają nasi rządzący w tym mieście i jak tu ma być dobrze

 9. 9
  +9
  ~ Ula
  Środa, 07.12

  Idiotyzm stawia figurki a bilety zkm drożeją i światło na ulicach wyłącza żenada

 10. 10
  +14
  ~ radocha
  Środa, 07.12

  Jaki pośpiech z biegunką. Jeden sygnał o nadjeżdżającej taczce zrobił więcej niż 8 lat narzekań na nieróbstwo wybranych. Jakie zadowolenie i znowu zdjęcia Witolda na tle sukcesu i grupy dyżurnych dzieci. Te krasnale długo nie postoją - ktoś zahaczy kołem auta, ktoś to najedzie, archeolodzy śmietnikowi zaniosą do skupu. Ale jest chwila radości. Teraz piekarczyk z taczką przed bramą na Łączności.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2858688831329