Środa, 7.12.2022, Imieniny: Agata, Ambrozy, Marcin
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elbląg w czołówce miast z największym zadłużeniem czynszowym. Rekordzista musi spłacić 1,76 mln zł

20.11.2022, 17:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg w czołówce miast z największym zadłużeniem czynszowym. Rekordzista musi spłacić 1,76 mln zł

Elblążanie mają coraz większe problemy z opłacaniem czynszu? Jak wynika z rankingu BIG InfoMonitor dług mieszkańców naszego miasta z tego tytułu wynosi ponad 16,3 mln zł. Wyższe zaległości mają tylko mieszkańcy Bydgoszczy i Warszawy.

 

 

Zaległości czynszowe lokatorów i firm w całej Polsce pod koniec września wyniosły 194,5 mln zł, a średnia zaległość w kraju już 24 400 zł – wynika z danych zgromadzonych w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor. Problem ten dotyka całej Polski, ale patrząc wyłącznie na miasta, najwyższe zaległości czynszowe zgromadzili mieszkańcy Bydgoszczy (87,8 mln zł) oraz Warszawy (ponad 31 mln zł).

 

 

Elbląg, w tym zestawieniu najbardziej zadłużonych miast, znajduje się na trzeciej pozycji (16,3 mln zł). Rekord w naszym mieście należy do 53-letniego mężczyzny, który ma zaległości czynszowe w wysokości 1,76 mln zł. 

 

 

Wśród rekordzistów z największymi długami na pierwszym miejscu znalazła się firma z Pomorza – ma ponad 3 mln zł zadłużenia. Druga pozycja należy do 61-letniej mieszkanki Warszawy, która uzbierała zaległości czynszowych na prawie 1,78 mln zł, zaś trzecia do 53-letniego mieszkańca Elbląga – 1,76 mln zł. Równie wysoki dług czynszowy ma firma z siedzibą w Kielcach

 

– ponad 1,6 mln zł - infomruje BIG InfoMonitor.

 

Jak na tym tle wyglądają zaległości lokatorów mieszkań komunalnych? Według danych ZBK, są one jeszcze wyższe niż te, które wskazuje w swoim raporcie BIG InfoMonitor.

 

Kwota należności w grupie lokali mieszkalnych i socjalnych wraz z odsetkami wynosi: 92.555.921,94 zł. Najwyższe zadłużenie notowane w pojedynczym lokalu wraz z odsetkami, kosztami sądowymi i komorniczymi to 390 tys. zł. Obie kwoty mogą ulec zmianie, bowiem obecnie na zlecenie organu nadzorczego sprawdzana jest prawidłowość działań księgowych w tym zakresie

 

- informuje Zarząd Budynków Komunalnych w Elblągu. 

 

Spore zadłużenie mają również pozostali mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego (17,2 mln zł). - Największy udział w kwocie zadłużenia lokatorskiego ma województwo kujawsko-pomorskie, w którym zaległości wynoszą prawie 97 mln zł, z tego prawie 88 mln zł zgromadzili wyłącznie mieszkańcy Bydgoszczy. Na drugiej pozycji uplasowało się Mazowsze, którego łączna zaległość z tytułu braku opłat za mieszkanie jest jednak już dużo niższa i wynosi prawie 36,6 mln zł, ale i tu za większość zaległych zobowiązań czynszowych (ponad 31 mln zł) odpowiadają mieszkańcy stolicy regionu, czyli Warszawy - czytamy w informacji BIG InfoMonitor.

 

 

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Quality Watch na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, co szósty Polak, pomimo posiadanych oszczędności, zalegał w ostatnim półroczu z płatnością bieżących zobowiązań, w tym z rachunkami za czynsz. Co drugi musiał po nie sięgnąć w celu sfinansowania swoich podstawowych potrzeb (49 proc.), z czego co siódmy opłacał z budżetu na czarną godziną stałe opłaty jak np. zobowiązania czynszowe. Co szósta osoba zamieszkująca średnie, duże i wielkie miasto płaciła za czynsz z oszczędności, a co dziewiąta, choć posiadała oszczędności i tak opóźnia płatności za mieszkanie.

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (23)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +22
  ~ Kat Na Idiotów
  Niedziela, 20.11

  Czy mam rozumieć, że problem zadłużenia ZBK jest taki ,a nie inny bo to temat zawsze politycznie niepoprawny i żaden prezydent od dekad jego rozwiązania się nie podjął? Czy urzędnicy odpowiedzialni za taki stan rzeczy nie powinni szukać pracy na pośredniaku? Przy okazji jeśli jest debet w budżecie ZBK to kto im dokłada?!

 2. 2
  +14
  ~ Troll
  Niedziela, 20.11

  Referendum więc uzasadnione

 3. 3
  +1
  ~ Do poprzedników
  Niedziela, 20.11

  A to w Elblągu czynsze płaci się tylko do ZBK? Myślałem że są spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe jak w innych miastach.

 4. 4
  +13
  ~ ewelina
  Niedziela, 20.11

  Obraz pracy ZBK to Czerniakowska 27 .

 5. 5
  --1
  ~ Wgh
  Niedziela, 20.11

  Jak w tym mieście się zarabia tylko najniższa krajowa jak ludzie mają płacić tak wysokie czynsze? Jeb... Pis

 6. 6
  +12
  ~ Mariusz
  Niedziela, 20.11

  Debil nie zarządca .Jak można doprowadzić do takiego zadłużenia Facet 53lata 12lat do emerytury

 7. 7
  +24
  ~ johny deer
  Poniedziałek, 21.11

  w ZBK dostają mieszkania za darmo inni płacą kredyt miesiąc w miesiąc (jak nie to komornik) lub wykładają gotówkę do tego czynsz również ich obowiązuje. Dla czego w tym państwie nieroby dostają mieszkanie + czynsz. Bo jak nie płacą czynszu co im grozi ?? Napisanie w mediach o zadłużeniu i tyle, a jak mają dziecko to już wogóle. Może by tak ZBK utworzyło stanowisko pracy "windykator" i z każdego nawet z Jaśminowej 11, Łęczyckiej 26, Lotniczej 4 -9, i Wiślickiej ściągać należności sporo tych "biedaków" legalnie pracuje. Sporo bierze 500+ . dla czego uczciwy ma płacić za mieszkanie i czynsz a "cwaniak" nic.

 8. 8
  --4
  ~ spoko
  Poniedziałek, 21.11

  Nowaczyk wywindował ceny za czynsz i tak zostało miał być dług za czynsz mniejszy a jest odwrotnie za stare rudery trzeba płacić więcej niż w Sielance a węglem trzeba ogrzewać mieszkanie

 9. 9
  --9
  ~ Jaska
  Poniedziałek, 21.11

  Do Jony deer,do. Psychiatry na CITO.Za darmo to możesz po ryju dostać.

 10. 10
  +3
  ~ Na bruk
  Poniedziałek, 21.11

  To gdybym chciał kupić to zadłużone mieszkanie to ile musiałbym zapłacić? Ile za m2 ? Niedawno TVP Olsztyn mówiono, że w Elblągu cena m2 mieszkania deweloperskiego wynosi ponad 4600 zł/m2 i dlatego z Gdańska wykupują elbląskie mieszkania. Za cenę zadłużenia to chyba hala Wójcika? Braw zarządcy bo to chyba nie wzorwo funkcjonujący ZBK, który nadpłatę czynszu po zmarłych właścicielach nie oddaje rodzinie.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.132621049881