Czwartek, 8.12.2022, Imieniny: Maria, Wirginia, Wirgiliusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Czytelniczka: Libacje w lapidarium to codzienność. Dla Miasta to nie problem?

18.09.2022, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Czytelniczka: Libacje w lapidarium to codzienność. Dla Miasta to nie problem?
Fot. archiwum redakcji

Libacje alkoholowe w lapidarium przy ul. Sadowej, to zdaniem Czytelniczki info.elblag.pl niemal codzienność. Zapytaliśmy Ratusz czy mają zamiar rozwiązać ten problem, na przykład obejmując to miejsce monitoringiem. Odpowiedź nie napawa optymizmem.

 

O lapidarium przy ul. Sadowej pisaliśmy na początku września. Tematem zainteresowała nas oburzona Czytelniczka, która twierdziła, że w miejscu tym notorycznie spotykają się osoby, które piją alkohol i je zaśmiecają. 

 

Codzienne picie na nagrobkach i libacje. Rzucanie butelkami pustymi w wąwóz. Generalnie brud i ciągłe libacje bez szacunku dla zmarłych. W normalnym kraju to do takich pamiątkowych  miejsc przychodzi się z przewodnikiem. Pisma do miasta, konserwatora zabytków i na policję nie przyniosły żadnego efektu

- przekonywała kobieta w liście do redakcji.

 

Policja potwierdziła, że w miejscu tym dochodziło do takich sytuacji, w związku z czym jest ono częściej monitorowa. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy również administratora terenu - Zarząd Zieleni Miejskiej i Ratusz, który zapytaliśmy również o to, czy planuje rozwiązanie problemu, np. przez objęcie miejsca monitoringiem. Teraz otrzymaliśmy odpowiedzi. 

 

ZZM w Elblągu przekonuje, że dba o porządek w lapidarium. Miasto dodaje, że o monitoringu tego miejsca na razie nie ma mowy. 

 

Lapidarium przy ul. Sadowej jest sukcesywnie sprzątane przez ZZM. Ostatnie gruntowne porządki były wykonane w ostatnich dniach sierpnia. Wykonywane są też doraźne uprzątnięcia terenu, wynikające z działalności osób, które w tym miejscu biesiadują. O potrzebie interwencji informują ZZM patrole Straży Miejskiej i Policji, które regularnie monitorują miasto

- informuje Maria Brejdak z Zarządu Zieleni Miejskiej w Elblągu. 

 

W najbliższej przyszłości nie planujemy objęcia lapidarium przy ul. Sadowej monitoringiem

- dodaje Łukasz Mierzejewski z Biura Prasowego w Elblągu. 

 

Czy to oznacza, że problemu w lapidarium przy ul. Sadowej nie ma? Piszcie w komentarzach, co sądzicie na ten temat. 

 

Przypomnijmy. Lapidarium przy ul. Sadowej, w miejscu dawnego ewangelickiego cmentarza, powstało w 2000 roku. Znalazły się tam tablice nagrobne zmarłych mieszkańców miasta, wśród nich osób tak znaczących dla historii Elbląga, jak słynny przemysłowiec Franz Komnick, czy Emil i Emma Drange, pradziadkowie Angeli Merkel. Samo miejsce wpisane jest do rejestru zabytków.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (9)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ Brawo policja
  Niedziela, 18.09

  Co robi milicja? Nie wiedzieli o tym problemie, czy dupki się ruszyć nie chciało?

 2. 2
  +7
  ~ Menelska szlachta.
  Niedziela, 18.09

  Przecież pijacy, menele i wszelka swołocz to teraz arystokracja, bo zaliczono ich do bezdomnych, a więc jako ofiary obecnego systemu. Stąd należy się im pomoc i pełna ochrona. Takiego nie wolno pogonić, bo zaraz odpowiednie organizacje będą ciebie piętnować za naruszenie prawa człowieka. Stąd też Policja oraz Straż Miejska starają się unikać interwencji wobec nich, bo mogą spotkać ich nieprzyjemności za takie reagowanie. Dlatego to towarzystwo rządzi i niczego się nie obawia, bo po prostu jest bezkarne. Dopóki nie zmieni się podejście do tych osób to takie sytuacje jak opisana w artykule będą coraz częściej.

 3. 3
  --2
  ~ Jak bylam mala to tam facet stal ze spuszczonymi spodniami i ....wiecie co.robil
  Niedziela, 18.09

  Ja szlam kolo tego lasko cmentarza a on chrzakal. masakra, nigdy tego nie zapomne a minelo ze 20 lat

 4. 4
  +5
  ~ M
  Niedziela, 18.09

  Jeśli oficer dyżurny w sprawie interwencji dotyczącej zakłócania spokoju każe dzwonic pod 112 albo ignoruje informacje o pijanym kierowcy to chyba te medale wreczane policji i straży miejskiej nie są rozdawane zasłużenie

 5. 5
  +3
  ~ Sadownik
  Poniedziałek, 19.09

  1. Co robi konserwator zabytków? Dyscyplinarka i wymiana na osobę kompetentną. 2. Zlikwidować monitoring, niech mundurowi ruszą swoje 4 litery i ruszą w miasto. 3. Do redakcji, artykuł ten i wiele mu podobnych powinne być dla Was kierunkiem do opisania/podsumowania pracy wymienionych instytucji nie tylko z w/w artykułu. Ile kosztuje monitoring - sprzęt, wypłaty, pomieszczenia..., jakie są tego korzyści? Czy warto to opłacać skoro publikowane zdjęcia są nieczytelne?

 6. 6
  +4
  ~ Ggh
  Poniedziałek, 19.09

  Dla milicjantów łatwiej było chodzić po centrach handlowych i nękać zwykłych ludzi za brak maseczki.

 7. 7
  +4
  ~ Kibic niedzielny
  Poniedziałek, 19.09

  Nie wolno tych ludzi niepokoić ! To elektorat !

 8. 8
  +1
  ~ kultura ludzi z UM
  Poniedziałek, 19.09

  Skoro UM nadal zbywa sprawę zabezpieczenia tego miejsca, to znaczy że "wybrani" marzą o tym by ktoś im sikał i robił kupę na miejscu spoczynku. Jak na Wołyniu - kamień na kamieniu i kość na kości. Niszczenie wszystkiego co nie nasze to wizytówka ludów wschodu i tych "47.

 9. 9
  --2
  ~ Lolek
  Poniedziałek, 19.09

  Zaorać i sprzedać deweloperowi. Po cholerę te cmentarzyska nam potrzebne.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1245958805084