Sobota, 3.12.2022, Imieniny: Franciszek, Hilary, Ksawery
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

"Skandal to za mało powiedziane, by określić podwyżkę cen za energię elektryczną"

14.09.2022, 13:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
"Skandal to za mało powiedziane, by określić podwyżkę cen za energię elektryczną"

Prezydent Elbląga Witold Wróblewski odniósł się do nowych cen za energię elektryczną. - Skandal to za mało powiedziane, by określić tę podwyżkę. (…) Ceny, które zostały zaproponowane naszemu miastu za energię elektryczną wskazują, że w energetyce mamy chaos – stwierdził podczas zwołanej w środę (7.09.) konferencji prasowej.

 

 

W tym roku cena za prąd wyniesie nas około 13 mln zł. W roku 2023 otrzymaliśmy ze strony operatora propozycję według której musielibyśmy zapłacić 88 mln zł. Tak podwyższona stawka nie ma żadnego uzasadnienia

 

– zaznaczył Witold WróblewskiPrezydent podkreślił, że cena za energię będzie zbyt wysoka. – Według firmy Energy Solution, która zajmuje się rynkiem energii elektrycznej ta cena powinna być w granicach 500 zł za megawatogodzin – dodał. - My dostajemy podwyżkę rzędu 2800 zł, czyli wielokrotnie więcej. Dlatego, jako grupa zakupowa i samo miasto chcemy by przetarg unieważnić i powtórzyć. Konieczna jest tu interwencja strony rządowej.

 

 

Dla nas wydatki rzędu 88 mln zł to 1/7 budżetu miasta i jest to cena nie do przyjęcia. Skandal to za mało, by określić tę podwyżkę. Dlatego wystąpiliśmy do premiera i ministrów o działania, by obniżyć koszty tej energii dla samorządów

 

– mówił Prezydent Elbląga.

 

Uwzględniając podwyżki, jak poinformował Witold Wróblewski, Miasto będzie wprowadzać działania oszczędnościowe. – Jeżeli chodzi o ubytki w kasie miasta to przez zmniejszane subwencje i dotacje w ostatnich latach w kasie miasta mamy mniej o około 280 mln zł, a koszty cały czas rosną - stwierdził.


 

Zdaniem Prezydenta Elbląga przetarg powinien zostać powtórzony. – Dlatego nasza grupa wysłała do premiera i ministrów oświadczenie naszej grupy zakupowej, w którym domagamy się interwencji – zaznaczył. – 88 mln, które musielibyśmy zapłacić za prąd oznacza, że nie da się zbilansować miejskiego budżetu. W pierwszej kolejności będziemy musieli ograniczyć inwestycje, ale ucierpi także bieżące utrzymanie. Czekają nas cięcia, możliwe też, że będziemy kupować prąd w transzach, w krótszych okresach czasu. Bierzemy też pod uwagę ograniczenia w zużyciu energii w obiektach kosztochłonnych, jak baseny czy lodowiska. W razie potrzeby będziemy też zmuszeniu wprowadzić program oszczędnościowy.

 

Wiceminister Aktywów Państwowych Andrzej Śliwka był zaskoczony słowami Prezydenta Elbląga.

 

W tej sprawie nie można przerzucać winy na rząd za nieumiejętne planowanie przez samorząd kontraktowania dostaw prądu na następny rok. Przetarg na dostawę energii elektrycznej na rok 2023 z przeznaczeniem na oświetlenie miasta oraz budynków miejskich został przeprowadzony przez samorząd w okresie historycznie rekordowych cen na giełdzie. Oferty są przygotowane w oparciu o ceny giełdowe, które nie są regulowane przez rząd tylko przez wolny rynek. Samorząd mógł skorzystać z bardziej elastycznych ofert niż standardowa oferta ze "stałą ceną", ale nie zrobił tego

 

- stwierdził Andzrej Śliwka.

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (14)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +20
  ~ kek
  Środa, 14.09

  Może pan minister użyje mózgu i pomyśli przez kogo są tak wysokie ceny energii na giełdzie? Otrzymaliście zwrot 60 miliardów złotych z UE na inwestycje w odnawialne źródła energii. Gdzie są te pieniądze? Litwa, Łotwa, Estonia itp, te państwa zwroty za opłatę klimatyczną zainwestowały w odnawialne źródła energii i ludzie płacą mniejsze rachunki, a u nas o tych pieniądzach nikt nie słyszał. Co złodzieje z pisu z nimi zrobili?

 2. 2
  --7
  ~ brednie - pamiętasz?
  Środa, 14.09

  Wituś znowu żołądkuje się z energetyką i rządem. Wituś, majtki masz? Jak masz to zdejmij bo ci przeszkadzają w tańcu. Tylko twoja pensja, to ok. 350 tyś rocznie. Owszem, trzeba oszczędzać, ale zacznij od siebie i pokaż przyzwoitość. Zreformuj UM i spółki miejskie , w tym epec i męża Marysi.Co z kupionym przez Nowaka budynkiem po PZU - olbrzymie koszty utrzymania. A co ze "zlikwidowanym" poprawnie Pogotowiem Socjalnym - też generuje horendalne koszty. Reformę zacznij od siebie i bizancjum a lud przyklaśnie . A foltowoltaika na Terkawce?

 3. 3
  +16
  ~ Brawo PiS
  Środa, 14.09

  Za obecną sytuację możemy podziekowac PiSowi. Nie zbudowali elektrowni atomowej. Utrzymywali trupa zwanego polskim górnictwem w celach strategicznych tylko po to, by w pełni polegać na importowanym węglu z Rosji, kompletnie nie przygotowując nas na jakikolwiek kryzys. Ukraina, kraj zniszczony przez wojnę, będzie nam przesyłała węgiel i energię elektryczną. Dzięki dyktatorskim sympatiom kaczki i zera nie dostaniemy ani grosza z Unii. Teraz rząd znowu zabiera od nas pieniądze i nam je rozdaje, żeby wychodzić na mesjasza. Kaczor zorganizuje bataliony, które zastrasza ludzi i upewnia się, że sfałszowanie wyborów przebiegnie zgodnie z planem. Ten kraj został w 100% zniszczony przez PiS. Teraz jest za późno. Normalni ludzie muszą wyjechać z tego kraju. Pisowcy mają to, co chcieli -biedę, korupcję, patologie. Już nawet "prawdy o zamachu" nie ma, bo przecież Macierewicz kłamał cały czas. To wszystko wasza wina, pisowcy. Daliście się omamić 500+ i propagandzie z TVP. Jesteście komunistami, którym po prostu przeszkadzało to, że kościółek był nękany. Brawo. Tu już nie ma co zbierać. Mogę również przewidzieć potencjalne odpowiedzi na mój komentarz: KOMUNA TUSK PRZEKOP. Wy frajerzy

 4. 4
  +2
  ~ hd
  Środa, 14.09

  1. Pandemia 2. Proxy wojna 3. Graet Reset 4. Zęby w ścianę i na dochód gwarantowany, albo do korpo. Fajnie będzie oglądać nowe ceny towarów, gdy przedsiębiorcy przerzucą te 300, 400% podwyżek za energię na konsumenta. Z rosnącą 2-krotnie pensją minimalną poradzą sobie standardowo: pod stołem, lub redukcją. Toniemy.

 5. 5
  --2
  ~ Ciemny naród
  Środa, 14.09

  Kto rządzi w Elblągu no kto P O i PSL i SLD to do nich pretensje.

 6. 6
  +3
  ~ Kryspin
  Środa, 14.09

  Jak zwykle udawanie głupiego przez rząd PiS-owski. Minister Moskwa ostatnio powiedziała, że "nikt nie mówił że węgiel będzie tani". Oczywiście gdy go brakuje na rynku to ceny zaczynają być absurdalnie spekulacyjne. W Czechach węgla nie brakuje i jest po ok. 1000zł. Podobnie jest dzięki zaniedbaniom rządu z cenami energii. A spółki energetyczne będą oczywiście notowały gigantyczne zyski.

 7. 7
  +6
  ~ obywatel
  Środa, 14.09

  Dlaczego pis spowodował ze odnawialne zródła energii stały się nie opłacalne ? Ponieważ pis wykończył KONKURENCJĘ. Teraz monopolista może dyktować ceny by zarobić jak najwięcej a potem obajtek ma się chwalić rekordowymi wynikami finansowymi . To wszystko przerobiliśmy już w czasach komuny. PRECZ PIS TY ZŁODZIEJUUUUUUU.

 8. 8
  +8
  ~ nghn
  Środa, 14.09

  Elektoracie pisu to wy jesteście za to odpowiedzialni.Pazernością i głupotą zniszczyliście Polskę.

 9. 9
  --2
  ~ Magnat Biznesu
  Środa, 14.09

  Sława Ukrainie ... po ciemku :-DDD

 10. 10
  --2
  ~ Arc
  Środa, 14.09

  Wróblewski weź sie do roboty a nie winnych szukasz za swoje nieróbstwo! Ile ty masz lat, że zachowujesz sie jak 5 letnie dziecko??? Obudziłeś sie z ręka w nocniku? Czas dorosnąć i brać odpowiedzialność za własne czyny, bo ludzie cie wywioza na taczkach!!! I nie wciskaj nam ty 80mln. bo to wersja odroczona, na ktora nie trzeba sie zgadzać, a samo wyłączenie podświetlenia budynku urzedu to żenada, wyłączcie sobie pensje jak tylko stać was na to i zamykanie szkół!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1893720626831