Poniedziałek, 15.07.2024, Imieniny: Henryk, Wlodzimierz, Brunon
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Tym razem to koniec pandemii? Sanepid:  "Ciągle możemy mieć do czynienia z nowym wariantem. Tego się boimy"

19.02.2022, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Tym razem to koniec pandemii? Sanepid:  "Ciągle możemy mieć do czynienia z nowym wariantem. Tego się boimy"
Fot. Archiwum redakcji

Mamy do czynienia z początkiem końca pandemii - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski, gdy informował, że rząd zdecydował się skrócić okres izolacji i kwarantanny. Nowe zasady weszły w życie 15 lutego. Czy elblążanie mogą już optymistyczniej myśleć o zakończeniu walki z koronawirusem, pytamy przy tej okazji Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Elblągu.

 

Mamy 23 990 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, poinformowało dziś, 18 lutego Ministerstwo Zdrowia. Dla porównania tydzień temu, 8 lutego było ich 35 960. To tendencja spadkowa, która utrzymuje się od jakiegoś czasu. Zdaniem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego pozwala to nam optymistycznie spojrzeć w przyszłość.

Na zorganizowanej 9 lutego konferencji prasowej, dotyczącej wprowadzenia nowych zasad izolacji i kwarantanny, szef resortu zdrowia ogłosił, że apogeum piątej fali jest już za nami. - Potwierdza się to w każdym wymiarze, zarówno na poziomie liczby nowych zakażeń, ale także na poziomie badań i testów oraz na poziomie liczby zleceń, które są wykonywane przez lekarzy POZ. Widać, że luty będzie tym miesiącem, kiedy spadki zakażeń powinny być stosunkowo duże, w lutym wyczerpie się poważne zagrożenie dla systemu opieki zdrowotnej i mam nadzieję, że w marcu będziemy mogli podejmować odważne decyzje dotyczące znoszenia restrykcji, znoszenia różnych regulacji czy wprowadzania bardziej łagodnych, tak, żebyśmy już w wiosnę weszli w normalnym trybie funkcjonowania - dodał.

 

Jestem optymistą, mamy do czynienia z początkiem końca epidemii

– ocenił szef resortu zdrowia i zapowiedział wprowadzenie zmian dotyczących zasad izolacji oraz kwarantanny.

 

Czy sytuacja związana z koronawirusem na lokalnym podwórku również pozwala spojrzeć optymistycznie w przyszłość?

 

Wszyscy chcielibyśmy, żeby rzeczywiście był to koniec pandemii. Czy tak będzie? Z odpowiedzią na to pytanie należy jeszcze poczekać. Bezsprzecznie mamy spadki świadczące o tym, że piąta fala weszła w fazę opadającą i z dnia na dzień będziemy mieli coraz mniej zakażeń i coraz mniej problemów

- mówi Marek Jarosz, Powiatowy Inspektor Sanitarny w Elblągu.

 

Na razie mogę powiedzieć, tylko to, co widzę - dodaje szef elbląskiego sanepidu - Mamy do czynienia z tendencją spadkową tej piątej fali, tutaj niewątpliwe ona łagodnieje, widać to po statystykach ogólnokrajowych, ale również tych regionalnych. Jakie będą dalsze losy pandemii? Nie podjąłbym się w tej chwili takiej oceny. Ciągle możemy mieć do czynienia z nowym wariantem. Tego chyba ciągle boimy się najbardziej, żeby wirus czegoś nowego nie wymyślił. Musimy jednak pamiętać, że nawet jeśli wymyśli, to im więcej osób będzie uodpornionych, najlepiej poprzez szczepienie, bo to mniejszym kosztem, tym ryzyko wytworzenia jakiegoś superwariantu, który przebije dotychczasowe, będzie mniejsze.

 

Inspektor dodaje, że mimo wszystko cały czas powinniśmy pamiętać o zachowywaniu zasad bezpieczeństwa np. zasłanianiu nosa i ust w przestrzeniach zamkniętych, czyli m.in.: w sklepach, pojazdach komunikacji miejskiej, kościołach czy urzędach. Również zmiany zasad kwarantanny - od 15 lutego na kwarantannę będą kierowane tylko przez osoby mieszkające z osobą skierowaną do izolacji - nie oznaczają, że od teraz już nie zakazimy się koronawirusem z tzw. kontaktu.

 

Nowe zasady nie zmieniają tego, że w szkole czy miejscu pracy możemy nadal się zarazić. Dlaczego je wprowadzono?  Mamy tutaj sprzymierzeńca w postaci statystyk, które mówią o spadającej liczbie zakażeń. Zachorowań jest coraz mniej, a ich przebieg jest bardzo łagodny. W związku z tym, zdaniem autorów nowego rozwiązania, można się przymierzyć do łagodzenia tych zasad. Rzeczywiście nie ma wątpliwości, że przy tak dużej liczbie zakażeń, nawet mimo aktualnych spadków, gdybyśmy kontynuowali tę zasadę, która obowiązywała do 15 lutego, za parę dni mielibyśmy miliony osób w kwarantannie, co doprowadziłoby do paraliżu życia gospodarczego i społecznego

- wyjaśnia Marek Jarosz. 

 

Wcześniej czy później zdejmiemy maseczki i przestaniemy bać się zakażenia. Do tego zmierzamy, taki jest cel - dodaje Powiatowy Inspektor Sanitarny w Elblągu, ale do momentu, kiedy nie będzie wyraźnego śladu w świecie, że pandemia zmierza ku końcowi i wirus znacznie osłabł, to bym jeszcze nie rezygnował ze znanych nam środków bezpieczeństwa. Tym bardziej że nie jest to ani kosztowne, ani uciążliwe. 

 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +12
  ~ Szejk Ali
  Piątek, 18.02

  To że pandemii nie będzie to nie znaczy że wirusa nie będzie. Była pandemia grypy, pandemii nie ma, grypa jest. Jakoś z tym 9ównem musimy żyć. Tylko durnie mówią że nic nie ma. A kto na tym kasę zarobił, to każdy wie.

 2. 2
  --2
  ~ Propaganda medialna nie działa
  Piątek, 18.02

  A co miał npowiedzieć dr.Mengele-Niedzielsi, propaganda medialna nie działa, ludzie zrozumieli, że ten srovid to pic na wode.

 3. 3
  +12
  ~ koniec dodatków covidowych
  Piątek, 18.02

  Przestańcie już pieprzyc. Wszystkie choroby i objawy świata dostały jedną nazwę- covid. Konowałom oczywiście jest na rękę, żeby ten cyrk trwał nadal- drugi rok podwójna pensyjka. Jakby mi co miesiąc wpływały takie pieniądze też bym śpiewała tę pieśń. W dwa lata pobudowaliście domy, niektórzy nie jeden, spłaciliście wszelkie kredyty, kupiliście nowiutkie samochody- z wyższej półeczki. Zabrać im te bandyckie dodatki- od razu srovid się skończy, a "lekarze"zaczną w końcu leczyć, a nie tylko liczyć kasę za skórę

 4. 4
  +5
  ~ Plandemia strachu
  Piątek, 18.02

  Zapamiętajcie te twarze te nazwiska. Przyjdzie czas rozliczeń będą zmieniać nazwiska i uciekać za granicę. Pewnie na wschód. To oni odpowiadają za pandemię strachu,zgony nadmiarowego, upadek gospodarki.facet że zdjęcia musi zostać rozliczony

 5. 5
  +3
  ~ Kolor
  Sobota, 19.02

  Tak tak, dajcie jeszcze ze trzy odmiany wirusa, żądam szóstej fali.!!!!!!

 6. 6
  +5
  ~ Ło matko i Bosko
  Sobota, 19.02

  Póki sanepid będzie zbijał na tym finansowe kokosy, to zawsze będzie pandemia

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.8025197982788