Piątek, 27.05.2022, Imieniny: Juliusz, Magdalena, Jan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

11 listopada w Elblągu: Odsłonięto pomnik Twórców Niepodległości. "Potrzebujemy symboli"

11.11.2021, 16:40:00 Rozmiar tekstu: A A A
11 listopada w Elblągu: Odsłonięto pomnik Twórców Niepodległości. "Potrzebujemy symboli"
Fot.RB

Odsłonięcie pomnika Twórców Niepodległości było jednym z punktów obchodów Święta Niepodległości w Elblągu. - Potrzebujemy symboli, one są nośnikiem naszej tożsamości. Do nich odwołujemy się w chwilach chwały, a także w momencie próby i zagrożenia - mówił podczas uroczystości prezydent Elbląga Witold Wróblewski. 

 

11 listopada w Polsce przypada Narodowe Święto Niepodległości. Upamiętnia odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 roku, po 123 latach zaborów (1795–1918). Elbląskie obchody 103. rocznicy tego wydarzenia rozpoczęły się już w środę (10 listopada) koncertem Elbląg dla Niepodległej. 

 

Dziś (11 listopada) z okazji Święta Niepodległości w Elblągu odbyło się uroczyste odsłonięcie pomnika Twórców Niepodległości. Udział w wydarzeniu wzięli m.in. przedstawiciele władz lokalnych i wojewódzkich, parlamentarzyści, przedstawiciele Związku Piłsudczyków oraz mieszkańcy Elbląga. 

Obchodom rocznicowym powinna towarzyszyć refleksja na temat współczesności. Powinniśmy zadać sobie pytanie: Czy wkładamy dość wysiłku i staranności w nasze działania, czy rozmawiamy ze sobą o ważnych sprawach. Nadszedł szczególny czas. Kryzys na naszej wschodniej granicy, blisko już dwa lata trwająca pandemia, wystawiają na próbę nas wszystkich. To czas, który jest sprawdzianem dla naszej demokracji, odpowiedzialności i sprawności. W tym miejscu chciałbym złożyć służbom mundurowym, pracownikom służby zdrowia podziękowania za ofiarność i poświęcenie. Jestem przekonany, że dzięki naszej empatii oraz poszanowaniu dobra wspólnego zdamy ten egzamin celująco i z tego trudnego czasu wyjdziemy wzmocnieni w poczuciu wspólnoty obywatelskiej Polaków. Mimo obecnych przeciwności zróbmy wszystko, aby 11 listopada był dniem wyjątkowym dla każdego Polaka

 

- mówił Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. 

 

Pomnika Twórców Niepodległości, od dziś staje się dla nas elblążan miejscem symbolicznie upamiętniającym odzyskaną niepodległość, a w szczególności jej wybitnych twórców. (...) W tamtym momencie, kiedy na chwilę otworzyło się okno historycznych przemian, wszyscy oni dobrze wyczuli, że potrzebna jest jedność w działaniu, że na arenie międzynarodowej, gdzie decydowały się losy Polski, trzeba mówić jednym głosem. Tej jedności potrzeb było nam wtedy i potrzeba nam dziś. O tę jedność, w  najważniejszych dla Polski sprawach, wołają do nas z tego pomnika twórcy niepodległości. Pokazuje to dobitnie obecna sytuacja na naszej wschodniej granicy. Pamiętajmy, jak pamiętali wówczas Piłsudski, Daszyński, Witos, Dmowski i Paderewski, w najważniejszych sprawach dla Polski musimy stanowić jedność, na bok odłożyć spory polityczne, działać wspólnie dla Polski, ale również dla naszej małej ojczyzny, którą jest Elbląg

 

- podkreślał Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

 

Po uroczystym odsłonięciu pomnika, na skwerze przed katedrą św. Mikołaja rozpoczął się festyn dla mieszkańców. O godzinie 13.30 wystartował Bieg Niepodległości - więcej na ten temat wkrótce. 

 

Pomnik Twórców Niepodległości, który stanął przy ul. Rycerskiej, upamiętnia postaci: Józefa Piłsudskiego, Ignacego Daszyńskiego, Wincentego Witosa, Romana Dmowskiego oraz Ignacego Paderewskiego. W jego centralnym punkcie znajduje się brązowe popiersie marszałka autorstwa gdańskiego rzeźbiarza Stanisława Szwechowicza. Koszt pomnika to ponad 150 tys. Pomysłodawczynią pomnika jest Maria Kosecka, była elbląska radna, obecnie członkini Związku Piłsudczyków Rzeczpospolitej. Idei przyklasnął prezydent Elbląga Witold Wróblewski, a w kwietniu tego roku zgodę na jego wzniesienie wyrazili również elbląscy radni. 
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 7

%14.3 %85.7


Galeria / Święto Niepodległości. ( zdjęć 28 )
Dodano: 2021-11-11 | Fot.RB
0

Komentarze do artykułu (22)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +31
  ~ Aaa
  Czwartek, 11.11

  Ja pitole. Testr za 160 tysi. W roli głównej Maryska

 2. 2
  +29
  ~ Tomek 83
  Czwartek, 11.11

  Maryśka nie miała tym razem szabli w pochwie

 3. 3
  +33
  ~ Kryspin
  Czwartek, 11.11

  Narzekano że obchodzimy święta na smutno i pompatyczne. A tu proszę - tylko wystarczy się poprzebierać i jest wesoło. A tak nawiasem mówiąc gdyby w czasach Piłsudskiego ktoś odważył się samowolnie bezprawnie wkładać mundur i nosić stopnie wojskowe został by przykładnie ukarany. Kto tym przebierańcom pozwolił nosić samowolnie stopnie generalskie i oficerskie? Jakiś statut stowarzyszenia? Skandal.

 4. 4
  +12
  ~ SKANDAL
  Czwartek, 11.11

  Brak TVP olsztyn i zero filmu z tej imprezy to policzek dla nas mieszkańców Elbląga. Drugie MIASTO w tym województwie i co. Czy naprawdę marszałek i wojewoda nie widzą tego czy tak ma być. A PREZYDENT miasta Elbląg tez nie ma wpływu na to.

 5. 5
  +34
  ~ Machupichcę
  Czwartek, 11.11

  Słuszność postawienia tego pomnika osądzi historia, natomiast jego lokalizacja jest karygodna. Kto widział stawiać pomnik przy samej jezdni ? Każde show przy tym monumencie będzie powodować konieczność wstrzymywania ruchu na jednej z główniejszych ulic miasta.

 6. 6
  +24
  ~ Co wyprawiacie
  Czwartek, 11.11

  Posłowie, senatorzy z Elbląga nie widzicie co robią z naszym miastem. Ta cała tv regionalna kpi sobie z Elbląga i mieszkańców. Jeśli nadal tak.ma być to do TVP Gdańsk nasz Elbląg podpiąć.

 7. 7
  +21
  ~ obserwator
  Czwartek, 11.11

  Kosecka ze stopniem kapitana ??????? Szybkie awanse

 8. 8
  +19
  ~ wielka potrzeba
  Czwartek, 11.11

  Podobno jest pandemia. Skoro Gustlik i Wróblewski przemawiali, to czy obaj nie mogli byście tego powtórzyć do lustra? Marysia bez szabli w pochwie u boku nawet w takiej chwili. No i RM powinna wreszcie zakupić Wróblewskiemu kurtkę albo pozyskać z darowizn - pozyskał fajną kapotę ale od młodszego brata i mu się nie dopina nawet w takiej chwili i przy biskupie. Rozumiem, że mu gorąco przy Marysi, ale przyzwoitość i ustalone zasady kultury nakazują wszystko zapiąć, mimo emocji. Marysiu, teraz proś o pomnik kobyły póki facet jest rozpięty i chętny.

 9. 9
  +13
  ~ maślany wicia
  Czwartek, 11.11

  Trzecia fotka od góry i 21 w galerii - gdzie i na co "on" patriotycznie patrzy? Ale wypięcie 21 potwierdza solidny patriotyzm. W tym wieku możecie się pobawić, ale tradycyjnie, po elbląsku, nawet tego dzieła nie skończono na ważną chwilę. Możecie wiele czytać z tych czerwonych okładek, ale i wasz wzrok i czyny wskazują właściwy cel. A "tłumy" to potwierdzają .

 10. 10
  +16
  ~ elbląsko
  Czwartek, 11.11

  ~Tomek 83 - zabrakło albo szabli, albo pochwy, albo kompletu. Możliwe że coś jest z wyeksploatowaniem wszystkiego, bo pas we właściwym miejscu był, a i wzrok, choć jeden, pochwy i szabli szukał. "Hallowen" , choć spóźniony, odbył się. Marysia mówiła o sobie piękne rzeczy, mówiła że pomogła wielu ludziom ale żaden tego pod jej słowami nie potwierdził. Teraz twierdzi, że jest patriotą. A ten tłum i ja? Oj, Marysia się starzeje dość szybko i pochwy , a szczególnie szabli, już nie podźwignie bez okazyjnej mobilizacji. Ale żeby w takie święto Ziutkowców bez atrybutów? Pytanie techniczne - czy pozostałe postumenty będą puste? Wróblewski "mówi" żeby nie dzielić, więc jak to jest Marysiu?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0321340560913