Sobota, 20.07.2024, Imieniny: Czeslaw, Hieronim, Fryderyk
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

"Katedra św. Mikołaja jest jedną z najwyższych świątyń w Polsce". To atrakcja, która przyciąga turystów do Elbląga?

15.10.2021, 13:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
"Katedra św. Mikołaja jest jedną z najwyższych świątyń w Polsce". To atrakcja, która przyciąga turystów do Elbląga?
Fot. Archiwum redakcji

Wysoka na 97 metrów wieża katedry św. Mikołaja to jednej z największych atrakcji turystycznych Elbląga. Co roku w sezonie odwiedza ją ponad 20 tys. osób. Jakim zainteresowaniem cieszyła się tym razem?
 

Ostatnie dwa lata, z powodu COVID-19 i wprowadzanych ograniczeń były dla branży turystycznej trudniejsze. My sprawdzamy, ile osób w tym roku odwiedziło jedną z największych turystycznych elbląskich atrakcji. 

Największym zainteresowaniem wieża katedralna cieszyła się w wakacje, w sierpniu odwiedziło ją 4047 osób, w lipcu było ich 3 214. W czerwcu i wrześniu 1 452 i 1 242. 
 

Na podsumowanie 15 dni października przyjdzie jeszcze czas, ale najpewniej nie będzie to jakaś duża liczba, bo to już końcówka sezonu. Łącznie, w okresie od 11 maja do 30 września na taras widokowy wieży katedry św. Mikołaja weszło 10 411 osób

 

- informuje pracownica Muzeum Arecheologiczno-Historycznego w Elblągu. 
 

Niecałe 10,5 tys. odwiedzających to zdecydowanie mniej niż w sezonach turystycznych w latach poprzednich. Przypomnijmy. Wieża katedralna w 2015 roku została udostępniona do zwiedzania mieszkańcom i turystom - wcześniej zabytek zrewitalizowano. W pierwszym roku odwiedziło ją 30 tysięcy osób, w kolejnych latach po około 20 tysięcy chętnych. 
 

Przez lata wstęp na wieżę był bezpłatny. W ubiegłym roku wprowadzono opłaty za wejście. Tym razem osoby dorosłe muszą zapłacić 8 złotych. Bilet ulgowy kosztuje 4 złote, a dzieci do lat 4 mogą wejść na taras widokowy bezpłatnie. Od 11 maja do końca września sprzedano 5 636 biletów normalnych (na łączną kwotę 46 688 zł) i 3 887 biletów ulgowych (15 548 zł).
 

Taras widokowy elbląskiej katedry zazwyczaj, w 2020 roku ze względu nastąpiło to później, jest otwarty dla zwiedzających od połowy maja do połowy października. W tym roku czynna będzie jeszcze do piątku, 15 października. Elblążanie i turyści mają ostatnią szansę, aby obejrzeć panoramę Elbląga. 
 

Katedra św. Mikołaja jest jedną z najwyższych świątyń w Polsce - wysokość wieży wynosi 97 m. Wprawdzie taras widokowy jest zlokalizowany nieco niżej - na wysokości 67,08 - jednak mimo to zapewnia niezapomniany widok na całe miasto i okolice. Dotarcie do niego wymaga pokonania 365 schodów

 

- przypominała na początku sezonu Agnieszka Sławińska z Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +4
  ~ kij
  Piątek, 15.10

  Przyjechać, wejść, zejść i odjechać. Ot elbląski kompleksowy produkt turystyczny ... śmiać się czy płakać?

 2. 2
  +2
  ~ Podziękować
  Piątek, 15.10

  Tak tv regionalna olsztyn reklamuje olsztun i mazury ze o ELBLĄGU zapomina . I mamy efekty.

 3. 3
  0
  ~ elblążanka
  Piątek, 15.10

  jeszcze nie widziałam aby taras widokowy był otwarty podczas jakiejś imprezy na starówce.

 4. 4
  --3
  ~ Jamaleg
  Piątek, 15.10

  Do czyjego portfela idzie kasa że sprzedanych wejściówek. Na remont i przystosowanie dla odwiedzających daliśmy wszyscy z naszych pieniędzy a teraz kasiorę liczy proboszcz?

 5. 5
  --5
  ~ Dekarz .
  Piątek, 15.10

  Pieniądze są przeznaczone na cieknący dach ... bo nie wiem czy wiecie drodzy parafianie ... - na kościele przecieka dach ...

 6. 6
  0
  ~ Ktos
  Wtorek, 19.10

  I nigdzie nie można się dowiedzieć w jakich godzinach można wejść na punkt widokowy... Ani z artykułu, ani ze strony katedry, ani z fb katedry.... Turysta będzie super zadowolony...

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0704810619354