Wtorek, 16.07.2024, Imieniny: Maria, Stefan, Eustachy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Galeria EL tematem dyplomów studentek ASP. "Zmierzyłyśmy się z wyjątkową przestrzenią" [zobacz zdjęcia]

13.10.2021, 13:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Galeria EL tematem dyplomów studentek ASP. "Zmierzyłyśmy się z wyjątkową przestrzenią" [zobacz zdjęcia]
fot. Majka Brejdak

Galeria EL tym razem w podwójnej roli, jako miejsce prezentacji i inspiracja. Zabytkowe wnętrze i otoczenie instytucji było tematem dyplomów pięciu studentek gdańskiej ASP. Efekty ich pracy mogliśmy zobaczyć wczoraj, 12 października.

 

We wtorek w Centrum Sztuki Galerii EL odbyła się jednodniowa wystawa Dyplomów Licencjackich studentek Pracowni Podstaw Projektowania Architektury Wnętrz IV gdańskiej ASP: Julii Zubki, Oliwii Kapusty, Weroniki Mach, Julii Przyłuckiej i Kaliny Rutkowskiej. Tematem ich pracy była przestrzeń Galerii EL, zarówno jej wnętrze jak i teren przylegający do budynku wraz z pozostałościami dawnej zabudowy. 

Musiałyśmy zmierzyć się z przestrzenią, która ma już swój urok, jest wartością samą w sobie. Na początku były trudności, ale później była już sama radość, że to wyszło, że się udało, że powstał projekt, który bardzo dobrze się prezentuje

- mówi Oliwia Kapusta.

 

Dla studentek ASP praca nad projektami była okazją do poznania wyjątkowej przestrzeni elbląskiej galerii i zaproponowania swoich rozwiązań na jej wykorzystanie. 

Wcześniej nie znałyśmy Galerii EL. Wartością dodaną tych zajęć jest to, że mogłyśmy się tu pojawić. Pierwsze zetknięcie z tym miejscem było dużym wstrząsem. To przestrzeń, które ma silne oddziaływanie, są znamiona historyczne, a dodatkowo to miejsce ważne dla mieszkańców. To było ciekawe zadanie, jak zadziałać, żeby nie zranić ducha, który mocno wybrzmiewa w tych wnętrzach. To naprawdę świetne doświadczenie. Analizy, przemyślenia zajęły nam długie noce. Teraz inaczej już patrzymy na tę przestrzeń. Chyba każdy z nas zostawił tu również cząstkę siebie

- przekonuje Weronika Mach. 

 

Tylko jedna z prac dyplomowych była podpowiedzią, jak na nowo można zaprojektować wnętrze Galerii EL. Pozostałe dotyczyły jej otoczenia, łącznie z zachowanymi tam fragmentami zabytkowych murów. Studentki umieściły tam m.in. pracownie dla artystów. - Cztery osoby projektowały przestrzeń między pozostałościami murów. Miałyśmy dość duże pole manewru. Te prace są bardzo różne, aczkolwiek chyba wszystkie doszłyśmy do wniosku, że te mury są wartością, którą należy uszanować - dodaje Julia Zubka.
 

W pracowni skupiamy się na pracy nad realnymi projektami. W tym roku zajęliśmy się dość magiczną przestrzenią Galerii EL i jej otoczenia. Urodziłem się w Elblągu, tu mieszkam i częściowo pracuję. Te tereny dosyć dobrze znam, bardzo je lubię, będąc lokalnym patriotą, dobieram tematy, które są bliskie mojemu sercu

- podkreślił dr Tomasz Zmyślony z Pracowni  Podstaw Projektowania Architektury Wnętrz IV ASP w Gdańsku.
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%100.0 %0.0


Galeria / Galeria-El - przestrzeń uwolniona ( zdjęć 19 )
Dodano: 2021-10-13 | fot. Majka Brejdak
0

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0752770900726