Sobota, 25.06.2022, Imieniny: Dorota, Lucja, Wilhelm
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

W Elblągu żołnierze oznaczyli flagową wstęgą mogiły żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego

26.09.2021, 13:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
W Elblągu żołnierze oznaczyli flagową wstęgą mogiły żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego
fot. nadesłane

Wojska Obrony Terytorialnej obchodzą swoje Święto w rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego, które utworzone zostało 27 września 1939 roku. By godnie uczcić 82. rocznicę tego wydarzenia, żołnierze 43 batalionu lekkiej piechoty, wchodzącego w skład 4W-MBOT, posprzątali mogiły, zapalili znicze i wymienili na nowe, biało-czerwone wstęgi na grobach Tych, którzy w naszej historii zapisali się złotymi zgłoskami.


Nie na każdym z pomników widniała informacja, kim była pochowana tu osoba, że walczyła w szeregach Armii Krajowej, brała udział w Powstaniu Warszawskim.. dlatego już w poprzednich latach żołnierze Zespołu ds. Kombatantów 4W-MBOT utworzyli listę osób pochowanych na nekropoliach Warmii i Mazur, która jest sukcesywnie modyfikowana i uzupełniana. Te mogiły zostały oznaczone biało-czerwonymi wstęgami. W ten sposób każdy odwiedzający cmentarze, może zapalić symboliczny znicz Bohaterom, dzięki którym żyjemy w Wolnej i Niepodległej Polsce.

 

Łącznie na terenie Elbląga, Lidzbarka Warmińskiego, Braniewa i Bartoszyc żołnierze uporządkowali i oznaczyli flagową wstęgą ponad sto mogił żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego.


----------------------


W nocy z 26 na 27 września 1939 r., w oblężonej Warszawie, powołano do życia Służbę Zwycięstwu Polski. Zadaniem tej konspiracyjnej organizacji wojskowej była walka z okupantem.


Dwa miesiące później przekształcono ją w Związek Walki Zbrojnej, a następnie w Armię Krajową. Wraz z rządem na uchodźstwie tworzyły one Polskie Państwo Podziemne, którego pierwowzorem była organizacja państwa podziemnego z czasów powstania styczniowego.  Pod koniec 1944 r. Armia Krajowa liczyła niemal 400 tysięcy żołnierzy.


Dzień Podziemnego Państwa Polskiego został ustanowiony uchwałą Sejmu RP z dnia 11 września 1998 r. Wyrażała ona szczególną wdzięczność i szacunek twórcom, ofiarnym działaczom podziemnych struktur Państwa Polskiego, a także tym wszystkim, którzy w wyjątkowo trudnych warunkach, z narażeniem własnego życia walczyli o niepodległość Ojczyzny.

 

 

 

ppor. Anna Szczepańska
Przewodnicząca Zespołu ds. Kombatantów 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 5 )


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +5
  ~ koobeer
  Niedziela, 26.09

  Ktoś poszedł na łatwiznę . Nie tylko Ci pokazani na zdjęciach należeli do Państwa Podziemnego i walczyli o wolność Polski . A są pochowani Na elbląskich cmentarzach , gdyż swoje życie związali z Elblągiem . Wstyd , honorujemy Wszystkich , albo nikogo . Chyba że są na dal równi i równiejsi .

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3151118755341