Sobota, 27.11.2021, Imieniny: Ksenia, Walerian, Franciszek
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbl±g » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Dzi¶ "zawyły" syreny. Uczczono 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego - zobacz zdjęcia

01.08.2021, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Dzi¶ "zawyły" syreny. Uczczono 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego - zobacz zdjęcia
Fot. Adrian Sajko

Uroczyste obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odbyły się dzi¶ (1 sierpnia), o godz. 17:00, przed Pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej, Polskiego Państwa Podziemnego.
 

Co roku, 1 sierpnia, o godzinie 17:00, we wszystkich polskich miastach rozbrzmiewa przejmuj±cy sygnał syreny alarmowej. W ten sposób upamiętniany jest moment rozpoczęcia Powstania Warszawskiego.  W tym roku minęło 77 lat od tamtego dnia, gdy młodzi warszawiacy, w tym młodzież i dzieci, uzbrojeni głównie w wiarę w zwycięstwo nad niemieckim okupantem, ruszyli niemal nieuzbrojeni odbijać stolicę hitlerowcom.


Do walki stanęło około 45 tysięcy powstańców, z których zaledwie co czwarty wyposażony był w broń paln±. Rozkaz, dzień wcze¶niej, wydał dowódca Armii Krajowej generał Tadeusz Komorowski "Bór".


Młodzi ludzie, którzy dopiero wchodzili w dorosłe życie, dzieci, które z dnia na dzień pożegnały dzieciństwo, stanęli do nierównej walki o wolno¶ć ukochanego miasta z nadziej±, że ich zryw zmobilizuje sojuszników do wsparcia walcz±cych.


Trwaj±ce 63 dni zmagania z regularn±, wszechstronnie uzbrojon± armi± niemieck±, bez pomocy z zewn±trz,  zakończyły się klęsk± powstania. Przez te dwa miesi±ce zginęło około 18 tysięcy powstańców, ponad drugie tyle było rannych. A to nie jedyne ofiary Powstania Warszawskiego. Po kapitulacji około 500 tysięcy warszawiaków Niemcy wypędzili z miasta, a oddziały niemieckie kolejne trzy miesi±ce je niszczyły.  Ocaleli powstańcy trafili do niemieckiej niewoli.


W Elbl±gu uroczysto¶ci upamiętniaj±ce 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, które było największym aktem zbrojnym w okupowanej Europie, odbyły się pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego Żołnierzy Armii Krajowej.

 

 

Redakcja

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Galeria / Dzi¶ "zawyły" syreny. Uczczono 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego ( zdjęć 82 )
Dodano: 2021-08-01 | Fot. Adrian Sajko
0

Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +12
  ~ ¶miech
  Poniedziałek, 02.08

  ¶mieszni s± ci kibole z tymi racami a jeszcze bardziej ¶mieszny jest ich udawany patriotyzm

 2. 2
  +10
  ~ masakra
  Poniedziałek, 02.08

  nie no tej Koseckiej z mężem to już całkiem co¶ odbiło, paranoja jaka¶, ale jak wywaliła z naszych podatków ponad 100 tysięcy na sralnik dla psów na Dolince to już nie pamięta pewnie!

 3. 3
  +2
  ~ niesmak
  Poniedziałek, 02.08

  To dzień pamięci o dzieciach patriotycznie nakręconych wmanewrowanych w tragedię. Co tam robi przebieraniec Ziutka? Co tam robi, poza fotk±, Marysia od kasztanki? Jest Yeti wieloetatowiec i jego kumple z "koalicji" - Dzieci Warszawy walczyły o inne warto¶ci. Z upamiętnienia tragedii i cyklicznego ostrzegania przed próżno¶ci± i głupot± przywódców, dzień ten stał się chwil± dla egoizmu dzisiejszych "kierowników" istniej±cych na zasadzie "weĽmiemy się i zrobicie". Puste słowa, gesty i pełnokrwisty egoizm. Nie ma nikogo, żadnego harcerza, ucznia, młodej pary, którzy by podziękowali rówie¶nikom z "44 za możliwo¶ć życia wolnym. Robi to facet od ¶mietnika, drugi udaj±cy Wła¶ciwego na wła¶ciwym", Yeti, a nawet czerepak. Marysia przekroczyła normę chwili, gustu, kasztanki. Zgiełk na ofierze.

 4. 4
  +4
  ~ druga masakra
  Poniedziałek, 02.08

  PO CO te stare bo bki powbijaly sie te uniformy?

 5. 5
  +6
  ~ Kronikarz Truso
  Poniedziałek, 02.08

  Za Rafałem Ziemkiewiczem powtarzam - Piłsudski odzyskał Polskę, a zniszczył polsko¶ć. Mit Piłsudskiego wynika li tylko z ignorancji. No, ale cóż spodziewać się po elbl±skich elitach. Czytajcie co¶ więcej poza propagand± obu stron.

 6. 6
  +3
  ~ mis
  Poniedziałek, 02.08

  Polska to taki dziwny kraj uroczyscie swietuje swoje kleski a czym dalej od powstania tym wiecej weteranow a koseckiej klepki pod czapeczka sie pomieszaly nie te swieto

 7. 7
  +1
  ~ obserwator
  Poniedziałek, 02.08

  Pamiętamy. Super fotki.

 8. 8
  +1
  ~ smutne to
  Poniedziałek, 02.08

  Jaki zwi±zek z Powstaniem i udział w nim maj± piłsudczycy oderwani brutalnie od koryta 30.09.1939 i nigdy do niego już nie dopuszczeni? Co robi± tam ¶mieszni przebierańcy z u¶miechem "normalnego" robi±cy sobie fotkę na tle miejsca uniwersalnego upamiętniania w tym mie¶cie? Sk±d ta ich rado¶ć? Dlaczego "nadworny" ich uwiecznia? Witold, Antek, Yeti, ..., zobaczywszy ich powinni nakazać im przebranie się w krzakach albo wynocha poza strefę obchodów. Pokażcie Powstańca w tak durnym ubiorze i z tak głupi± dumn± min±. Trzeba mieć umiar , takt, empatię , a nie tylko szablę wci±ż w pochwie. Kto ich tam wpu¶cił ? Facet się zakochał , skoro dał dwie stówy na pomnik i toleruje tych frakowców w takiej chwili. Skromno¶ć i lekarz !!!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Wła¶cicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbl±ski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.97444105148315