Czwartek, 30.11.2023, Imieniny: Justyna, Andrzej, Konstanty
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

"Ręce precz od Polski". Protest na Starym Mieście [zobacz zdjęcia]

03.07.2021, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
"Ręce precz od Polski". Protest na Starym Mieście [zobacz zdjęcia]
fot. Majka Brejdak

Prawo i Sprawiedliwość rozpiernicza nam nasz kraj, jak tylko może. PiS jednak nie byłby w stanie sam tak rozwalać Polski, gdyby nie miał "fantastycznego" wspólnika, jakim jest Kościół katolicki. "Ręce precz..." to dotyczy zarówno polityków, jak i kleru - mówi Katarzyna Wójtowicz z krakowskiej inicjatywy Dość milczenia. Dziś, 3 lipca, na elbląskiej starówce protestowano przeciw rządom PiS i klerykalizacji Polski. 

 

Elblążan, którzy w sobotnie popołudnie odwiedzili starówkę czekało zaskoczenie. Na ul. Stary Rynek odbył się niecodzienny happening. Pojawiły się tam między innymi postacie w maskach.

 

Te osoby, które tutaj stoją, to są Polska, polityk - po wzroście można się domyśleć, o kogo chodzi i przedstawiciel kleru. Oni związali Polskę, wyrywają ją sobie z rąk, szarpią się o nią, poniewierają nią, a jednocześnie wspólnie robią wszystko, aby Polska zniknęła ze wspólnoty krajów cywilizowanych

 

- wyjaśniała Katarzyna Wójtowicz z Krakowa, współorganizatorka akcji.

 

Chcemy dać państwu do myślenia, o tym co obecnie dzieje się w Polsce

 

- dodała Iza z Elbląskiego Strajku Kobiet. 

 

Akcja pod hasłem "Ręce precz od Polski" to protest przeciwko władzy Prawa i Sprawiedliwości i klerykalizacji państwa. Organizatorzy: inicjatywa obywatelska Dość milczenia i Elbląski Strajk Kobiet w trakcie manifestacji pokazali listę hańby.

 

Zarówno kler jak i PiS powinni raz na zawsze zniknąć ze sceny politycznej. Na tej liście hańby nie ma jeszcze wszystkich nazwisk, są te nazwiska polityków i osób "pisolubnych," które się już zhańbiły. Zaczynamy więc od Dudy, przez Kaczyńskiego, Morawieckiego i Ziobro, a kończymy np. na Kai Godek

 

- wyliczała Katarzyna.

 

Podobne protesty odbyły się w sobotę również w innych miastach Polski, m.in. w Krakowie i Warszawie. 

 

Przyjechaliśmy wspierać wydarzenie elbląskie. W tym samym czasie w Krakowie i w Warszawie odbywają się takie same wydarzenia. To jest akcja, która ma na celu uświadamianie tego, co obecnie się dzieje w polityce

 

- mówi  Ewa Jankowicz z Krakowa. 

 

Mamy dość reżimowej władzy PiS! Mamy dość państwa funkcjonującego jak państwo narodowo – wyznaniowe! Mamy dość patologicznego związku władzy z kościołem - przekonują organizatorzy akcji. - Chcemy: odpolitycznienia TK, sądów i prokuratury i służb mundurowych (zwłaszcza policji), bezpiecznej i legalnej aborcji, odpolitycznienia szeroko rozumianej kultury, poszanowania praw wszystkich obywateli i obywatelek, bez względu na ich światopogląd, pochodzenie, płeć, orientację i wiarę lub bezwyznaniowość, zaprzestania klerykalizacji szkół, reformy, nie deformy służby zdrowia i szkolnictwa, przejrzystości w wydatkowaniu pieniędzy publicznych, odsunięcia kościoła od polityki, zaprzestania obsadzania stanowisk państwowych osobami bez kompetencji, zaprzestania mowy nienawiści, odpolitycznienia szkolnictwa wyższego, wypowiedzenia konkordatu, zaprzestania ośmieszania Polski na arenie międzynarodowej, odpolitycznienia mediów - TV i radia, zaprzestania dotowania kościoła przez państwo (fundusz kościelny) i dotowania Tadeusza Rydzyka, wprowadzenia do szkół rzetelnej edukacji seksualnej, ogólnodostępnej antykoncepcji i zniesienia tak zwanej klauzuli sumienia. 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 6

%50.0 %50.0


Galeria / "Ręce precz..." ( zdjęć 28 )
Dodano: 2021-07-03 | fot. Majka Brejdak
0

Komentarze do artykułu (49)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --27
  ~ Brawo!!!!!
  Sobota, 03.07

  Lista hańby swietna!! Wywiesic na stałe

 2. 2
  +51
  ~ "Dziady, cz.2021"
  Sobota, 03.07

  Przecież w Elblągu nie rządzi PIS tylko PSL z kumplami. To tutaj PSL utworzył drugie, tajne, etaty dla kumpli np w szkołach. Kasa płynie na konto kumpla którego w "pracy" nikt nie widział. Utworzono CUW mający ułatwić takie procedery. Mało im pensji ponad 1000 na konto więc okradają np oświatę i wołają "rząd nas okrada". Prezydent miasta a nie przewodniczący RM chwali się jak "radni" podnosili łapki na jego komendę. Opozycja nie reaguje na doniesienia o wieloetatowcach samorządowych, bo też czerpie z tego nepotyzmu korzyści. Hasło jest poprawne "łapy precz od kasy miejskiej" ale powinno być kierowane do samorządu którym włada PSL w mieście i województwie. W mieście jest nawet trójpodział władzy: Witold - Wróblewski - PSL.

 3. 3
  +44
  ~ Prawda
  Sobota, 03.07

  Sukces ! Protest osiągnął poziom bruku.

 4. 4
  --32
  ~ wyborca
  Sobota, 03.07

  Brawo ludzie. Nie bac sie i niebac pis.

 5. 5
  +41
  ~ Zwykly mieszkaniec Elbląga
  Sobota, 03.07

  A ta z olsztyna ciągle szuka cwokow z Elbląga do protestów. Czy naprawdę nie może tego robić w olsztynie. Wstyd SLD. Teraz widzimy jak dba o Elbląg jak się stara czym się zajmuje.

 6. 6
  +35
  ~ Dno
  Sobota, 03.07

  Jeszcze trochę i bruk was czeka razem z tą z SLD. Na zdjęciach poznajemy te z tych protestów kartonowych.bagno i TYLE.

 7. 7
  +36
  ~ Johny
  Sobota, 03.07

  Znowu te qrewki wylazły na ulicę. To wy macie krew na rękach. Wy chcecie własne dzieci zabijać. Zamiast wylewać żale na ulicach to do pracy won. A jak nie to do kuchni. Lewackie szambo.

 8. 8
  --32
  ~ Twój email
  Sobota, 03.07

  Nie dziwię się tym protestom. PiS przebija wszystkie partie, to mafijno-złodziejska struktura, dzieląca się ułamkiem skradzionej kasy z nierobami, pijaczkami, dzieciorobami i nieodpowiedzialnymi chierarchami kościoła katolickiego, którzy oderwani od rzeczywistości żyją w swoich pałacach, nic sobie nie robiąc nawet z wytycznych płynących z Watykanu. Uważają że popierając bolszewicką władzę usadowieni są ponad prawem ! To wyjątkowo szkodliwe działanie, odpychające wielu ludzi od dzisiejszego kościoła. Takie poparcie, wszystkich wymienionych grup, czyli głównych beneficjentów naszych wspólnych pieniędzy daje dzisiaj władzę PZPR-owi ( Pokłócona Zjednoczona Prawica Rzeczypospolitej ). A jeżeli chodzi o kosciół, jeżeli nie zmieni swojej postawy, to juz przegral, tylko jeszcze o tym nie wie.

 9. 9
  +38
  ~ Kronikarz Truso
  Sobota, 03.07

  Oto nowoczesna tolerancja - fizyczna eliminacja inaczej myślących.

 10. 10
  +37
  ~ Janos
  Sobota, 03.07

  Protestują bo odsunięto ich od koryta i nie mogą kraść jak za PO

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2042560577393