Wtorek, 24.05.2022, Imieniny: Joanna, Zuzanna, Milena
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Opłaty za śmieci będą wyższe od 1 września?

15.06.2021, 13:05:00 Rozmiar tekstu: A A A
Opłaty za śmieci będą wyższe od 1 września?
W przyszłym tygodniu (24.06.) odbędzie się sesja Rady Miasta. Radni podejmą decyzję m.in. w sprawie ustalenia nowych stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Jeśli radni zagłosują „za” mieszkańców czekają podwyżki za odpady od 1 września.
 
Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zakłada, że system gospodarki odpadami komunalnymi powinien się samofinansować.
 
Tymczasem w Elblągu w ciągu ostatnich lat koszty obsługi systemu były wyższe od uzyskiwanych dochodów z tytułu opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, a powstałe deficyty musiały być pokryte z innych źródeł dochodowych, kosztem ograniczania wielu zadań publicznych szczególnie o charakterze inwestycyjnym
 
– czytamy w projekcie uchwały.
 
Deficyt w systemie gospodarowania odpadami w 2020 r. wyniósł prawie 215 tys. zł. - Widoczny jest systematyczny wzrost kosztów odbioru odpadów wynikający z rosnących kosztów pracy, materiałów i energii – wyjaśniano w projekcie uchwały. - Powyższe znajduje swoje odzwierciedlenie w uzyskiwanych przez Miasto cenach odbioru odpadów.
 
Koszty opłat za składowanie odpadów i zagospodarowanie niektórych ich frakcji wciąż rosną. - To ma istotny wpływ na wyniki Zakładu Utylizacji Odpadów i powodują konieczność zmiany cennika za przyjęcie odpadów do zagospodarowania. Pierwsze miesiące 2021 r. wskazują jednocześnie na wzrost ilości odpadów odbieranych i zagospodarowywanych w ZUO w ramach gminnego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi – podano w uzasadnieniu projektu uchwały.
 
Powodem podniesienia cen ma być fakt, że Miasto, w stosunku do 2020 r., poniesie większe wydatki za odpady o ok. 5 mln zł (z tytułu wzrostu kosztów odbioru odpadów o ok. 1,5 mln zł, zmiany cennika Zakładu Utylizacji Odpadów o ok. 3,6 mln zł).

 
Jakie ceny miałyby obowiązywać od 1 września br.?
 
Ceny za odpady segregowane:
 
- 21 zł miesięcznie od osoby, w przypadku pierwszych 4 mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość (dotychczas 17,4 zł)
- 13,20 zł miesięcznie od osoby, w przypadku od 5 do 10 mieszkańca zamieszkującego daną nieruchomość (dotychczas 10,90 zł)
- 1,30 zł miesięcznie od osoby w przypadku 11 i następnych mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość (dotychczas 1,10 zł)
 
Ceny za odpady niesegregowane:
 
- 42 zł miesięcznie od osoby, w przypadku pierwszych 4 mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość (dotychczas 34,80 zł)
- 26,40 zł miesięcznie od osoby, w przypadku od 5 do 10 mieszkańca zamieszkującego daną nieruchomość (dotychczas 21,80 zł)
- 2,60 zł miesięcznie od każdego mieszkańca w przypadku 11 i następnych mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość (2,20 zł)
 
 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (22)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +20
  ~ weto
  Wtorek, 15.06

  WETO,rozgonić radnych i rzadzacych Elblągiem.Co bawicie sie w tego z Warszawy.Co podwyzsza wszystko.

 2. 2
  +16
  ~ kiki
  Wtorek, 15.06

  Czyli Ci liczeni od 5 i od 11 w górę "wytwarzają" śmieci mniej? Ponadto jakie są koszty utrzymania kierownictwa ZUO?

 3. 3
  +7
  ~ TeofilSkorupa
  Wtorek, 15.06

  Najwyższy czas odwołać nieudolne lewacko-liberalne władze miasta i wybrać ludzi odpowiednich którym dobro Elbląga zawsze leżało na sercu. Czas na Dobrą zmianę w naszym mieście. Rząd Prawa i Sprawiedliwośći pokazał że można mądrze i skutecznie sprawować władzę.

 4. 4
  +16
  ~ Me
  Wtorek, 15.06

  Deficyt w systemie gospodarowania odpadami w 2020 r. wyniósł prawie 215 tys. zł podczas gdy spece od ochrony środowiska z samorządu wydali jednorazowo 100tyś zł na 5 tablic z pleksy do wyrzucania baterii od pilota i płyt cd.

 5. 5
  +5
  ~ poprawność językowa
  Wtorek, 15.06

  po polsku powinno być - Opłaty za śmieci będą wyższe od 1 września?

 6. 6
  +13
  ~ zdolni są
  Wtorek, 15.06

  Przepiękne są te zabytkowe fotki. Kiedy tak wyglądało to miasto ze śmieciami i pojemnikami jak na wschodzie (Ukrainie)? Wczoraj ?Skoro tak wygląda miasto, to podwyższenie kosztów życia jest wskazane, a nawet konieczne "z uwagi na...". Jednak same podnoszenie kosztów nic nie da poza podwyżkami pensji w UM. Zamiast strategii utylizacji odpadów, nowy dyrektor DOŚ, z zawodu tancerz, tak jak powiedział po wyznaczeniu na funkcję "Wróblewski wie po co mnie powołał". Teraz wiemy wszyscy. Żal mi tylko tych pobieraczy diet zwanych "radnymi" - znowu dostaną bólu ramion przy głosowaniu, bo języki zabrał im Jurand ze Spychowa gdy szedł na deskotekę do Krzyżaków ze Szczytna. Jest jeszcze do "podwyższenia" woda, ścieki, pies, grunty, opłaty administracyjne... - śpieszcie się , bo kadencja minie.

 7. 7
  +8
  ~ Jedno ale
  Wtorek, 15.06

  Nas jrst dwoje to nas podwyzki nie powinny obowiązywać bo liczycie od czterech osób. Podwyzszajcie a przy urnie wyborczej skreslimy was i won.

 8. 8
  +8
  ~ Bajzel
  Wtorek, 15.06

  Jest 2021 rok a miejsca nazywane smietnikiem są tragiczne. Dlaczego to nie jest zabudowane,zamykane. Straż miejska karać administrację budynków za syf. Zdjęcie dowodem.

 9. 9
  +1
  ~ obserwator
  Wtorek, 15.06

  a to wszystko ,jak zwykle wina donalda tuska

 10. 10
  +6
  ~ Teja
  Wtorek, 15.06

  Dlaczego jedna osoba zamieszkująca nieruchomość musi płacić tyle samo co cztery osoby zamieszkujące lokal?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.242537021637