Poniedziałek, 27.05.2024, Imieniny: Filip, Paulina, Marianna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Segregacja śmieci wciąż potrafi sprawiać problemy i wywoływać dyskusje

31.03.2021, 13:00:58 Rozmiar tekstu: A A A
Segregacja śmieci wciąż potrafi sprawiać problemy i wywoływać dyskusje

Współcześnie zużywamy ogromne ilości produktów, dlatego segregacja śmieci na stałe zagościła już w większości z naszych domów. Nie zmienia to jednak faktu, że wciąż potrafi sprawiać problemy oraz wywoływać wokół siebie wiele dyskusji.

- Nieraz mam problem, gdzie wyrzucić niektóre śmieci. Dobrze by było, gdyby było to uproszczone, lub gdybym miał łatwy dostęp do informacji, jak segregację prowadzić – mówi Aleksander z klasy informatycznej w elbląskim Zespole Szkół Mechanicznych.

Nieciężko dziwić się takim rozważaniom, gdyż do wielu produktów, chociażby spożywczych, na których mogą zostać resztki jedzenia, należy podchodzić indywidualnie. Z pomocą przychodzi między innymi Ministerstwo Środowiska, które na swojej stronie internetowej udostępnia więcej informacji na temat recyklingu. Również w Elblągu obecne są wskazówki nt. segregacji śmieci (plakaty z informacjami na ten temat pojawiły się choćby na jednym z tramwajów) dzięki prowadzonej przez Ministerstwo Środowiska kampanii „Piątka za segregację”, która ma na celu edukację społeczeństwa w zakresie prawidłowej segregacji odpadów komunalnych.
 

Jako młoda osoba wiem, że świat, który jest obecnie w dość średnim stadium, chciałbym go, w miarę możliwości, polepszyć. Jako społeczeństwo wysoko konsumpcyjne zużywamy niezwykle duże ilości długo rozkładających się tworzyw, które zaśmiecają naszą planetę. Produkcja tych samych rzeczy przyczynia się do większego zużycia energii, co źle wpływa na Ziemię. Myślę jednak, że na naszą planetę mamy większy wpływ, niż nam się wydaje. Mam tutaj na myśli jedną z zasad wolnego rynku; potrzeba jest pewną miarą, a gdy ona spadnie, firmy przerzucą się na inne produkty

– kontynuuje Aleksander.

Gdybyśmy nie segregowali śmieci, zużywalibyśmy o wiele więcej energii, dlatego tak wielką uwagę zwracamy aktualnie na temat recyklingu, który jest jedną z najbardziej skutecznych metod ochrony środowiska i obecny jest w coraz większej ilości krajów, u nas zagościł już niemal na stałe.

Problemem jest jednak trudność w przekonywaniu ludzi o tym, że segregacja odpadów oraz inne ekologiczne zachowania mają faktyczny sens. Co prawda, coraz więcej młodych osób mówi o problemie degradacji środowiska, jednak mniej jest ludzi świecących dobrym przykładem, którzy faktycznie działają, nie skupiając się tylko i wyłącznie na mówieniu o problemie.

Mówiąc o faktycznym działaniu, warto wspomnieć o trwającym aktualnie, obecnym w mediach społecznościowych, młodzieżowym projekcie społecznym „Żądni Zmiany”, który wychodzi na przekór temu problemowi i oprócz promocji ekologicznego stylu życia sprząta ze śmieci okolice naszego miasta oraz zachęca do takich działań.
 

Uważam, że w szkołach jest za mało mówione o ideach ekologicznych. Projekty takie, jak „Żądni Zmiany” na pewno dobrze wpływają na świadomość społeczną w dziedzinie ochrony środowiska

– mówi Miłosz z klasy matematyczno-fizycznej w elbląskim III Liceum.

Czytelników info.elblag.pl również zachęcamy do podjęcia ekologicznych działań. Zacząć można od, choćby, segregacji śmieci. Warto pamiętać o tym, że każdy z nas ma wpływ na stan Ziemi.

 

 

Patryk Szmit, uczeń II LO w Elblągu

Opiekun

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +6
  ~ ab
  Środa, 31.03

  A mnie zastanawia dlaczego nikt nie mówi , że możemy zmniejszyć objętość odpadów , mam na myśli kartony . Dlaczego kartony nie są składane przed wyrzuceniem ? Pojemniki na papier są zapełniane kartonami momentalnie ! Przecież nikt za darmo nie odbiera tych odpadów !

 2. 2
  +4
  ~ zaparciowy wróbel
  Środa, 31.03

  Zamiast zgiełku, może warto by załoga wysypiska z Rubna, urzędnicy i aktywiści spośród mieszkańców popracowali max tydzień ponad wróblem i ustalili zasady segregacji, estetykę miejsca na kosze, zwiększenie liczby koszy wzdłuż chodników, ... . Z wróblem niczego nie zmienicie.

 3. 3
  +3
  ~ znaleziony "problem"
  Środa, 31.03

  Czym zajmuje się w UM nowo powołany, jedyny w konkursie, kumpel Wróblewskiego który "stanął" ( nie, nie jemu stanął) na czele jakiegoś zespołu od ochrony środowiska? Ile musi trwać "stawanie" na czele aby było widać i odczuwać pozytywne wyniki "stawania"? Mielenie ozorami wg psl.

 4. 4
  +3
  ~ Ukarac
  Środa, 31.03

  Która osoba z Z B K czy wspólnot siedząca za biurkiem odpowiada za taki stan śmietnikow . Czyli TYCH miejsc.

 5. 5
  0
  ~ Bil
  Środa, 31.03

  Bo my mamy za małe mieszkania na segregację śmieci

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4520859718323