Niedziela, 2.10.2022, Imieniny: Slawa, Dionizy, Teofil
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

W Elblągu stanie pomnik Józefa Piłsudskiego. Zaprojektuje go artysta z Gdańska

24.02.2021, 14:00:39 Rozmiar tekstu: A A A
W Elblągu stanie pomnik Józefa Piłsudskiego. Zaprojektuje go artysta z Gdańska
Fot. Adrian Sajko/inscenizacja historyczna w Elblągu z okazji Święta Niepodległości

Gdański rzeźbiarz Stanisław Szwechowicz ma wykonać pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, który stanie w Elblągu. Miasto zapłaci za to 150 tys. zł. 
 

Pomysł budowy w Elblągu pomnika marszałka Piłsudskiego pojawił się kilka lat temu. Do tej pory Miasto nie widziało możliwości sfinansowania takiego przedsięwzięcia. Dopiero w tegorocznym budżecie zaplanowano pieniądze na ten cel. Dziś, 24 lutego, Miasto poinformowało o zamiarze powierzenia tego zadania gdańskiemu artyście.

Zdaniem elbląskiego Ratusza Stanisław Szwechowicz wykazał się wystarczającym dorobkiem twórczym, przedstawiając szereg wykonanych przez siebie dzieł, które w swoim charakterze odpowiadają zamierzeniom zamawiającego. Legitymuje się również przygotowaniem i doświadczeniem w realizacji tak dużych rzeźb

- czytamy w informacji zamieszczonej na BIP Urzędu Miejskiego w Elblągu. Wartość zamówienia to 150 tys. zł. 

 

Rzeźbiarz będzie miał za zadanie zaprojektowanie, wykonanie i posadowienie pomnika twórcy niepodległej Polski. Popiersie Józefa Piłsudskiego ma zostać odlane z brązu i zamieszczone cokole z granitu. Obok niego powinny znaleźć się cztery płyty w formie granitowych cokołów z imionami i nazwiskami współtwórców nieodległości. 

Redakcja

Oceń tekst:

Ocen: 4

%25.0 %75.0


Komentarze do artykułu (80)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +49
  ~ Dramat
  Środa, 24.02

  No tak na tle wszystkich potrzeb tego miasta to pierwsza potrzeba, czy ktos ma równo pod sufitem czy to efekt covidu?

 2. 2
  +52
  ~ Sąsiad
  Środa, 24.02

  Ale po co? Co Elbląg ma wspólnego z Marszałkiem? Mało jest pomników Piłsudskiego w Polsce w miastach z nim związanych. Ludzie opamiętajcie się. Te pieniądze przeznaczyć na coś naprawdę potrzebnego w okresie pandemii. Kto w ratuszu podejmuje takie decyzje?

 3. 3
  +55
  ~ lekarz pierwszego kontaktu
  Środa, 24.02

  Pomysłodawca powinien w trybie pilnym zgłosić się do psychiatry

 4. 4
  +31
  ~ no a kobyła?
  Środa, 24.02

  Pomnik Piłsudskiego jest w Elblągu zgodny ze stanem umysłu ludu po 1945. Piłsudski jest nierozerwalnie związany z Elblągiem i Żuławami - tu się urodził, uczył walczył z bolszewią i tutaj spoczął jako bohater narodowy. Piłsudski nawet nie wiedział że to są Żuławy i czym jest nazwa Elbing. może wiedziała to jego kasztanka. czym tak zaszachowała Marysia Wróblewskiego, że łyka z jej ręki niczym kasztanka Józefa cukier? Znowu kolesie zarabiają i znowu trzeba będzie pilnować kolejnego pomnika lokalnego bohatera. To chyba stanie w honorowym miejscu - na szczycie Chrobrego albo w szuwarach adolfa. Gdyby nie Otto, to mógłby stanąć na Placu Słowiańskim , ale skojarzenia . Najlepiej przy katedrze - tam będą pomniki zasłużonych synów tej Ziemi. Marysiu , a szabla gdzie? Właściwie to pytanie do Witka.

 5. 5
  +6
  ~ MIESZKANIEC
  Środa, 24.02

  Zamiast postawić pomnik Wróblewskiego , który się stara jak tylko może , a obok postawić pomnik J, Piłsudskiego to by było bardzo wskazane i bardzo mądre .

 6. 6
  +27
  ~ widz
  Środa, 24.02

  schichau się w grobie przewraca

 7. 7
  +22
  ~ stan po zakażeniu
  Środa, 24.02

  Po tej hucpie chyba nikt, poza Marysią i jej kumplami, nie ma wątpliwości jakie władze mamy. Nikogo, poza Marysią , Wróblewski nie pytał. Marysi też nie pytał, bo to Marysia powiedziała "tak" chowając szablę, a on tylko potwierdził. Nie ma kasy na chodnik, namalowanie przejścia dla pieszych, na sport dla dzieci, na dodatkowe zajęcia w szkołach, ale ma na szablę w pochwie. Co się dzieje na drugim piętrze, to nawet właściwy lekarz nie ogarnie. A odlej sobie ten pomnik i postaw go na obrotnicy w porcie. Pewna żona powinna sprawdzić dlaczego pewna kobieta (kolejna) ma taki wpływ na jej męża. Szabla gotowa do szarży?

 8. 8
  +24
  ~ kiki
  Środa, 24.02

  Co ten pan zrobił dla naszego regionu, żeby Mu pomnik stawiać? A tak w ogóle to Jego życiorys tak do końca nie jest jednoznaczny, czyż nie godniej na pomnik zasługuje Ignacy Jan Paderewski?

 9. 9
  +17
  ~ Adi
  Środa, 24.02

  Kur....w tym czasie gdzie ludzie codziennie popełniają samobójstwa (O czym żadne media nie powiedza) to JEST naprawdę potrzebne kto to wymyślił ten od promocji Pan jocz zajebiscie???????

 10. 10
  +8
  ~ Konsul
  Środa, 24.02

  Film "Konsul": "Mamy tak wiele potrzeb. Może jakiś pomnik?" Wróbel, wracasz do gniazda!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0873370170593