Sobota, 13.07.2024, Imieniny: Malgorzata, Ernest, Henryk
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Chcą, żeby z elbląskiego ronda zniknęła nazwa Tarnopol. "To miasto uhonorowało mordercę Polaków"

07.04.2021, 13:00:04 Rozmiar tekstu: A A A
Chcą, żeby z elbląskiego ronda zniknęła nazwa Tarnopol. "To miasto uhonorowało mordercę Polaków"
Fot. Ryszard Biel (archiwum redakcji)

Grupa elblążan chce, aby rondo Tarnopol zmieniło nazwę na rondo Ofiar Wołynia. Dziś (7 kwietnia) złożono w tej sprawie petycję do władz miasta. To reakcja na nadanie miejskiemu stadionowi w Tarnopolu imienia Romana Szuchewycza, działacza nacjonalistycznego, dowódcy UPA, odpowiedzialnej za ludobójstwo Polaków na Wołyniu.

 

Domagamy się zmiany nazwy ronda Tarnopol na Rondo Ofiar Wołynia. Mer tego miasta Serhij Nadał wnioskował 5 marca o nazwanie miejskiego stadionu w tym mieście imieniem zbrodniarza wojennego i mordercy Polaków, dowódcy zbrodniczej UPA Romana Szuchewycza. (...) Już wcześniej władze Tarnopola podejmowały kuriozalne, kontrowersyjne decyzje ws. nazewnictwa ulic, wznoszenia pomników honorujących i gloryfikujących największych ludobójców w historii ludzkości. Takie posunięcia władz Tarnopola wskazują niewątpliwie na kontynuację idei ludzi, których zbrodnie pochłonęły życie setek tysięcy Polaków, a poziom wynaturzenia człowieczeństwa przekroczyły wszelkie możliwe granice. Dlatego apelujemy do prezydenta miasta Elbląga i radnych o zmianę nazwy ronda Tarnopol, na Rondo Ofiar Wołynia. (...) Jest to też niepowtarzalna sposobność, by nareszcie w Elblągu, godnie upamiętnić setki tysięcy Polaków bestialsko zamordowanych na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej, tym bardziej że w naszym mieście żyje wielu potomków tych Polaków, którzy cudem uszli spod banderowskiej siekiery

 

- czytamy w petycji, którą dziś (7 kwietnia) złożono w Urzędzie Miejskim w Elblągu. 

 

Pod petycją, skierowaną do prezydenta Elbląga i Rady Miejskiej w Elblągu, podpisało się 200 osób. Chcą, aby władze miasta zmieniły nazwę ronda na skrzyżowaniu ulic Konopnickiej i Niepodległości, które od 2017 roku nosi nazwę Tarnopol (to miasto partnerskie Elbląga).

 

Cztery miasta w Polsce zerwały stosunki partnerskie z Tarnopolem, prezydent Zamościa zrezygnował ze wspólnego programu i zwrócił pieniądze do kasy UE, twierdząc, że nie chce mieć nic wspólnego z miastem, które czci zbrodniarzy. Tymczasem Elbląg nawet nie zawiesił relacji partnerskich z Tarnopolem, miastem, które uhonorowało mordercę Polaków. To skandal

 

- mówi Jacek Boki, współautor petycji. 

 

Nazwanie miejskiego stadionu w Tarnopolu na Ukrainie imieniem Romana Szuchewycza spotkało się ze stanowczą reakcją m.in. Instytutu Pamięci Narodowej. Decyzję władz Tarnopola potępili również ambasadorzy Polski i Izraela na Ukrainie. 

 

Władze Elbląga, w liście do mera Tarnopola Serhija Nadała, wyraziły zaniepokojenie tym faktem. - Decyzja władz Tarnopola, daleka jest od założeń, które były bliskie w naszych 29-letnich partnerskich kontaktach. Powoduje bolesny dyskomfort w relacjach, jak też staje się uciążliwa dla mających ukraińskie pochodzenie mieszkańców Elbląga, którzy pozytywnie wpisują się w naszą wielokulturowość - czytamy w piśmie podpisanym przez Prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego i przewodniczącego Rady Miasta Elbląga Antoniego Czyżyka. 

 

Zdaniem autorów petycji, gloryfikacja ukraińskiego nacjonalisty, dowódcy Ukraińskiej Powstańczej Armii odpowiedzialnej za ludobójstwo polskiej ludności cywilnej, powinno spotkać się z bardziej zdecydowanym odzewem ze strony Elbląga.
 

Cały tekst petycji znajdziemy TUTAJ.

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 10

%60.0 %40.0


Komentarze do artykułu (18)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +14
  ~ chester
  Środa, 07.04

  a po co kawałek gleby ma mieć nazwę?juz kiedys była smieszna akcja nadawania imion tramwajom!!!!

 2. 2
  +6
  ~ Żart
  Środa, 07.04

  Te rondo to w ogóle wymysł jakiś, nie powinno nazywać się rondem.

 3. 3
  +14
  ~ Gerwazy
  Środa, 07.04

  No, Kosecka... błękitny mundur włóż i naprzód. Wykazuj się. Jak "dekomunizowaliście" Diaczenki (chociaż on Polaków nie mordował) to chciałaś nadawać nazwę kontrowersyjnego Łupaszki. Wykazuj się teraz! tu masz konkret. PS. Ja bym nadał nazwę Jeremiego Wiśniowieckiego, on Chachłów za łby trzymał krótko.

 4. 4
  +6
  ~ kazik
  Środa, 07.04

  przecież nasz najjaśniejszy rząd nie potępił banderowców ....., , kolego pani była radna pewnie wypoczywa na koszt członka upolitycznionej Solidarności ....także ...

 5. 5
  +12
  ~ kazik
  Środa, 07.04

  banderowców u nas ci dostatek , pozmieniali tylko nazwiska , może przytoczę tylko nijakiego Sycza pl.wikipedia.org/wiki/Miron_Sycz , oraz nie każdy wie kto to był od jakiego pseudonimu wziął nazwę popularny zespół Enej //pl.wikipedia.org/wiki/Petro_Olijnyk_(wojskowy), i tak wielu .....

 6. 6
  --11
  ~ kuk
  Środa, 07.04

  Jak popiera to Ruch Narodowy / tych 200 mieszkańców /, to jest to zastanawiające. Nie można popadać w skrajność. Czy takie pochopne działanie nie jest przypadkiem na rękę przeciwnikom dobrosąsiedzkich relacjom z Ukrainą?

 7. 7
  +5
  ~ qwerty
  Środa, 07.04

  @kuk a co to są stosunki z Ukrainą? To, że Polacy muszą tam siedzieć jak mysz pod miotłą i dziękować, że ich znów nie mordują? Podczas kiedy w Polsce władza robi wszystko by Ukraińcom żyło się jak najlepiej za pieniądze opodatkowanego z każdej strony polskiego podatnika. Czy to, że polski prezydent jedzie do nich na banderowskie uroczystości i wznosi na nich okrzyki, te same okrzyki, co mordercy Polaków? A oni nawet dyktują nam jakich monet nie możemy bić? Bo upamiętnienie ofiar zbrodni ich "bohaterów" im się nie podoba?

 8. 8
  +5
  ~ I DOBRZE
  Środa, 07.04

  Tu jest Polska a nie obce nazwy miast . Mamy swoich bohaterów ich nazywać ronda.

 9. 9
  --5
  ~ co za różnica
  Środa, 07.04

  Jak grupie się nie podoba to niech grupa sie zrzuci i za to zapłaci. Wisi mi generalnie czy jakiekolwiek rondo ma jakąś nazwę. W tej wsi jest dużo więcej problemów niż nazywanie rond, tramwajów i ławeczek. Albo stawianie nikomu niepotrzebnych pomników.

 10. 10
  --7
  ~ ho2
  Środa, 07.04

  Odwalcie się od mojego św pamięci szanowanego wujka- Romana Suchewycza- gnidy dworskie,komuniści wszelkiej maści karierowicze telewizijni., tylko się pchacie się do polityki aby potem mieć z tego profity i przywileje, imunitety itd.- powie won.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.8336520195007