Wtorek, 28.09.2021, Imieniny: Marek, Waclaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Od dziś - Rondo Tarnopol

07.09.2017, 18:15:27 Rozmiar tekstu: A A A
Od dziś - Rondo Tarnopol
Zdjęcie stanowi jedynie ilustracje do artykułu (fot. archiwum redakcji)

Pierwsze w Elblągu rondo ósemkowe zyskało nazwę jednego z miast partnerskich naszego miasta - Tarnopola.

Do tej pory rondo, które w zeszłym roku powstało na skrzyżowaniu ulic Konopnickiej i Niepodległości, nie posiadało nazwy. Prezydent Elbląga, Witold Wróblewski zaproponował, by nazwać je po jednym z miast partnerskich. Nie bez przyczyny wybrał on Tarnopol, bowiem w tym roku mija 25 lat współpracy między Elblągiem a tym miastem.
 
To właśnie ten jubileusz miał zostać uczczony m.in. poprzez nadanie nazwy Tarnopol pierwszemu w naszym mieście rondu ósemkowemu.

 

Elbląg i Tarnopol z powodzeniem prowadzą współpracę międzynarodową samorządów, która obejmuje m.in. działania w zakresie kultury, sportu, turystyki, kontaktów i wymiany młodzieżowej. W tym roku, w obydwu miastach, w sposób szczególny, obchodzona jest 25 rocznica podpisania oficjalnej umowy o współpracy partnerskiej, która miała miejsce w dniu 27.06.1992r. 

– opowiadał podczas sesji Marek Pruszak, Przewodniczący RM.

W projekcie uchwały przedstawiono krótką historię Tarnopola. "To miasto obwodowe w zachodniej Ukrainie, na Wyżynie Podolskiej, nad rzeką Seret (dopływ Dniestru) liczące 230 tys. mieszkańców. Osada ruska na terenie księstwa halicko-włodzimierskiego, włączonego do Polski w drugiej połowie XIV w. Zniszczona przez najazd mongolsko-tatarski. Na jej miejscu powstało miasto założone przez hetmana Jana Amora Tarnowskiego, który w 1540 r. uzyskał przywilej lokacyjny od króla Zygmunta I Starego. W okresie międzywojennym w odrodzonej Polsce, od 1921 stolica województwa. W 1945 r. włączony do Ukraińskiej SRR., natomiast od 1991r. w granicach niepodległej Ukrainy. Tarnopol jest znaczącym ośrodkiem kulturalnym (muzeum, teatry), oświatowym (szkoły wyższe) i przemysłowym (zakłady przemysłu cukrowniczego, mięsnego, bawełnianego, chemicznego, maszynowego, meblarskiego i ceramicznego), a także ważnym węzłem komunikacyjnym z portem lotniczym”.

Wniosek został pozytywnie zaopiniowany przez Komisję ds. nadawania nazw w Elblągu. Podczas dzisiejszej sesji RM radni również nie mieli żadnych zastrzeżeń i zagłosowali za nadaniem nazwy „Rondo Tarnopol”.

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (17)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +11
  ~ tragedia
  Czwartek, 07.09

  25 osób zdecydowało o nazwie ronda, nikt się nie pytał Nas Elblążan.

 2. 2
  +10
  ~ jukas
  Czwartek, 07.09

  Wstyd i hanba!

 3. 3
  +3
  ~ Tadd
  Czwartek, 07.09

  25 osób zdecydowało zgodnie z obowiązującą Uchwałą Rady Miasta o nazwach dla rond w Elblągu. Niestety już raz obecna Rada nie zastosowała się do niej. Chcąc nadawać inne nazwy należy najpierw wprowadzić poprawki do wciąż obowiązującej uchwały. "~ tragedia" - pytali o zdanie w czasie wyborów.

 4. 4
  +1
  ~ Realista
  Czwartek, 07.09

  I to bedzie martwa naza, a pan prezydent grabi sobie przed wyborami. Ja na niego nie glosowalem i nie mam zamiaru za taka arogancje. Notabene kiedys za to popynela pkatforma w niebyt.

 5. 5
  +15
  ~ Krótko
  Czwartek, 07.09

  Poszli won z taką nazwą. Rondo podpaski i tak będzie.

 6. 6
  +1
  ~ baran
  Czwartek, 07.09

  takich palantów wybraliście to macie

 7. 7
  +7
  ~ michal
  Czwartek, 07.09

  Nie lubie ukraincow gorzej niz ruskich a mi pod domem nazwali tak rondo hanba dla elblaga gdyby mogli to ukraincy wbili by nam noz w plecy

 8. 8
  +13
  ~ podpaska
  Piątek, 08.09

  dla rady miasta rondo tarnopol dla mieszkancow podpaska

 9. 9
  --1
  ~ Ploterek
  Piątek, 08.09

  Ale czemu Wy winicie RM oraz Prezydenta? Przecież jest uchwała w której jest wyraźnie napisane, że ronda nazywamy od miast partnerskich. Jakby nazwali inaczej, nie nazwą miasta partnerskiego, to by poleciały hejty, że niezgodnie z uchwałą, ehhhh

 10. 10
  +6
  ~ Do Ploterek
  Piątek, 08.09

  NIe plec bzdur. To rondo niedawno nadane NSZZ solidarnosc to miasto partnerskie? Bo ja takiego miasta nie kojarze.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.