Niedziela, 14.07.2024, Imieniny: Stella, Bonawentura, Marcelin
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

150 lat wodociągów w Elblągu. Prezydent: Możemy chodzić z podniesionym czołem

05.12.2020, 14:15:40 Rozmiar tekstu: A A A
150 lat wodociągów w Elblągu. Prezydent: Możemy chodzić z podniesionym czołem
fot. archiwum redakcji

Prezydent Elbląga Witold Wróblewski zorganizował wczoraj (4.12.) konferecję prasową z okazji 150-lecia elbląskich wodociągów. - Jeśli chodzi o wodociągi i kanalizację to w Elblagu możemy chodzić z podniesionym czołem. Nie mamy takich sytuacji awaryjnych, które zdarzają się w innych miastach. My sukcesywnie, dzięki pracy wielu osób, można powiedzieć pokoleń, prowadzimy kompleksową gospodarkę wodno-kanalizacyjną - mówił.


150-lecie Elbląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji miało być świętowane uroczyście. - Planowaliśmy inne podsumowanie - przyznał Witold Wróblewski. - Ze względu na koronawirusa nasze plany legły w gruzach. Bezpośredniego spotkania nie możemy zorganizować, ale chcemy podsumowanać te lata poprzez konferencję online, bo 150 lat to piękny jubileusz.

 

Witold Wróblewski podkreślił, jak wiele zostało zrobione dla elbląskich wodociągów. - Za świętej pamięci dyrektora Tadeusza Grodziewicza i Prezydenta Henryka Słoniny podjęty był temat podniesienia do najlepszej jakości wody, która płynie z kranów. Myśmy wówczas przygotowali projekt. To były jeszcze Fundusze Przedakcesyjne z programu ISPA na poprawę jakości wody. Pozyskaliśmy 97,5 mln zł dzięki czemu została zmodernizowana, w części wybudowana, nowa stacja wody na Malborskiej i Królewieckiej. One miały najgorsze parametry techniczne oczyszczania. Dzisiaj w Elblągu mamy bardzo dobrą jakość wody - mówił.

 

Niedawno z panem dyrektorem Andrzejem Kurkiewiczem otwieraliśmy stację uzdatniania wody za blisko 20 mln zł w Szopach. Dopięcie tej inwestycji upokaja nas pod kątem zabezpieczenia mieszkańców Elbląga w wodę. Coraz częściej mówi się, że Polska staje się krajem coraz bardziej suchym, ubogim w zasoby wody. Myślę, że stacja w Szopach zamknęła temat dla naszego samorządu i EPWiK

- podkreślił Witold Wróblewski.
 

Prezydent Elbląga stwierdził, że oprócz stacji uzdatniania wody równie ważnym elementem jest oczyszczalnia. - Od wielu lat było to realizowane etapami. Wprowadzaliśmy też biologiczne i chemiczne oczyszczanie ścieków, ale cała instalacja z czasem ulega zużyciu. Przyszedł czas, że trzeba ją zmodernizować - przyznał.

 

Jestem dumny z tego, że udało nam się po raz kolejny zdobyć duże środki finansowe na modernizację oczyszczalni ścieków i przepompownie. Cała ta inwestycja to jest ok. 208 mln zł, gdzie 193 mln zł pochłonie sama oczyszczalnia ścieków. Przypomnę, że 107 mln zł pochodzi z dofinansowania Unii Europejskiej, 58 mln zł mamy z niskooprocentowanej pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, a nasz wkład to 43 mln zł

- mówił Witold Wróblewski.


Miasto inwestuje także w kanalizację deszczową. - Korzystamy z unijnych projektów. Przypomnę projekt za 8 mln zł, gdzie kwota dofinansowania to ponad 4 mln zł, która jest przeznaczona na budowę nowych kanalizacji deszczowych - dodał Prezydent Elbląga.


Andrzej Kurkiewicz, dyrektor EPWiK, opowiedział o historii elbląskich wodociągów. - 150 lat temu został uruchomiony pierwszy współczesny wodociąg w Elblagu. Jego system składał się z drenażowego ujęcia wody, ulokowanego w dolinie rzeki Babica oraz rurociągu o długości niecałych 3 kilometrów, który doprowadzał wodę surową w okolice skrzyżowania obecnej ulicy Płk. Stanisława Dąbka i al. Józefa Piłsudskiego. W okolicy ul. Płk. Dąbka były dwa piaskowe filtry oraz zbiornik wyrównawczy wody czystej o pojemności 1780 m3. Zbiornik zasilał sieć wodociągową o długości prawie 5 km, biegnącą w kierunku centrum miasta - opowiadał.

 

W założeniu wodociąg miał mieć wydajność 300 m3 na dobę. Po uruchomieniu okazało się jednak, że ilość i jakość wody nie spełniają oczekiwań i już dwa lata później podjęto kolejne poszukiwania źródeł wody dla Elbląga. Tamten system zapoczątkował jednak ten współczesny, był niejako prekursorski, a niektóre z uruchomionych wówczas rurociągów pracują do dzisiaj

- mówił Andrzej Kurkiewicz.
 

Z okazji 150-lecia EPWiK została wydania książka "Elbląskie wodociągi wczoraj i dziś" autorstwa Grażyny Nawrolskiej i Tomasza Glinieckiego. - Pokazuje ona historię wodociągów od początku istnienia miasta do dzisiaj - stwierdził Andrzej Kurkiewicz. - Mamy też trzy filmy: „Elbląskie wodociągi”, który w głównej mierze poświęcony jest pracownikom wodociągów, „Elbląskie wodociągi w pigułce”, pokazujący inwestycje oraz film, który jest animowaną wersją jubileuszowej książki.


7 maja br. miała się odbyć uroczysta Gala. - Niestety koronawirus pokrzyżował nasze plany. Spróbujemy w inny sposób spopularyzować treści, które przygotowaliśmy - dodał dyrektor EPWiK.


Prezydent Elbląga z okazji 150-lecia EPWiK-u złożył życzenia obecnym i byłym pracownikom.

 

- Chciałbym podziękować wszystkim pracownikom EPWiK-u, Radzie Nadzorczej, panu dyrektorowi, poprzednim dyrektorom za włożony wkład pracy, za to, że dzisiaj śmiało możemy mówić, że mamy bardzo dobrą wodę w kranie, za to, że odprowadzane ścieki do rzeki Elbląg spełniają wszystkie normy ochrony środowiska. Wszystkim Państwu chcę złożyć słowa uznania za pracę i życzyć panu dyrektorowi i całej załodze kolejnych lat pomyślnych dla firmy, bo tym samym będą one pomyślne dla nas wszystkich mieszkańców

 

- mówił Witold Wróblewski.

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (9)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +13
  ~ Jubileusz
  Sobota, 05.12

  Tylko 150 lat temu założyli firmę wodociągi ludzie z pomysłami. Obecnie sukcesu przypisuje sobie nie ci co powinni. Trochę samokrytyki.

 2. 2
  +9
  ~ Ta
  Sobota, 05.12

  Moge udostepnic filtr wody z instalacji zasilajacej do wgladu.Taka czysciutka wode mamy,ze po tygodniu z bialego robi sie brunatny,a kamien ia w czajniku tyle,ze mozna starowke brukowac.

 3. 3
  +7
  ~ obserwator.
  Sobota, 05.12

  Cos mu sie poprzestawialo po chorobie moze WPWIK to banda nierobow nic nie mazna normalnie zatlatwic trzeba przez znajomosci projekty robia po cichu a potem sami je odbieraja jak zrobi kto inny to droga przez meke.Panstwo w Panstwie z poparciem prezydenta wstyd.

 4. 4
  +12
  ~ fiki miki
  Sobota, 05.12

  Wodę może i tak, ale rury panie prezydencie do wymiany. Kamień w czajnikach i czym się tu chwalić?

 5. 5
  +8
  ~ SPRAWIEDLIWY
  Sobota, 05.12

  Dlaczego ,dyrektorzy,prezydenci i inni włodarze miast sami piją szampana,soki owocowe świeżo wyciśnięte ,dobre i bardzo drogie trunki,a innym ludziom(mieszkańcom) każą pić brudną z chlorem tzw.kranówkę ? Czy uważają, że jeśli ludzie ich omyłkowo wybrali w wyborach to będą robić co im każą -pić brudną wodę z kranów ?

 6. 6
  +11
  ~ Won z KWW Wroblewskiego
  Sobota, 05.12

  Stary układ kolesi od czasów komuny, przerost zatrudnienia o o 50%, a woda twarda rozwalająca czajniki i pralki i wysuszająca skórę, bo nie spłukuje dobrze detergentów za sprawą swojego stopnia twardości. Nie macie się czym chwalić towarzysze.

 7. 7
  +4
  ~ dax
  Niedziela, 06.12

  Uzdatniania stacja jest super, ale rury są wiekowe

 8. 8
  +3
  ~ komu kamień i muł?
  Niedziela, 06.12

  Wituś zawsze mówi prawdę. Trzecią. I , niestety, nie przejdzie mu przez krtań "dziękuję". On chciałby podziękować, chce złożyć życzenia, ... . On nie dziękuje, on nie życzy. Taki chłopski Wituś. Co do prawdy o wodzie może wypowiedzieć się każdy WC i czajnik - brud, kamień, zapchane brudem i zarośnięte przewody i zbiorniki. Pięknie wyglądają krany , prysznice, kabiny z kropelką wody z Galilei. Jednak Wituś się poprawia - wprawdzie on spowodował że woda ciecze i ściek odpływa, ale pozwolił dyrektorowi spółki miejskiej powiedzieć co było "za Niemca". Wituś ma mocne "ja". Onufry też powtarzał - "nie chwaląc się jam to uczynił". A uczynił to samo co Wituś - do sprawdzenia w Rubnie.

 9. 9
  +2
  ~ mieszkaniec
  Poniedziałek, 07.12

  Wróblewski to powinien chodzić z opuszczoną głową i po ciemku, i opłotkami bp powinien się wstydzić i to mocno!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1059420108795