Wtorek, 19.01.2021, Imieniny: Marta, Henryk, Mariusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Biskup elbląski: Rezygnujemy z kolędy 2020/2021

01.12.2020, 16:02:41 Rozmiar tekstu: A A A
Biskup elbląski: Rezygnujemy z kolędy 2020/2021

Czas adwentu i okres po świętach Bożego Narodzenia to tradycyjnie czas kolędy w parafiach. Księża odwiedzają wówczas katolickie rodziny. Tym razem epidemia uniemożliwia wizyty i spotkania kolędowe. Wirus choroby przenosi się bowiem i zaraża kolejne osoby podczas odwiedzin i spotkań. Dlatego rezygnujemy z kolędy 2020/2021. Kierujemy się bowiem troską o bezpieczeństwo i zdrowie rodzin, zwłaszcza osób starszych, będących w grupie podwyższonego ryzyka, ale też troską o zdrowie księży.

W związku z powyższym serdecznie proszę, o ile jest to możliwe, o złożenie np. w którąś z niedziel na tacę w kopercie (z napisem „kolęda”) rocznej ofiary, dotychczas przekazywanej przy tej okazji. Naturalnie można to uczynić także drogą elektroniczną, przez wpłatę na konto parafii.
 

Ponieważ księża nie odwiedzą naszych domów w ramach kolędy, dlatego pobłogosławienia mieszkania i warsztatu pracy może także dokonać osoba świecka. Trzeba wówczas, aby ktoś z członków rodziny, w obecności domowników (np. w uroczystość Bożego Narodzenia lub Trzech Króli) pomodlił się o Boże błogosławieństwo dla domu, o zdrowie i pomyślność dla mieszkańców i pokropił główne pomieszczenia wodą święconą. W gospodarstwie rolnym można również pobłogosławić zwierzęta.


Zachęcam do: udziału w rekolekcjach adwentowych transmitowanych poprzez środki masowego przekazu, udziału we Mszy św. w kościołach, także poza niedzielą. Pełne uczestnictwo w Eucharystii dokonuje się poprzez obecność w kościele, spowiedzi przed świętami Bożego Narodzenia, o ile będzie to możliwe.


Proszę, aby duszpasterze, tam gdzie to będzie uzasadnione, zorganizowali więcej Mszy św. w Wigilię i Święta Bożego Narodzenia.


Chorzy w szpitalach (na oddziałach Covid-19), osoby w izolacji oraz na kwarantannie, nie mają dostępu do sakramentów świętych. Często nie mogą przystąpić do Komunii św., ani wyspowiadać się. Powinni jednak w sytuacji dla siebie trudnej wzbudzać żal za grzechy (za popełnione zło) w takiej np. formie: „Boże mój, Panie Jezu, żałuję z miłości ku Tobie”. Powinni też wzbudzać akt ufności w Bożą dobroć i miłosierdzie, np. słowami: „Jezu ufam Tobie”. Mogą też wyrażać swoją miłość do Boga, np. słowami: „Boże choć Cię nie pojmuję (tzn. nie rozumiem do końca), to jednak nad wszystko miłuję”.

Papież Franciszek udzielił dotkniętym epidemią , tj. chorym i tym, którzy się nimi zajmują, łaski odpustu zupełnego. Można go uzyskać kierując modlitwę ku Chrystusowi ukrzyżowanemu i zmartwychwstałemu (19 marca 2020).


Bardzo proszę, aby księża i szafarze nadzwyczajni udzielali Komunii św. w maseczkach. Jest prawem wiernych świeckich wybór sposobu przyjęcia Komunii: albo do ust, albo na rękę [por. kan. 843 § 1 KPK]. Jeśli jest jeden udzielający, najpierw udziela Komunii na rękę, a później do ust. Trzeba o tym poinformować wiernych przed obrzędem komunijnym.
 

 

Jacek Jezierski, biskup elbląski

 

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (21)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --2
  ~ jonasz
  Wtorek, 01.12

  I teraz widać co się dla nich liczy..tylko kasa a nie spotkanie z drugim człowiekiem-pieprzone hieny.

 2. 2
  +19
  ~ Anna L.
  Wtorek, 01.12

  Najważniejszą sprawą w tej chwili jest zdrowie wszystkich ludzi!

 3. 3
  +4
  ~ Edmund Szwed
  Wtorek, 01.12

  Przewielebny Księże Biskupie a gdybyśmy wspólnie całą swą Mocą zawołali …… Si Deus pro nobis, quis contra nos? / Jeśli Bóg jest z nami, któż przeciwko nam? Rz 8, 31B-35. 37-39 Czytanie z Listu świętego Pawła Apostoła do Rzymian

 4. 4
  +7
  ~ Limo
  Wtorek, 01.12

  Choć raz kler wymyślił coś se sensownego, tylko oczywiście nie zapomnieli wspomnieć o składce na ich beztroskie życie. A tak się dobrze zapowiadało ach......

 5. 5
  +15
  ~ Staszek
  Wtorek, 01.12

  Rozsądna decyzja Biskupa Elbląskiego. Brawo !!!

 6. 6
  +14
  ~ myśliciel
  Wtorek, 01.12

  Z całym szacunkiem do Kościoła, ale naprawdę nie na miejscu jest teraz wołanie o pieniądze. Kto chce, znajdzie sposób, nie bójcie się. Ludzie tracą pracę, często ledwo wiążą koniec z końcem i mają dzieci na utrzymaniu. Wy zdaje się głodować nie bedziecie. Jestem zażenowany! Wstyd mi za mój Kosciól!

 7. 7
  +2
  ~ Jamaleg
  Wtorek, 01.12

  I tak bym was pe#ały nie wpuścił do domu

 8. 8
  +17
  ~ ANIA
  Wtorek, 01.12

  Ciekawa jestem czy chociaż jeden z tych księży spytał swojego parafiana czy nie potrzebuje jakiejś pomocy? Ludzie tracą pracę, nie mają pieniędzy na jedzenie, na opłaty Ale na kolende kasa musi się znaleźć. Jak Wam nie wstyd? Mojej złotówki nie zobaczycie w żadnej kopercie. Głęboko się zastanawiam nad lekcjami Religii kiedy moje dziecko pójdzie do szkoły A tym samym do przystąpienia do sakramentu komuni świętej. I na osłodę życia powiem Wam że nie jestem ta jedyna.

 9. 9
  +15
  ~ Kryspin
  Wtorek, 01.12

  Koperty - to jest qlou programu wizyt duszpasterskich w naszych domach. Nawet się już nie kryją z fałszywą skromnością.

 10. 10
  +9
  ~ ad
  Wtorek, 01.12

  Młodzi coraz śmielej buntują się przeciw kościelnej indoktrynacji. Szkolna katecheza oraz kolęda osuwa się w niebyt jak lawina. To pocieszające, że już jej się nie da powstrzymać. Ostatnie orzeczenia dot. kobiet spotęgowały jeszcze odwagę na apostazję, czyli wypisanie się z Kościoła. Narodowa Apostazja nabiera rozpędu a Kościół w Polsce płaci odejściem tysięcy wiernych za to, że do świątyń wpuścił politykę a ponadto rozbestwił się pobłażaniem JPII wobec pedofili. W pogoni za dobrami materialnymi grabionym z majątku narodowego i pieniędzmi, których zawsze mu mało wyłudzanymi z budżetu państwa dochodzi Kościół do upadku moralnego i potępienia społecznego.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.6901340484619