Wtorek, 13.04.2021, Imieniny: Ida, Hermenegilda, Przemyslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Prywatny inwestor kupił zabytek od Miasta. Teraz chce 465 tys.zł więcej

24.11.2020, 13:00:50 Rozmiar tekstu: A A A
Prywatny inwestor kupił zabytek od Miasta. Teraz chce 465 tys.zł więcej
Fot. Adrian Sajko

Na stronie olx.pl pojawiło się ogłoszenie dotyczące elbląskiej nieruchomości. Zabytkowa Willa Grunau'a została wystawiona za 600 tys. zł. Dwa lata temu budynek został sprzedany prywatnemu nabywcy za jedyne 135 tys. zł. O sprzedaży pisaliśmy w tym artykule.


Trzy lata Miasto usiłowało sprzedać XIX-wieczną Willę Grunau'a znajdującą się przy ul. Pułaskiego.  Zobacz aktualne zdjęcia. Podczas pierwszego przetargu Miasto chciało sprzedać nieruchomość (Willę wraz z przybudówką) za 600 tys. zł. Nie było jednak chętnych.


Kolejne próby, choć już z niższą ceną, kończyły się niepowodzeniem. Ostatecznie na początku listopada 2018 r., gdy cena wywoławcza wynosiła 265 tys. 500 zł, znalazł się chętny.


- To osoba prywatna, pragnąca zachować anonimowość. Nie wiemy, jakie dokładnie ma na ten budynek plany - mówił wówczas Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu. - Na pewno jednak będzie musiał je skonsultować z konserwatorem zabytków. Dla nas to dobra wiadomość, że po tylu latach znalazł się nabywaca na ten obiekt.


Ostatecznie nabywca zapłacił za nieruchomość o połowę mniej od ostatniej ceny wywoławczej. Jak to możliwe?

 

Nabywcy udzielona zostanie bonifikata w wysokości 50 proc. wylicytowanej ceny nieruchomości Jest to zgodnie z przepisami dotyczącymi sprzedaży obiektów zabytkowych

 

- wyjaśniał w listopadzie 2018 r. Łukasz Mierzejewski.


W sobotę, 21 listopada br., na stronie olx.pl opublikowano ogłoszenie sprzedaży elbląskiego zabytku. - Willa została wzniesiona w 1864 roku dla George'a Grunaua wedle jego własnego projektu. George Grunau był anglofilem, stąd willa inspirowana jest neogotykiem angielskim, dosyć popularnym w kręgach pruskiego ziemiaństwa - czytamy w ogłoszeniu. - Wnętrza robiły spore wrażenie i urządzone były ze smakiem. W 1884 roku schorowany Grunau w obliczu bankructwa wydzierżawił willę, w której otwarto restaurację z kawiarnią "Villa Flora", czynną przez kilka lat. Potem obiekt przechodził z rąk do rąk, a jego ostatnim przedwojennym mieszkańcem był prof. Georg Baseler.

 

Ostatnią współczesną funkcją budynku było wykorzystanie na cele mieszkaniowe. Nieruchomość zlokalizowana jest w Elblągu, w dzielnicy o funkcji mieszkalnej. Willa Grunaua to budynek jednokondygnacyjny z poddaszem mieszkalnym, podpiwniczony. Łączna powierzchnia budynku to 257 m². Willa posiada wysoki parter. Budynek wybudowany w technologi tradycyjnej, ściany zewnętrzne murowane z cegły ceramicznej. Dach dwuspadowy o konstrukcji drewnianej. Budynek został wzniesiony pośród ogrodu. Łączna powierzchnia działki to 0,1177 ha. Obiekt podlega ochronie konserwatorskiej i wraz z otoczeniem wpisany jest do rejestru zabytków. Budynek ogrodzony z przeznaczeniem jest do remontu

- podano w ogłoszeniu.


Działka o powierzchni 1 177 m2 i budynek o powierzchni 257 m2 ponownie zostały wystawione na sprzedaż. Prywatny inwestor chce teraz za nieruchomość 465 tys. zł więcej niż sam zapłacił.


 

 

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 15

%93.3 %6.7


Galeria / Prywatny inwestor kupił zabytek od Miasta. Teraz chce 465 tys. zł więcej ( zdjęć 16 )
Dodano: 2020-11-24 | Fot. Adrian Sajko
0

Komentarze do artykułu (32)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +34
  ~ procamaszynowa
  Wtorek, 24.11

  miasto robione w trąbe non stop. Miasto zamiast sprzedawać za bezcen ostatnie działki mogło by samemu wyremontować i zrobić coś z tego, zamiast budowe nowe obiekty. Wstydu było by mniej.

 2. 2
  +35
  ~ na przypał
  Wtorek, 24.11

  Macie wątpliwości kto rządzi i gospodaruje miastem? Chcecie zapytać kto podpisuje takie umowy? Zapytajcie harleya, a czerepaka o instrukcje jak to się robi aby gonić królika i zbierać za nim ... . to wszystko dzieje się publicznie, na oczach ludu, bez żadnych zahamowań. Czy ktoś z nas , zjadaczy chleba, zawierał by takie "korzystne" umowy na sprzedaż swego domu? Na czysto pół bańki do podziału. Towarzyszu Nowak , to nie jest po leninowskiej linii którą pan wyznaje. No a kolega (PSL) Witold nie może przez to dopiąć budżetu i twierdzi że winien temu jest rząd. Owszem, winien rząd, że za takie gospodarowanie nie przyjmuje na państwowy wikt i jeden prysznic w tygodniu.

 3. 3
  +44
  ~ wybrańcy
  Wtorek, 24.11

  Poczekamy jeszcze rok, chałupa się spali lub runie, a działka pójdzie za 1,5 mln. Brawo Nowak.

 4. 4
  +28
  ~ 1125.
  Wtorek, 24.11

  W.W kto ci dał przyzwolenie na sprzedaż budynku Dworca Zdrój, kiedy jest program kolei+ i wszystkie mądre samorządy ,budują bądź jak w naszym przypadku reaktywują linie kolejowe,ty zaś ze swoją zgrają postkomunistów , wszystko niszczysz w tym mieście ,tylko was urzędowe posady interesują,ludzie nie bójmy się tej b... małomiasteczkowego układu,was trzeba faktycznie już tylko na taczkach wywieść,jak najdalej od ukochanego Elbląga.

 5. 5
  +11
  ~ Jak zarobić
  Wtorek, 24.11

  Kiedy będzie coś robione na zdroju e q czy czekamy asz pkp odkupi

 6. 6
  +39
  ~ DO ODSIEŻANIA
  Wtorek, 24.11

  można było zrobić aneks do umowy gdy hojnie dano bonifikate o zakazie sprzedaży np.10lat , i nakazie remontu np.w ciągu 5 lat i było by po sprawie

 7. 7
  +24
  ~ Do_pomorskiego
  Wtorek, 24.11

  No co? Nasz UM, jak zwykle pozbył się problemu. Ciekaw jestem dalszych losów budynku Dworca Zdrój, sprzedanego w panice (żeby tylko zablokować rewitalizację nadzalewówki) również za bezcen. Co z tego, że można było dokonać kompleksowej rewitalizacji z rządowego programu Kolej+, lepiej ubić kolejną atrakcję. Ale przecież głupio tak korzystać z programów od partii opozycyjnej :) Co tam miasto, ważne, żeby nie dać im satysfakcji. Już od dłuższego czasu nie wierzę w nieporadność naszych "władz" - nie można przecież być takim dnem intelektualnym. Wszystko wygląda na systematyczne likwidowanie w mieście wszystkiego, co może mu się przysłużyć czy to turystycznie czy to wizerunkowo. Przecież musimy stać się wreszcie typowym, zapyziałym miasteczkiem pasującym do woj. szuwarowo-bagiennego.

 8. 8
  +12
  ~ Elblążanka
  Wtorek, 24.11

  Kto to z takim tupetem czy ktoś wie?? Czyżby to nasza elbląska wizytówka taka cwano mądra?

 9. 9
  --19
  ~ fasola
  Wtorek, 24.11

  poziom komentarzy żenujący. Zresztą 4 pisane chyba przez tą samą osobę która ma innych za głupców nie wiedzących, że sprzedaż nie była tajemnicą i budynek 3 lata czekał na kupca za większe pieniądze. Wystawić za 600 może ale czy ktoś kupi? Co najwyżej jakiś krętacz typu Morawiecki który zrobi z transakcji pralnię pieniędzy. A już pretensje do Zdroju to samo kuriozum.Goły pustostan gnijący 20 lat nadający się tylko to zburzenia. Kolej+? To można skomentować tylko słowami - buahahaha. Poza tym prezydent W podejmował próby odtworzenia kolei i twierdzenie, że tego nie robił to zwykłe kłamstwo.

 10. 10
  +11
  ~ MIESZKANIEC
  Wtorek, 24.11

  Za taką cenę będę zmuszony stanąć do przetargu .

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0975291728973