Niedziela, 24.09.2023, Imieniny: Dora, Gerard, Teodor
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Coraz więcej mieszkanek Trójmiasta decyduje się na poród w Elblągu?

17.08.2020, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Coraz więcej mieszkanek Trójmiasta decyduje się na poród w Elblągu?
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu (fot. archiwum redakcji)
Po kilkumiesięcznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa powróciliśmy do cyklu „Witamy w Elblągu”, w którym przedstawiamy czytelnikom info.elblag.pl dzieci urodzone w naszym mieście. W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym, poza elblążankami, na poród decydują się również mieszkanki Trójmiasta. Czy w czasie pandemii ich liczba wzrosła?
 
 
Oddział Ginekologiczno- Położniczy WSZ w Elblągu składa się z trzech pododdziałów: Ginekologicznego, Położniczego (z Traktem Porodowym, Salą Cięć Cesarskich i 3 Salami Porodów Rodzinnych) oraz Patologii Ciąży. Przy oddziale funkcjonuje Poradnia Konsultacyjna Położniczo-Ginekologiczna.
 
W Oddziale zatrudnionych jest: 25 lekarzy, 60 położnych, a także 4 pielęgniarki oraz 5 osób innego personelu. W WSZ w Elblągu, w okresie od 1 marca do 31 lipca 2020 r. odbyły się 733 porody.
 
- Oddział Ginekologiczno-Położniczy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu świadczy usługi w zakresie III stopnia referencji i przyjmuje pacjentki przede wszystkim z terenu województwa warmińsko- mazurskiego i pomorskiego, ale zdarzają się także pacjentki spoza tych województw 
 
- przyznaje Magdalena Rubczewska, Rzecznik Prasowy Wojewódzki Szpital Zespolony.
 
 
Z województwa warmińsko- mazurskiego głównie są to kobiety z Elbląga, ale także z powiatu elbląskiego, braniewskiego, ostródzkiego i iławskiego. - W mniejszym stopniu powiat bartoszycki, lidzbarski, czy nowomiejski - dodała Magdalena Rubczewska.
 
Jak podaje rzeczniczka WSZ jeśli chodzi o województwo pomorskie dominuje powiat malborski, nowodworski i sztumski.
 
 
Od szeregu lat prowadzona jest statystyka hospitalizacji pacjentek w Oddziale Ginekologiczno- Położniczym WSZ w Elblągu z tych dwóch województw i kształtuje się ona następująco: województwo pomorskie – 18%-19%, a województwo warmińsko- mazurskie – ok. 80%
 
- informuje Magdalena Rubczewska.
 
Czy pandemia miała wpływ na zmianę sytuacji? - Podczas pandemii nastąpił nieznaczny wzrost liczby urodzeń dzieci w naszym szpitalu, co mogło być spowodowane przekwalifikowaniem innych szpitali w Elblągu, Ostródzie, czy Trójmieście na szpitale jednoimienne - wyjaśnia rzeczniczka WSZ.
 
Czy coraz więcej kobiet z Trójmiasta decyduje się na poród w elbląskim szpitalu? - Procentowy udział porodów kobiet z województwa pomorskiego w stosunku do wszystkich porodów w pierwszym półroczu 2020 r. nadal stanowi 18%, czyli tendencja jest stała - stwierdziła Magdalena Rubczewska.
 
 
Należy zauważyć, że wszyscy pacjenci mają wolny wybór i mogą wybrać każdy szpital w Polsce na miejsce swojego porodu, niezależnie od miejsca zamieszkania, czy zameldowania. A dla nas jest to zaszczyt, jeśli wybierają nasz szpital
 
- dodała rzeczniczka WSZ.
 
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ Realista
  Poniedziałek, 17.08

  Zaszczyt? A jak rodzi Elblazanka to juz bie zaszczyt.

 2. 2
  0
  ~ hd
  Poniedziałek, 17.08

  Jak będą się przeprowadzać a nie tylko rodzić,to może i taki artykuł będzie coś wnosić.

 3. 3
  +1
  ~ Petent
  Poniedziałek, 17.08

  Artykuł tendencyjny porównuje gruszki do jabłek. Autor sugeruje że jak osoba jest z województwa pomorskiego tzn. że jest z Trójmiasta? Jestem zdziwiony, zwłaszcza że w naszym szpitalu w standardzie jest przedmiotowe traktowanie kobiet i brakiem umiejętności co po niektórych lekarzy. Nigdy więcej porodu w Elblągu.

 4. 4
  0
  ~ Pacjentka
  Wtorek, 18.08

  Mieszkam w GD i w czasie ciąży miałam do czynienia ze szpitalami w GD. Nauczona doświadczeniami zdecydowałam się na porody w EG jeden SN druga była CC i byłam zadowolona z opieki. Jedyne na co mogłoby się poprawić to zdecydowanie remont oddziału, jeżeli chodzi o opiekę nie mogłam narzekać.

 5. 5
  0
  ~ Pacjentka
  Niedziela, 03.10

  Rodziłam w Wojewódzkim w Elblągu, po porodzie zrobili mi łyżeczkowanie na zywca, nie polecam ,dali paracetamol w kroplówce a powiedzieli że to znieczulenie, lekarz Chwasiuk-Smetek

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4335949420929