Czwartek, 26.05.2022, Imieniny: Filip, Paulina, Marianna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

W reżimie sanitarnym i z Jezusem w sercu. Z Elbląga ruszyła pielgrzymka na Jasną Górę

28.07.2020, 12:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
W reżimie sanitarnym i z Jezusem w sercu. Z Elbląga ruszyła pielgrzymka na Jasną Górę
fot. Adrian Sajko

Mimo epidemii pątnicy z Elbląga wyruszyli dziś, 28 lipca, na Jasną Górę. - Każdy pielgrzym ma swoją intencję, tym razem w sercach większości z nas jest również prośba do Boga o zakończenie pandemii - podkreślają uczestnicy XXVIII Elbląskiej Pielgrzymki Pieszej.

Wiem, jakie jest zagrożenie. Nie jestem go nieświadoma. Długo się modliłam, pytałam sama siebie, czy to jest mi potrzebne. Ostatecznie zdecydowałam się iść. Liczę na to, że podczas tych rekolekcji w drodze, po raz pierwszy od wielu miesięcy, poczuję w sercu radość i spokój, poczuję bliskość Boga

- mówi młoda uczestniczka pielgrzymki z Elbląga.

Pamiętajmy również o tym, że pielgrzymowanie zawsze wiązało się z jakimś wyzwaniem, pokonywaniem trudności - dodaje dziewczyna. - Myślę, że wyposażeni w płyny do dezynfekcji, z maseczkami na twarzach, a przede wszystkim z Jezusem w sercu, bezpiecznie dotrzemy do Czarnej Madonny i wrócimy do domu.

Katolicy z Elbląga po raz 28. idą na Jasną Górę, aby wspólnie pomodlić się przed wizerunkiem Czarnej Madonny. XXVIII Elbląska Pielgrzymka Piesza rozpoczęła się we wtorek, 28 lipca, rano mszą świętą w katedrze św. Mikołaja. O godzinie 8 pątnicy ruszyli w drogę. Od Częstochowy dzieli ich blisko 500 kilometrów. Powinni je pokonać w ciągu najbliższych kilkunastu dni, tak aby do Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej dotrzeć 11 sierpnia.

Ze względu na epidemię wirusa Sars-CoV-2 w tym roku pielgrzymowanie wygląda zupełnie inaczej niż dotychczas. Pielgrzymi muszą trzymać się wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego, co oznacza, że muszą pamiętać m.in. o regularnym dezynfekowaniu dłoni, zachowaniu odległości od innych pielgrzymów czy noszeniu maski w miejscu odpoczynku. Każdemu z nich codziennie mierzona będzie temperatura. Ze względu na bezpieczeństwo, tym razem nie będą nocować w domach prywatnych, u zaprzyjaźnionych rodzin. Noclegi zaplanowano im w remizach, szkołach. - Te miejsca przed przybyciem pielgrzymów, a także po ich wyruszeniu w dalszą trasę, będą dezynfekowane i ozonowane - podkreśla ks. Waldemar Maliszewski, dyrektor Elbląskiej Pielgrzymki Pieszej.

Ta pielgrzymka będzie bardzo trudna organizacyjnie. Musimy dostosować się do wytycznych GIS i nawet nie zamierzamy z tym dyskutować. Sytuacja jest jasna. Albo wypełniamy wytyczne i możemy iść na pielgrzymkę, albo możemy o pielgrzymce zapomnieć. My podjęliśmy decyzję, że trzymamy się reżimu sanitarnego i ruszamy

- mówił ks. Maliszewski, jeszcze na etapie przygotowań do EPP, w rozmowie z info.elblag.pl.

Tegoroczna pielgrzymka odbywa się nie tylko w zmienionej formule i reżimie sanitarnym. Jest one również mniej liczna. Tym razem z diecezji elbląskiej wyruszyło na Jasną Górę ponad 150 osób, czyli o kilkaset mniej niż w latach poprzednich.

Myślę, że to, co teraz dzieje się na świecie, epidemia, w jaki sposób jest również sprawdzianem dla nas, wiernych. Ja w tym roku nie idę z pielgrzymką, nie pozwala mi na to zdrowie, ale idzie za to moja córka. Owszem będę się o nią bała, ale myślę, że podjęła dobrą decyzję. Będę się modliła o nią i wszystkich pielgrzymów

- mówi pani Krystyna, mama jednej z uczestniczek pielgrzymki.

Tegoroczna pielgrzymka odbywa się pod hasłem "Bądź wola twoja". To cytat z modlitwy "Ojcze nasz", który jak podkreślają pątnicy z Elbląga, w obecnej sytuacji ma wyjątkową moc.
 

 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%33.3 %66.7


Galeria / XXVIII Pielgrzymka na Jasną Górę ( zdjęć 56 )
Dodano: 2020-07-28 | Fot. Adrian Sajko
0

Komentarze do artykułu (16)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +8
  ~ mis
  Wtorek, 28.07

  KONIEC SWIATA WSROD MLODYCH TYLU NAWIEDZONYCH?

 2. 2
  +12
  ~ horror
  Wtorek, 28.07

  Horror i dramat to mało powiedziane. Kto płaci za policję, całą obstawę? My obywatele? Ja się na to nie zgadzam! Niech sami sobie wszystko finansują. I jeszcze tylu młodych ludzi, tam to musi być cyrk.

 3. 3
  +2
  ~ Skarpetki
  Wtorek, 28.07

  Ja się pytam czemu taka ładna dziewczyna z gitarą idzie sandałach i skarpetkach!!!

 4. 4
  +10
  ~ peirjhpioj
  Wtorek, 28.07

  a gdzie ten reżim?.... praktycznie zero masek- brak odległości...powodzenia życzę i zdrowia...

 5. 5
  +5
  ~ BODZIO
  Wtorek, 28.07

  Lepiej coś pożytecznego zrobić,w imię wiary,Domy pomocy,ludziom starszym,itp.

 6. 6
  --9
  ~ mieszkanka
  Wtorek, 28.07

  Ludzie czemu w Was tyle złości i nienawiści. Uważam , że skoro postanowili wyruszyć i chcą dojść to tylko trzymajmy za nich kciuki. Módlmy się aby szczęśliwie dotarli. A że idą młodzi to fantastycznie. Nie wszyscy młodzi siedzą przed komputerem siedzą i tylko narzekają

 7. 7
  +3
  ~ BlackMaria
  Wtorek, 28.07

  Idę z Jezusem, wracam z koronawirusem! Po co to komu? Czy pielgrzymi będą odpowiadać karnie lub cywilnoprawnie za zarażenia innych? A TAKIE BĘDĄ, W SETKI LICZĄC!!!

 8. 8
  --2
  ~ strachliwy
  Wtorek, 28.07

  bohaterowie XXI wieku

 9. 9
  0
  ~ BEZ ŚCIEM proszę
  Wtorek, 28.07

  horror@ mógłbyś sobie darować człowieku taki komentarz. A kto płacił za policyjną ochronę tęczowych marszow, które objeżdżaly całą Polskę? Pielgrzymki były, są i długo jeszcze będą polską tradycją. Jeśli się nie podobają, nikt nie każe w nich uczestniczyć a głupie opinie pisane z pozycji the Billa są najzupełniej zbędne.

 10. 10
  0
  ~ TK
  Wtorek, 28.07

  Masakra, co za zacofanie!!! Niech sie ciesza, ze sa dorosli to ksieza pedofile ich nie dorwa

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.97930812835693