Piątek, 26.04.2024, Imieniny: Marek, Jaroslaw, Wasyl
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Łąki i rabaty, czyli Elbląg bliżej natury

01.07.2020, 09:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Łąki i rabaty, czyli Elbląg bliżej natury
fot. UM w Elblągu

Coraz chętniej zapraszamy przyrodę do naszych miast. Przynosi ona ukojenie, poprawia mikroklimat, zatrzymuje tak potrzebną wszystkim wodę i daje schronienie małym zwierzętom czy owadom. W Elblągu mieszkańcy powinni zwrócić uwagę na kwietne łąki i rabaty, które właśnie o tej porze roku wyglądają najpiękniej.

 

Polna enklawa

 

Kwietne łąki, to stosunkowo nowy trend w miastach. Tworzą one przyjazne miejsce dla owadów-zapylaczy, w większym stopniu niż krótko przystrzyżona trawa magazynują wodę i po prostu ładnie wyglądają. To polna enklawa w miastach. Taka kwietna łąka, na specjalnie przygotowanym podłożu, powstała na pasie rozdzielającym jednie przy ul. Armii Krajowej. Inne miejsca, gdzie takie łąki można spotkać to Park Dolinka, czy Trasa Unii Europejskiej.

Jak wskazuje Daria Bieńkuńska dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska UM - Łąki dają bioróżnorodność w miejskich ekosystemach, które mają tak mocno zurbanizowany charakter. Sadzimy rośliny kwietne, trawy, czy zioła, które są w stanie zaaklimatyzować się w mieście i wśród których swoje bezpieczne miejsce znajdują małe zwierzęta, motyle, czy pszczoły.

 

Rabaty w Parku

 

Nieco inna idea przyświeca rabatom, które już od trzech lat dojrzewają w Parku im. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego. Zarząd Zieleni Miejskiej w specjalnych skrzyniach wsadził rośliny, warzywa i owoce, które znamy z naszych talerzy. Jak mówi Leon Budzisiak dyrektor ZZM - Chodzi o to by dzieci, ale często i dorośli, dowiedzieli się skąd się biorą, jak wyglądają i jak rosną rośliny, warzywa i owoce, które zjadamy.

W czterdziestu jeden rabatach (prostokątnych skrzyniach) rosną m.in. pomidory, marchewka, bób, groszek, fasola, czosnek, sałata, por, seler, szpinak buraki oraz zioła, m.in. melisa i mięta. Nieopodal rabat jest mały sad, gdzie już rosną ku słońcu śliwa, morela, brzoskwinia, wiśnia, jabłoń, grusza, ale także borówki, maliny, poziomki, jeżyny i truskawki. Zaletą tych upraw jest to, że mieszkańcy mogą je na miejscu spróbować. Lokalizacja rabat nie jest przypadkowa, patron Parku  Bolesław Nieczuja-Ostrowski w powojennym Elblągu zakładał pierwszą Spółdzielnię Ogrodniczo-Pszczelarską, ponadto obok znajduje się Szkoła Podstawowa nr 4, a więc rabaty mogą być wykorzystywane edukacyjnie, uzupełniając lekcje biologii.

 

Łukasz Mierzejewski UM w Elblągu

 



 

Oceń tekst:

Ocen: 3

%66.7 %33.3


Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +13
    ~ Kasia
    Środa, 01.07

    Ta łączka jest śliczna

  2. 2
    +8
    ~ Kasia
    Środa, 01.07

    Ta łączka jest śliczna

  3. 3
    +2
    ~ Staszek
    Środa, 01.07

    Z uwagi na brak kasy w UM Elbląg. Władze miasta preferują ekologię. A cała Modrzewina i inne części naszego miasta zarastają bujną trawą. Najmocniej widać przy ciągach ulic. Brawo !!!

  4. 4
    +8
    ~ obserujac
    Środa, 01.07

    Taka łączka to wyjątek .W całym Elblągu na trawnikach zamiast trawy jęczmien.Kiedy dożynki i żniwa. W tej wsi.

  5. 5
    +6
    ~ ff
    Środa, 01.07

    I tak najlepsze jest koszenie trawników do połowy, bo reszta należy do kogo innego. Jak to dziwnie potem wygląda.

  6. 6
    +4
    ~ reverendum 2020
    Środa, 01.07

    Przy UM zrobią łączkę, a reszta miasta zapuszczona i niepokoszona z oszczędności. Wstyd komuszki z KWWW

  7. 7
    +5
    ~ NWP
    Środa, 01.07

    Dla dobra łąki, trzeba ją czasem skosić . Najgorzej jest przy skrzyżowaniach na Modrzewinie co sprawia, że włączanie się do ruchu na skrzyżowaniach np. JP II i Kwiatkowskiego jest niebezpieczne bo jest tam całkowity brak widoczności. Tylko kierowcy dużych wozów typu autobusy i dostawczaki nie maja problemu. Dla osobówki to koszmar i duże ryzyko.

  8. 8
    0
    ~ wqreytiu
    Czwartek, 02.07

    JESTEM ZA.

  9. 9
    +2
    ~ Kichacz
    Czwartek, 02.07

    Alergicy "lubią to". Kolejny genialny pomysł urzędasów, mający na celu uprzykrzyć życie mieszkańcom i zupełnie ignorujący fakt, że co raz więcej osób cierpi na alergię. Na Modrzewinie - która faktycznie jest bliżej natury - ścina się trawę, a w mieście nie.

  10. 10
    --2
    ~ ada
    Czwartek, 02.07

    Ludzie, nic wam się nie podoba. nie szkoda wam życia na to malkontenctwo,, jest takie krótkie, trzeba cieszyć się ze wszystkiego a nie tylko narzekać. Co sami dajecie? Te łączki są po prostu cudne.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3390481472015