Niedziela, 9.08.2020, Imieniny: Klara, Roman, Romuald
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii GŁOS MARII KOSECKIEJ

Zmiany tak, likwidacja nie (Głos Marii Koseckiej)

15.06.2020, 10:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Zmiany tak, likwidacja nie

Sytuacja robi się coraz bardziej dziwna. Wirus nadal nie ustępuje, ale władze uznają, że można już luzować obostrzenia. Uważni czytelnicy moich tekstów wiedzą, że moje podejście do skali tzw. pandemii było sceptyczne. Po pierwszych, niezwykle groźnych informacjach, pojawiły się dane statystyczne kwalifikujące Covid – 19 jako jedną z wielu chorób na które zapada społeczeństwo. Tak więc obecnie liczba zachorowań nie maleje, wręcz osiąga wartości rekordowe!, jednak władza otwiera instytucje kulturalne, pozwala chodzić bez maseczek. O co więc chodzi? Dlaczego teraz, kiedy dobowa ilość nowych przypadków sięga sześciuset, możemy, a kiedy było ich tylko 200-300 zamrożono cały kraj, a nas zamknięto w domowej izolacji?


Równie dziwne zdarzenia dzieją się na naszym elbląskim podwórku. Mamy oto bowiem do czynienia z epidemią likwidacji. Zaczęło się od Pogotowia Socjalnego i doszło na Zawadę do Szkoły Podstawowej nr 9. Po, moim zdaniem nieprzemyślanej decyzji, o zamknięciu placówki na Królewieckiej, pojawiły się coraz bardziej odważne głosy krytyków. Wypowiadają się policjanci, samorządowcy i pracownicy socjalni. Wszyscy jednym głosem. Instytucja opiekująca się nietrzeźwymi jest niezbędna w 120-tysięcznym mieście wraz z okolicznymi miejscowościami. Do takiego wniosku wydaje się dochodzą również decydenci, czyli Prezydent i Rada Miasta. Starają się teraz szukać rozwiązań alternatywnych. Tylko czy nie jest to pomylona kolejność? Jeżeli uznano, że ówczesna formuła prowadzenia Pogotowia Socjalnego jest wadliwa, to dlaczego nie została odpowiednio wcześniej wszczęta procedura opracowania wariantów alternatywnych? Można było przeprowadzić analizę możliwych rozwiązań i w sposób płynny utrzymać ciągłość pracy placówki. Teraz mamy pustkę i dopiero szukamy rozwiązania. Świadomość konieczności utrzymania tej formy opieki w mieście dotarła do włodarzy. Można odnieść wrażenie, że w niektórych sytuacjach emocje dominują nad wiedzą.


Na szczęście do zatrzymania decyzji o likwidacji kolejnej placówki, tym razem oświatowej doszło w porę, przed jej podjęciem. Swoją drogą, łatwość z jaką podejmuje decyzje likwidacyjne Pan Prezydent jest zastanawiająca? Największa szkoła na największym elbląskim osiedlu ma zostać zlikwidowana! Taka wiadomość obiegła, lotem błyskawicy, uczniów, rodziców i grono pedagogiczne Szkoły Podstawowej nr 9. Od nowego roku szkolnego dzieci miały być relokowane do okolicznych jednostek oświatowych, a więc SP 11 i SP 18. I tu również, tak jak w przypadku Pogotowia Socjalnego, trudno doszukiwać się racjonalnego uzasadnienia. To prawda, że stan techniczny budynku szkoły uzasadnia konieczny remont, jednak to rzecz normalna po latach użytkowania. Pan Prezydent pod wpływem presji społecznej musiał ulec i wydał stosowne oświadczenie o braku likwidacji szkoły.


To dobra decyzja, przyjęta z zadowoleniem przez wszystkich zainteresowanych. Jest czas żeby podjąć działania zmierzające do koniecznej modernizacji placówki i restrukturyzacji funkcjonalnej.


Zawsze to lepiej tworzyć niż likwidować i w tym kontekście z ogromnym zadowoleniem należy przyjąć  informacje o modernizacji Parku Dolinka. Była to wyczekiwana od dawna wiadomość. Bardzo atrakcyjne tereny rekreacyjne, o ciekawych walorach krajobrazowych były jednym z częściej odwiedzanych miejsc. Tak było dopóki infrastruktura nie zaczęła popadać w ruinę a tereny stały się enklawą nie zawsze przyjemnych typków. Po latach wyczekiwania na fundusze udało się uzyskać środki z budżetu unijnego. To bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców którzy nie będą już musieli szukać atrakcji w okolicznych miejscowościach, a ich pociechy zyskają atrakcyjne place zabaw na Dolince.


Tych dobrych informacji w naszym mieście jest w ostatnim okresie więcej. po dobrych wieściach z oczyszczalni ścieków mamy również oczekiwane porozumienie ciepłownicze. Tak więc widmo zimnych kaloryferów zostało oddalone w czasie. Celowo używam takiego określenia bowiem problem został rozwiązany jedynie na jakiś czas. Konieczne jest kontynuowanie prac koncepcyjnych co do docelowej formuły ciepłownictwa w mieście. A czas biegnie szybko nie dajmy się uśpić chwilowym spokojem, nie rozwiązane problemy wrócą ze zdwojoną siłą. Tak będzie jeżeli nie powstanie Pogotowie Socjalne i tak też będzie jeżeli w porę nie podejmiemy niezbędnych decyzji co do formuły funkcjonowania elbląskiej oświaty. A oświata to największy beneficjent budżetu miasta, bez niezbędnych optymalizacji i restrukturyzacji zasysać będzie kolejne miliony.

Maria Kosecka

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (12)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +9
  ~ kez
  Poniedziałek, 15.06

  No wystarczy takich stwierdzeń, co to nic nowego nie wnoszą. Dlatego proszę się określić pani Mario kiedy to wspólnie z pani imienniczką i panią Grażyną oraz dwoma panami - fanem z Ełku i radnym "lokalnym celebrytą" powołacie ruch dobrobytu?

 2. 2
  --11
  ~ jestem za
  Poniedziałek, 15.06

  A ja jestem zadowolony .Fajny tekst i tematy.Po co tworzyć grupki

 3. 3
  0
  ~ Czytelnik
  Poniedziałek, 15.06

  Świetny tekst Malinowskiego na fb, brawo

 4. 4
  +12
  ~ mieląca Marysia
  Poniedziałek, 15.06

  Marysiu !!! Kiedyś lubiłem odwiedzać jezioro, las, okolicę Bogaczewa, Narie, ... . W tym roku unikam wypadów w tamte strony. Nie, nie z powodu wirusa. Zaniechałem z obawy o swoje bezpieczeństwo . Stało siię tak po pełnym entuzjazmu chwaleniu przez Marysię wyczynu jej męża w postaci skakania po motorowerach miejscowych szurków.Co gorsze jest - wirus czy sfiksowany skoczek dzisiaj skaczący po motorowerach a jutro po czyichś głowach. No i ten entuzjazm Marysi z szablą w pochwie u boku. A kolejny tekst? No cóż - z daleka capi poziomem zatrudniającego Marysię "prezydenta". Znowu odkrywanie prawd dawno odkrytych uznawane jest przez panienkę za swoje myśli. Marysiu - teksty są tyle samo ważne co aktualność zdjęcia Marysi na wejściu. Rozumiem, że wirus ogranicza dostęp do lekarza, ale dlaczego...

 5. 5
  +4
  ~ doktor
  Poniedziałek, 15.06

  Biedny pełen pogardy człowiek .Zapewne nie jest szczęśliwy i mądry .Powtarzające teksty marnej jakości .Co róż to nowe podpisy ,teraz mieląca Marysia .Pilna porada lekarska .

 6. 6
  +4
  ~ Misia Ce
  Poniedziałek, 15.06

  ".....i wydał stosowne oświadczenie o braku likwidacji szkoły". No co za gramatyka, "oświadczenie o braku likwidacji", widać tu jakiś inny "braku". Tutaj jeden akapit zaprzecza drugiemu, najpierw nie likwidować szkoły (której budynek wymaga solidnego remontu) a następnie, "A oświata to największy beneficjent budżetu miasta, bez niezbędnych optymalizacji i restrukturyzacji zasysać będzie kolejne miliony." itp, i te do de. Pani Marysia nie pamięta, pod koniec pisania wypracowania, co napisała na początku? Pani Marysiu może lepiej tego nie lekceważyć?

 7. 7
  +7
  ~ masakra
  Poniedziałek, 15.06

  wstyd jaka tu cenzura, jak się napisze o Bogaczewie, pora uciekać z info

 8. 8
  +8
  ~ patrzajta
  Poniedziałek, 15.06

  hahaha, a pani Maria za 100 tysięcy zrobiła wc dla psów

 9. 9
  +7
  ~ mis
  Poniedziałek, 15.06

  teraz taka madralinska a co zrobila na dolince? sralnie dla psow guru"madrosci"elblaskiej ale najlepiej jest sie madrzyc

 10. 10
  --1
  ~ gru
  Poniedziałek, 15.06

  a może coś o zmianach w liniach tramwajowych, ponoć mają być redukcje linii.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.