Sobota, 28.05.2022, Imieniny: Augustyn, Jaromir, Wilhelm
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Nie cichną emocje wokół SP nr 9. Likwidacji nie będzie, a co z remontem?

04.06.2020, 21:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Nie cichną emocje wokół SP nr 9. Likwidacji nie będzie, a co z remontem?
Fot.Ryszard Biel

To plotka. Niepotrzebnie ktoś wzbudził państwa niepokój - tak o informacji dotyczącej likwidacji Szkoły Podstawowej nr 9 mówiła Małgorzata Sowicka, dyrektor Departamentu Edukacji, podczas spotkania zorganizowanego w czwartek w podstawówce przy ul. Wybickiego. Jeśli uspokoiła rodziców to tylko częściowo. Przyszłość placówki, w której uczą się ich dzieci, nadal wzbudza emocje. - Może okazać się, że zamykanie szkoły nie będzie konieczne, bo zacznie się rozpadać sama - podkreślała jedna z uczestniczek spotkania. 

O obawach rodziców uczniów Szkoły Podstawowej nr 9 pisaliśmy w środę (3 czerwca). Informację o planach zamknięcia szkoły, która do nich dotarła, kategorycznie zdementowali wtedy przedstawiciele Ratusza. Dzień później powtórzyli to samo: nie ma planów likwidacji szkoły.

W spotkaniu, które zorganizowane zostało w czwartek (4 czerwca) po południu na sali gimnastycznej "dziewiątki" wzięło kilkadziesiąt osób zaniepokojonych jej przyszłością - rodzice uczniów, nauczyciele. Ich obawy próbowała rozwiać Małgorzata Sowicka, dyrektor Departamentu Edukacji UM w Elblągu. 

Nie ma takiej opcji, żeby na Zawadzie nie było zabezpieczenia, jeśli chodzi o miejsca dla uczniów. Jest rejonizacja, tu musi być szkoła w odległości 3 kilometrów od miejsca zamieszkania. To nie podlega dyskusji. Ktoś państwa wprowadził w błąd. Rozumiem niepokój, ale jestem zaskoczona, że nikt wcześniej tego nie sprostował. (...) To są plotki, które ktoś rozsiewa z nieznanego mi powodu, po to, aby wzbudzić niepokój, tak jak wzbudzony został niepokój wielu różnych innych punktach

- dyrektor Departamentu Edukacji wielokrotnie przekonywała, że Miasto nie ma planów zamknięcia SP nr 9.

Na sali było gęsto od emocji. Rodzice mimo wyjaśnień nie ukrywali, że nadal niepokoją się o przyszłość szkoły. Jak podkreślali to dobra placówka, a dyrekcja i nauczyciele są zaangażowani w pracę na rzecz uczniów i poziom edukacji. W tej chwili jednak głównym powodem do zmartwień jest jej stan techniczny. Podstawówka powstała w 1982 roku i od tego czasu nie przechodziła gruntownego remontu. Rodzice nie ukrywali rozgoryczenia faktem, że siedziba SP nr 9 nie może się go doczekać od lat, podczas gdy inne elbląskie szkoły są modernizowane i termomodernizowane. 

Może się okazać, że nie będzie potrzeby likwidacji szkoły. Sama zacznie się walić i tak, czy siak dzieci nie będą mogły tu uczęszczać

- podkreślała jedna z mam biorących udział w spotkaniu.

Wnętrze"dziewiątki", na pierwszy rzut oka, nie prezentuje się źle. To jednak głównie zasługa szkolnej społeczności, która sama finansuje i sama wykonuje częściowe remonty. W najgorszym stanie jest elewacja, która miejscami już odpada sporymi płatami. Ten problem miała rozwiązać termomodernizacja szkoły, jednak miastu nie udało się pozyskać na ten cel dofinansowania z Funduszy Norweskich.

O pięciu lat słyszymy, że termomodernizacja ma być wykonana. W tym czasie inne szkoły zostały docieplone a nasza nadal nie

- dodała inna z uczestniczek spotkania.

Dyrektor edukacji przekonywała, że władze miasta mają świadomość, w jak fatalnym stanie znajduje się budynek "dziewiątki" i właśnie planują coś z tym zrobić. Sprawa, podobnie jak w wielu innych przypadkach, rozbija się jednak o brak odpowiednich funduszy. Być może opcją jest przeprowadzenie prac etapami. Jednak żadne decyzje w tej sprawie, jak i odnośnie do tego, czy uczniowie SP nr 9 na czas remontu zostaną przeniesieni do innego obiektu, jeszcze nie zapadły. - To dopiero początek długotrwałego procesu. Pomysł przeniesienia dzieci do innego obiektu na czas remontu, podobnie jak pozostawienie ich w szkole i robienie remontu etapami, to tylko jedna z możliwości. W tej chwili jeszcze nie zakończyliśmy analizy, która pokaże, która z nich jest najkorzystniejsza - mówiła Małgorzata Sowicka. 

Mam nadzieję, że mimo wszystko trochę uspokoiłam państwa

- powiedziała na zakończenie spotkania dyrektor elbląskiej edukacji. 

Nie

- odpowiedzili rodzice. Być może zmienią zdanie, gdy opadną emocje?

Do tematu jeszcze wrócimy. Okazja będzie podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej w Elblągu. Radna Jolanta Janowska (PiS) uczestnicząca w spotkaniu, obiecała, że tematem zainteresuje prezydenta Elbląga i poprosi go o dofinansowanie konieczne do rozpoczęcia w szkole prac.

 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%100.0 %0.0


Galeria / SP 9 spotkanie z rodzicami ( zdjęć 24 )
Dodano: 2020-06-04 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (28)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +8
  ~ Były mieszkaniec
  Czwartek, 04.06

  Jak może dyrektor szkoły gdy nie jest pewny że to jest informacja prawdziwą ja ogłaszać? Ktoś mu musiał powiedzieć o tym , na pewno nie był to woźny tylko ktoś z UM. Teraz zrobiliście z niego idiotę , bo włodarze zorientowali się że to jest jakaś porażka. Ale bałagan w tym mieście , ludzie kogo Wy wybieracie do rządzenia,tak Wam dobrze?

 2. 2
  +5
  ~ Jaś Fasola
  Czwartek, 04.06

  Bardzo ostre zdjęcia z sali gimnastycznej. Jakim aparatem były one robione?

 3. 3
  +2
  ~ Do debila Jasia Fasoli
  Czwartek, 04.06

  G... cie to obchodzi. Tak Cię kužwa zainteresował temat bałwanie

 4. 4
  --9
  ~ wart pac palaca a palac paca
  Czwartek, 04.06

  Jesli dyrektor szkoły cos takiego ogłosił to znaczy ż e nie dorasta do funkcji. I tyle tego.

 5. 5
  +10
  pampi - ZAWADA
  Czwartek, 04.06

  Pani Sowicka , ja to ujmę w formie pytań . Czy nie zmierzaliście przenieść szkoły nr 9 do 11 Nad Jarem ? W ramach niby remontu 9 , ale bez pieniędzy na ten cel ?? Prawda , że to niedorzeczne , żeby nie powiedzieć ..głupie ?? Czy nie spotkało to się ze stanowczym oporem pedagogów 11 ?? A po przeniesieniu 9 do 11 nagle znalazłby się pieniądze , a może rozpoczęlibyście procedurę likwidacji 9 ?? ( Pytania retoryczne ) Nie dziwię się , że mieszkańcy nie wyszli przekonani ze spotkania . Zdziwiłbym się , gdyby było inaczej .

 6. 6
  +7
  ~ 100% elblążanin
  Czwartek, 04.06

  Wystąpienie dyrektor Sowickiej niestety....... jak zwykle mijające się z prawdą..... czy na to jest zgoda Prezydenta ?

 7. 7
  +2
  ~ Zdzich z pka
  Czwartek, 04.06

  Zamknąć sp 18 na Węgrowskiej i po temacie będzie.

 8. 8
  +10
  ~ Uczestnik spotkania
  Czwartek, 04.06

  Poziom wypowiedzi Pani Sowickiej, zupełny brak szacunku do nas, rodziców, kłamstwa, przywoływanie publicznie Dyrektora szkoły do porządku pokazały totalny brak poziomu tej kobiety. Była nieprzygotowana do rozmowy, myślała, że pokrzyczy z pozycji władzy i ludzie się przestraszą, a tak naprawdę zmiażdżyli ją swoją wiedzą. Nie wiedziała już zupełnie, co mówi, próbowała wyrywać mikrofon pytającym osobom, aż w końcu uciekła z sali.

 9. 9
  +7
  ~ Do uczestnik
  Czwartek, 04.06

  Wcale nie dziwi nas takie zachowanie tej osoby, im niższy ponoć poziom intelektualny, tym ponoć wyższy poziom agresji, ale co my wiemy o tym? Kto trzyma w tym UM takie osoby?

 10. 10
  --7
  ~ Uczestnik
  Czwartek, 04.06

  No , bylem na sali i nie masz racji. To byla wyraźna nagonka bez sluchania argumentów. Na si tez byla radna pisu ktora niwiele się odzywała.Obserw owala tylko . To pani dyrektor powiedziała ze nie ma mowy o likwidacji i przenoszeniu uczniów. Nikt tego nie sluchal. Niw dam się jak wy wpisac w Pis. Najwyzej przyniosę dziecko. I obrażanie p. dyrektor jest ponizej pasa.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.97860312461853