Poniedziałek, 27.05.2024, Imieniny: Filip, Paulina, Marianna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii WYWIADY

Prezydent Elbląga Witold Wróblewski: Ten rok był ważny z punktu widzenia przeprowadzonych inwestycji

27.12.2019, 20:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Prezydent Elbląga Witold Wróblewski: Ten rok był ważny z punktu widzenia przeprowadzonych inwestycji
Fot. Ryszard Biel

Koniec roku to dobry czas na podsumowania. Jakby Pan ocenił 2019 rok?

To był trudny rok dla samorządu. Odbyły się dwie kampanie wyborcze. Padło wówczas wiele obietnic, które zmieniały naszą lokalną sytuację. Wiele z tych zobowiązań zostało zrealizowanych kosztem samorządów. Mam tu na myśli np. oświatę, czy zmiany w podatkach. To powodowało, że niestety musieliśmy niektóre zadania wstrzymać, żeby budżet był zrównoważony. Cały czas przyświeca mi idea nie zadłużania miasta. Kiedy objąłem  urząd Prezydenta zadłużenie sięgało ponad 60 proc. Na koniec 2020 r., jeżeli budżet zostanie przyjęty,  to będzie 42.77 proc.  To znaczna poprawa płynności finansowej Miasta. Na dzisiaj staramy się cały czas zmniejszać dług miasta i realizować zadania inwestycyjne przy wsparciu finansowym  m.in. z Unii Europejskiej. 2019 rok był także dobry w kontekście decyzji, jakie zapadły na szczeblu krajowym jeśli chodzi o Elblag. Po wielu latach rozpoczęły się prace związane z budową kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślną. To ogromna szansa na rozwój Elbląga i całego regionu. Drugą bardzo dobrą informacją jest wybór Elbląga, jako jednego z pięciu miast w Polsce, do Programu Fabryka. Dzięki temu na Wyspie Spichrzów powstanie biurowiec pod nowoczesne usługi. W listopadzie w Warszawie wraz z Agencją Rozwoju Przemysłu podpisaliśmy pierwsi w Polsce dokumenty o powołaniu spółki, która  będzie realizowała tę inwestycję.
 

Jak podsumowałby Pan 2019 rok pod kątem przeprowadzonych w mieście inwestycji?

Ten rok był ważny z punktu widzenia przeprowadzonych inwestycji. Zrealizowaliśmy kolejne ważne dla naszego miasta przedsięwzięcia. Zakończyliśmy adaptację Biblioteki Elbląskiej. To było duże zadanie inwestycyjne za ok. 9, 5 mln zł z dużym dofinansowaniem z Unii Europejskiej, bo ok. 7,5 mln zł. Za nami oficjalne otwarcie zmodernizowanego Młodzieżowego Ośrodka Terapeutycznego Karan. To zadanie za ponad 4 mln złotych, gdzie 2,6 mln zł to również  dofinansowane z UE.

Elbląg postawił na szkolnictwo zawodowe. Przy Bema wyrósł budynek CKZiU, w którym kształcić się ma 900 przyszłych fachowców.

Stworzenie Elbląskiego Centrum Edukacji Zawodowej jest bardzo ważnym zadaniem. To będzie wzorcowe miejsce, nie mające odpowiednika w Polsce północnej. Sądzę, że i całym kraju jest tylko kilka takich miejsc. Centrum Edukacji Zawodowej ma dać nam możliwość nowoczesnego kształcenia poprzez odpowiednie pracownie dydaktyczne, które będą bardzo dobrze wyposażone. Da nam to możliwość kształcenia, ale również przekwalifikowywania pracowników. To bardzo ważne z puntu widzenia elbląskich przedsiębiorców. To jest zadanie za 25 mln zł, z czego dofinansowanie z UE wynosi 85 proc.

W tym roku została przebudowana kuchnia i stołówka Szkoły Sportowej, a także wybudowany plac zabaw przy SOS-W nr 2.

Przebudowa kuchni  i stołówki Szkoły Sportowej to  inwestycja za 1,5 mln zł, która ma zapewnić obsługę gastronomiczną uczniom tej placówki na wysokim poziomie. Multikompleks integracyjno-sensoryczny "Konik polny" przy SOS-W nr 2 został zrealizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego. To innowacyjne podejście do zabawy, którą można połączyć z kreatywnym myśleniem poprzez urządzenia sensoryczne.

W tym roku zostało zrealizowanych wiele inwestycji drogowych, tj. budowa ronda Żuławska-Warszawska, odnowa ul. Szarych Szeregów, Al. Tysiąclecia , czy ul. Jaworowa.

Sukcesywnie w każdym roku staramy się poprawiać stan dróg w naszym mieście. Rondo na skrzyżowaniu ul. Warszawskiej i Żuławskiej to największa inwestycja zrealizowana w bieżącym roku i co ważne  wykonana za pieniądze inwestora marketu budowlanego. Z budżetu miasta na ten cel wydatkowaliśmy jedynie 1zł +VAT.  Pozyskaliśmy także fundusze z Programu Rozwoju Dróg Samorządowych, dzięki którym zmodernizowaliśmy kolejny fragment ul. Szarych Szeregów oraz ul. Mazurskiej. Nową nawierzchnię zyskała również Al. Tysiąclecia.  Postawiliśmy też na poprawę bezpieczeństwa. Dzięki pozyskanym środkom zewnętrznym powstały kolejne dwa aktywne przejścia dla pieszych – na Al. Grunwaldzkiej i Al. Odrodzenia. Już podpisaliśmy umowy na kolejne inwestycje drogowe. Dotyczy to między innymi modernizacji ul. Rybackiej, Piechoty, czy budowy oświetlenia na ul. Grochowskiej.

Czy planowanie budżetu Elbląga na 2020 r. było trudne?

Tak. Jak już wspominałem rząd przerzucił swoje zobowiązania i skutki wprowadzonych reform na samorządy. Skutkują one również na kolejne lata. Oprócz podwyżek dla nauczycieli mowa tu również o obniżeniu podatków, wzroście płacy minimalnej, podwyżkach cen prądu, czy obniżeniu subwencji.  Z tego tytułu planowane dochody mamy mniejsze o  41,3 mln zł. Dla zobrazowania przypomnę, że to wartość budowy wiaduktu na Zatorze z drogami dojazdowymi. Zbilansowanie budżetu kosztowało nas więc bardzo dużo wysiłku. Wprowadziliśmy oszczędności praktycznie w każdej dziedzinie. Jesteśmy także zmuszeni ograniczyć realizację niektórych zadań. W bieżącym roku w budżecie na inwestycje mieliśmy ponad 70 mln złotych, na rok przyszły zaplanowane mamy jedynie 22 mln.

Największe zadania inwestycyjne planowane na rok 2020?

Na pewno modernizacja Szpitala Miejskiego i budowa nowego bloku operacyjnego. Drugim bardzo ważnym tematem jest modernizacja oczyszczalni ścieków. W obu przypadkach musieliśmy weryfikować pierwotne projekty, bowiem po przetargach okazało się, że kwoty na realizację znacznie przewyższają nasze możliwości finansowe. Mam jednak nadzieję, że wkrótce oba te zadania się rozpoczną.

Elblążanie wielokrotnie w komentarzach pytali o przyszłość Parku Dolinka.

Na to zadanie pozyskaliśmy fundusze unijne. Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku lub na początku stycznia podpiszemy umowę dofinansowania.  Będzie to inwestycja rzędu ok. 10 mln zł. Projekt zakłada stworzenie w parku różnorodnych stref wypoczynku i rekreacji - zarówno dla dzieci, jak i seniorów.  Będą tam różne kompleksy zabawowe, siłownie, zjeżdżalnie. Chcemy również zrewitalizować amfiteatr jako miejsce do kameralnych spotkań lub celów dydaktycznych.

Jakie inwestycje rozpoczną się jeszcze w 2020 r.?

W trakcie realizacji jest modernizacja Galerii El. W ramach Budżetu Obywatelskiego zmodernizowana zostanie między innymi Muszla Koncertowa w Bażantarni. Jeżeli uda nam się pozyskać dofinansowanie to w budynku po Gimnazjum nr 7 przy ul. Lotniczej chcemy  stworzyć Strefę Seniora i Weterana. Złożyliśmy projekt do konkursu. Jest on w trakcie procedowania. Planujemy także budowę żłobka i przedszkola przy ul. Mielczarskiego.

Na początku 2020 roku  rozpocznie się przebudowa boiska przy Szkole Podstawowej nr 18, przy Szkole Podstawowej nr 21 oraz przy Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym nr 1.

Tak. Na te zadania podpisana jest już umowa z wykonawcą. Przy wszystkich trzech placówkach powstaną wielofunkcyjne boiska z poliuretanu. Koszt inwestycji to 1 mln 700 tys. zł. Zakończenie prac ma nastąpić do 29 maja 2020 r.

W 2020 r. wykonanie zostanie też drugi etap przebudowy Targowiska Miejskiego przy ul. Płk. Dąbka.

Modernizacja targowiska została podzielona na etapy. Z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich pozyskaliśmy 1 mln zł na etap pierwszy, w którym wybudowane zostały nowe pawilony i waty.  Teraz z własnych środków kontynuujemy prace. Zakres robót budowlanych w ramach drugiego etapu obejmuje m.in. modernizację placu targowego, w tym wykonanie  miejsc postojowych, oświetlenia, odwodnienia, nowych chodników, czy  budowę monitoringu. Umowa z wykonawcą także jest już podpisania i niebawem prace się rozpoczną.

Rada Miejska podczas ostatniej sesji podjęła uchwałę o utworzeniu Centrum Usług Wspólnych. Kiedy to nastąpi?

Przygotowujemy obiekt na ul. Saperów, gdzie będzie siedziba Centrum. CUW będzie zajmował się obsługą 61 jednostek oświatowych. Głównym celem utworzenia Elbląskiego Centrum Usług Wspólnych jest wyeliminowanie zagrożenia braku obsługi finansowej w szkołach i placówkach oświatowych, podniesienie warunków pracy dla zespołu księgowo – płacowego. Centrum ma ruszyć od 1 kwietnia 2020 roku.

Ważnym tematem dla elblążan jest Góra Chrobrego. Jaki los czeka to miejsce?

Obecnie Góra Chrobrego wymaga bardzo dużych nakładów. Niestety, kiedy była możliwość odkupienia wtedy jeszcze sprawnych wyciągów radni Klubu PiS wstrzymali te decyzje. Dziś po ponad 1,5 roku sprzęt jest już w złym stanie technicznym, część została rozkradziona, dlatego zdecydowaliśmy o odkupieniu jedynie parkingu i zbiornika wodnego.  W 2020 r. będę szukać inwestora, który  w partnerskie publiczno-prywatnym chciałby zagospodarować ten teren, tak aby elblążanie mieli znów możliwość uprawiania sportów zimowych.

Na 2020 r. patrzy Pan z nadzieją  czy jest Pan przekonany, że nie obejdzie się bez  zawirowań?

Fundusze unijne to doskonały element wspierający rozwój miasta. Na niektóre zadania będziemy starali się szukać dofinansowania i mam nadzieję, że w wielu przypadkach nam się to uda. Jestem jednak przekonany, że polityka Rządu musi się zmienić i o to będziemy apelować. W skali kraju dochody samorządów zostały uszczuplone o 7,2 mld zł. Jest to więc znaczne ograniczenie naszych możliwości rozwojowych. Ale jestem optymistą. Wierzę więc, że dzięki ciężkiej pracy i dalszej współpracy z wieloma różnymi środowiskami, nasze plany uda się spełnić.

 

Z Witoldem Wróblewski rozmawiała

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 27

%85.2 %14.8


Komentarze do artykułu (63)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +32
  ~ taki facet jest skarbem miasta
  Piątek, 27.12

  Wyjątkowy ! Po prostu wyjątkowy! Elbląg to ma szczęście, że w tym momencie zesłał nam Pan tego "wyjątkowego".

 2. 2
  +29
  ~ 112
  Piątek, 27.12

  hahaha

 3. 3
  +34
  ~ kaszana
  Piątek, 27.12

  inwestycja w ludzi . odpływ młodzieży a misio śpi pisze o inwestycjach śmiesznych, smiesznych a gdzie inwestycje, które zatrzymają odpływ ludzi gdzie??? na przetrwanie do emerytury i to wszystko dolinka bażantarnia a inwestorów jak nie było tak nie ma, kto winien PIS?????

 4. 4
  +27
  ~ biegtożycie
  Piątek, 27.12

  Najważniejsze to wspaniałe samopoczucie...... szkoda że Elblążanie go nie podzielają. Pewnie byłoby milej wszystkim, a nie tylko niektórym

 5. 5
  +30
  ~ kiki
  Piątek, 27.12

  "dobre samopoczucie" ten pan przejawia. Jak można tak mamić elblążan? Żal, żal ...

 6. 6
  +32
  ~ Ciekawy.
  Piątek, 27.12

  A dlaczego nic nie wspomniał o najważniejszej, niezbędnej inwestycji,nowej ELEKTROCIEPLOWNI.Tyle krzyku przed świętami, teraz cisza, dlaczego, temat notabene bardzo gorący!!!!!!To w kontekście inwestycji powinien być temat NR.1!!!!

 7. 7
  +28
  ~ Do Ciekawy
  Piątek, 27.12

  Bo to jest "miś na miarę naszych czasów "i tak naprawdę nikt nie wie po co , gdzie i kiedy

 8. 8
  +29
  ~ Ciekawski
  Piątek, 27.12

  Jak on fajnie gada.Jak zaczynał zadłużenie było ponad 60% budżetu, teraz 42%. Tylko budżet teraz to 700 mln, a pięć lat temu ile? Niech ktoś sprawdzi, to się okaże, ile znaczą te procenty.

 9. 9
  +33
  ~ Bystry
  Piątek, 27.12

  Co za typ to przez radnych pis nie kupiliśmy wyciagow,to ich wina,że Górą stoi pusta,nieważne że po roku ten sprzęt to złom.Co za obłuda u Pana prezydenta!

 10. 10
  +32
  ~ jak ma się skupić
  Piątek, 27.12

  Chłopina znowu ogląda redakcyjne bombki sam na sam. Na tyle mu staje dla miasta.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0926651954651