Niedziela, 28.11.2021, Imieniny: Jakub, Leslaw, Zdzislaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Elblążanie wybrali. Wiemy, na co pójdą 3 miliony z Budżetu Obywatelskiego 2019

25.10.2018, 13:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elblążanie wybrali. Wiemy, na co pójdą 3 miliony z Budżetu Obywatelskiego 2019
Fot. Ryszard Biel

Remont ścieżek w dwóch elbląskich parkach oraz ulic, w tym odcinka ul. Szarych Szeregów, rewitalizacja terenu obok punktowców przy ul. Królewieckiej i najdroższa - budowa kompleksu integracyjno-sensorycznego przy Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 przy ul. Polnej to projekty, które w przyszłym roku zostaną zrealizowane z Budżetu Obywatelskiego 2019.

Oddano bardzo dużo, bo ponad 40 tys., głosów. Udział w głosowaniu wzięło około 15 tys. elblążan. Na realizację zadań z BO przeznaczone są 3 mln zł. To daje po 480 tysięcy zł na każdy z okręgów, w tej kwocie są również małe projekty i 600 tys. zł na inicjatywy ogólnomiejskie

- wylicza Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga.

W czwartek (25 października) poznaliśmy wyniki głosowania i listę projektów, które zostaną zrealizowane z BO. Nie ma w tym roku niespodzianek. Tradycyjnie w zadaniach głównych z okręgów i ogólnomiejskich dominują inwestycje drogowe i szkolne. Szkoły zdominowały również małe projekty w poszczególnych okręgach. Nic więc dziwnego, że jak co roku wraca temat udziału placówek oświatowych w podziale obywatelskich pieniędzy. Część elblążan podkreśla, że nikt nie ma szans, prześcignąć szkoły w głosowaniu, tym bardziej że mają one sporo metod na zdobywanie głosów. Sprawdzoną jest zbieranie od chętnych elblążan danych, w tym numeru PESEL, potrzebnych do głosowania i oddawanie "hurtowo" głosów na wybrany projekt poprzez stronę internetową. Są też inne metody. Na przykład SP nr 11 wprowadziła w tym roku system motywacyjny w postaci konkursu na najaktywniejszą klasę. W nagrodę klasie, która zbierze najwięcej głosów do BO, pan dyrektor zafunduje pizzę.

Prezydent Wróblewski nie widzi jednak powodu, dla którego szkoły miałyby być wyłączone z udziału w Budżecie Obywatelskim, a o przypadkach zbierania list z danymi, jak przekonuje, nie wie. Ratusz jednocześnie zapewnia, że jest otwarty na glosy elblążan dotyczące zasad funkcjonowania BO. Drobne zmiany pojawiały się w regulaminie inicjatywy już wcześniej, np. obniżono wiek uprawnionych do głosowania.

Co rok ta sama dyskusja staje. Szkoły nie są niczym innym, tylko obiektami, gdzie są nasi mieszkańcy. Dyskusje są podobne. Jest grupa tych, którzy uważają, że szkoły mają być wyłączone i przeciwników tego pomysłu. Jest druga część elblążan, która uważa odwrotnie. To dyskusja, gdzie absolutnie nie ma argumentów za wyłączeniem szkół. Sama idea jest taka, że włączamy obywateli, a to, że szkoły startują nie uważam za złe

- tłumaczył Witold Wróblewski, prezydent Elbląga, podczas konferencji prasowej w czwartek

Budżet Obywatelski 2019 - wybrane zadania

OKRĘG NR 1

Kontynuacja remontu ulicy Szarych Szeregów - odcinek od wyjazdu z ul. Wybickiego w kierunku ul. Andersa - koszt 430 tys. zł, 1170 oddanych głosów

Małe projekty:

Aktywne Modrzewie - bezpłatne zajęcia sportowo-rekreacyjne w Parku Modrzewia - 25 tys. zł, 1059 głosów

Kostka w grze - biblioteczna akcja Filii nr 5 Biblioteki Elbląskiej przy ul. Wybickiego - 25. tys zł, ponad 1000 głosów

OKRĘG nr 2

Remont nawierzchni alejek w Paku Kajki - 430 tys. zł, 1137 głosów

Małe projekty:

Rodzina w formie - impreza sportowo-integracyna na boisku przy SP nr 11 - 25 tys. zł, 1126 głosów

Od juniora do seniora - międzypokoleniowe spotkania przy planszy w SP nr 11 przy ul. Korczaka - 20 tys. zł., 1023 głosów
Izabela Marymont

OKRĘG nr 3

Rewitalizacja terenu przy ul. Królewieckiej 118 - 122a (rozbudowa parkingu, budowa placu zabaw dla dzieci oraz zagospodarowanie terenów zielonych) - 430 tys. zł, 1114 głosów

Małe projekty:

Rodzina sportem silna - projekt Sportowej Szkoły Podstawowej nr 3 - 25 tys. zł, 842 głosy

Angielski dla seniorów, SP nr 19 - 25 tys. zł, 344 głosy

OKRĘG nr 4

Remont alejek w parku Traugutta - 430 tys. zł, 717 głosów

Małe projekty:

Szkicologia 2019 - warsztaty plenerowe - 25 tys. zł, 513 głosów

Międzyszkolne zawody robotów oraz maraton robotyczny w SP nr 21 w Elblągu - 25 tys. zł, 503 głosy

OKRĘG nr 5

Boisko dla trampkarzy przy ul. Lotniczej - 90 tys. zł, 1126 głosów

Wykonanie chodnika łączącego osiedle Przy Młynie z przystankiem przy ul. Łęczyckiej - 50 tys. zł, 977 głosów

Montaż dwóch stołów do tenisa stołowego na skwerze przy ul. Mickiewicza (Park im. generała Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego) - 25 tys. zł, 613 głosów

Wykonanie nawierzchnia ul. Garnizonowej - 200 tys. zł, 601 głosów

Małe projekty:

Kreatywny świat malucha - ogród sensoryczny wraz z placem gier przy SP nr 14 - 25 tys. zł, 1196 głosów

Mrówka wyścigówka - impreza sportowa dla przedszkolaków - SP nr 25 - 25 tys. zł, 863 głosów

INICJATYWY OGÓLNOMIEJSKIE

Konik polny - zagospodarowanie terenu przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 przy ul. Polnej na multikompleks integracyjno-sensoroczny - 600 tys. zł, 2 471 głosów
 


Pliki dołączone do informacji:


Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%60.0 %40.0


Komentarze do artykułu (20)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +28
  Robert Koliński
  Czwartek, 25.10

  Skandal i korupcyjny budżet - większość projektów, zwłaszcza tych ubiegających się o najwyższe kwoty z budżetu obywatelskiego, to projekty radnych oraz szkół i innych instytucji miejskich. Największą grandą jest to, że władze ratusza pozostają głuche na sugestie mieszkańców dot. wyłączenia szkół poza BO (np. poprzez stworzenie osobnej kategorii dla nich), co zrobiło już wiele miast w Polsce, z najbliższych nam Gdynia, Gdańsk czy Olsztyn. Dziś na konferencji prezydent Wróblewski ślepo i fanatycznie bronił prawa szkół do składania projektów. Efekt będzie taki, że ludzie zaczną bojkotować BO, do czego gorąco zachęcam a sam drugi rok już czynię. Że mieszkańcom chce się jeszcze firmować tę farsę w Elblągu, to się doprawdy dziwię.

 2. 2
  +28
  ~ novak
  Czwartek, 25.10

  tak na prawdę to powinno nazywać się Budżet Szkolny bo z Obywatelskim to raczej nie ma nic wspólnego .

 3. 3
  +19
  ~ Gość
  Czwartek, 25.10

  Da się zrobić jakaś petycję, pod którą ludzie podpisywaliby się celem zabronienia szkołom startu lub podzielenia budżetu tak jak napisał pan Koliński, jak to funkcjonuje w innych miastach?

 4. 4
  +22
  ~ Oreo
  Czwartek, 25.10

  To jest hucpa. Szkoły nie powinny brać udziału w podziale środków z budżetu obywatelskiego. Jeśli biorą pozostałe inicjatywy są z góry skazane na porażkę. To ukryte finansowanie zadań własnych gminy, tyle że tu się okrada obywateli żeby te zadania sfinansować. To trzeba nazwać po imieniu OSZUSTWO!

 5. 5
  +14
  ~ A.t.
  Czwartek, 25.10

  Panie R.Koliński w końcu głos rozsądku w pańskim wykonaniu. Ma pan 100% racji!

 6. 6
  +3
  ~ wist
  Czwartek, 25.10

  Ciekawe czy 5 listopada też będą razem, czy osobno jako radni. A to byłoby bezcenne, praca w pojedynkę bez pomocy urzędników.

 7. 7
  +1
  ~ Jerzy W
  Czwartek, 25.10

  co Koliński nie macie tam człowieka w tym Razem co by soczysty artykuł z rzetelną argumentacją o tym przewale p prezydenta i RM wysmarzył

 8. 8
  +6
  Robert Koliński
  Czwartek, 25.10

  @Jerzy W - Takich artykułów to ja sam napisałem już ze cztery w ostatnim półroczu - widział Pan jakiś na elbląskich portalach, tym zwłaszcza? No właśnie;) Ale ok, napiszę i kolejny, kropla drąży skałę a nawet i urzędniczy beton;)

 9. 9
  +9
  ~ kiki
  Czwartek, 25.10

  budżet obywatelski służy do promocji radnych.... później w ulotkach wyborczych czytamy, że zrobiłam/zrobiłem to i to z budżetu obywatelskiego... KPINA!!!

 10. 10
  +6
  ~ Czytamy
  Czwartek, 25.10

  Jaki to jest budżet obywatelski. Kolesi i radnych. Gdzie tu pomysły zwykłego elblazanina. Za to zero poparcia w drugiej turze.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.99866604804993