Wtorek, 2.03.2021, Imieniny: Halszka, Helena, Radoslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

"Ktoś z nas zażartował". Trwa próbna matura, uczniowie dostali arkusze sprzed kilku lat

03.04.2020, 13:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
"Ktoś z nas zażartował". Trwa próbna matura, uczniowie dostali arkusze sprzed kilku lat
Fot. Ryszard Biel/zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Przecież my to znamy. Dostaliśmy stare matury, trudno uznać to za egzaminy próbne. Chyba ktoś sobie z nas zażartował - uczniowie, którzy podeszli do próbnej matury zdalnie organizowanej przez CKE, nie ukrywają rozczarowania. Tegoroczni maturzyści do wypełnienia dostali arkusze matur sprzed kilku lat.

Matura 2020 powinna rozpocząć się 4 maja. Nadal nie ma decyzji o zmianie tego terminu w związku z pandemią koronawirusa. Uczniowie ostatnich klas liceów i techników są więc na ostatniej prostej, jeśli chodzi o przygotowania do egzaminów. Pomóc im w tym miała próbna matura, którą organizuje Centralna Komisja Egzaminacyjna. Próba rozpoczęła się wczoraj powtórką z języka polskiego. Dziś (3 kwietnia) młodzież dostała kolejne arkusze do wypełnienia, tym razem z matematyki. Młodzi ludzie nie ukrywają jednak rozczarowania, większość z nich te zadania już zna. Arkusze udostępnione przez CKE to matury sprzed kilku lat - wczorajsze z języka polskiego był z 2015 roku, a dzisiejszy z matematyki z 2017 r.

Ta próbna matura to tak naprawdę dodatkowe ćwiczenie, jedno z tych, które i tak robimy w tym czasie. Nasi maturzyści wypełniają te arkusze. Konsultują je z nauczycielami. Wiadomo jednak, że te arkusze to tak naprawdę matury z ubiegłych lat. Większość uczniów już je pisała. Nawet nie ma co się wysilać z wysyłaniem kluczy, bo one są dostępne

- mówi Beata Orzech, dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu.

Trudno uznać za próbną maturę fakt, że CKE udostępniła arkusze, które już przerabialiśmy. To pójście na łatwiznę. Nasi nauczyciele przygotowując nas do matury, korzystają z arkuszy z wcześniejszych lat. Myślę, że tak jest we wszystkich szkołach, nie tylko mojej, więc nietrudno było się domyślić, że my będziemy już je znali

- podkreśla Julia, tegoroczna maturzystka z Elbląga.

Większość uczniów ostatnich klas maturę próbną ma już za sobą. W elbląskich szkołach były one przeprowadzane już kilka miesięcy temu. Próbne egzaminy z CKE potrwają do 8 kwietnia. Udział w nich jest dobrowolny i nie podlega ocenie. Za niecały miesiąc, 4 maja, ma rozpocząć się prawdziwa matura. Sesja pisemnych potrwa do 21 maja, a ustnych do 22 maja. W związku z zagrożeniem koronawirusem, od 12 marca do 10 kwietnia zajęcia stacjonarne w szkołach i przedszkolach są zawieszone. Teraz nauka odbywa się zdalnie. Wszystko jednak wskazuje na to, że po przerwie świątecznej uczniowie raczej nie wrócą jeszcze do szkół. Czy i jak w takich warunkach zostanie przeprowadzona matura. Na decyzję w tej sprawie niecierpliwie czekają zarówno uczniowie, jak i dyrektorzy szkół.

Zdalnej matury, bez jakiejkolwiek możliwości kontroli uczniów, sobie nie wyobrażam. Przy nadal rosnącej liczbie zachorowań najlepiej pewnie byłoby przesunąć egzaminy. Jak naprawdę to będzie wyglądało? W tej chwili nie wiem. Myślę jednak, że jesteśmy przygotowani do matury i bez względu na to, czy i kiedy ona będzie, nasi uczniowie sobie poradzą

- dodaje dyrektor III LO.

Arkusze z próbnej matury możemy znaleźć na stronie CKE.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ Panna Lola
  Piątek, 03.04

  Jesteśmy w obliczu epidemii, która zmieni porządek świata jaki znamy,a matura w 2020 roku nie odbędzie się.

 2. 2
  +7
  ~ nauczyciel
  Piątek, 03.04

  tak właśnie też przygotowuje MEN lekcje online. Kasa wywalona w błoto. Gdzie jest Pani od reformowania MEN? Co robią jej byli podwładni? Gdyby tak zrobili nauczyciele, to by od razu zahejtowali ich żywcem. Owoce reformowania oświaty

 3. 3
  +6
  ~ nauczyciel
  Piątek, 03.04

  swoją drogą to ciekawe kto i ile zagarnął za przygotowanie TEJ MATURY?

 4. 4
  +7
  ~ Kryspin
  Piątek, 03.04

  A czego się spodziewaliście po urzędnikach "dobrej zmiany"?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.234913110733