Piątek, 21.01.2022, Imieniny: Agnieszka, Inez, Jaroslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Pożegnanie Henryka Słoniny. Były prezydent Elbląga spoczął na cmentarzu w Stegnie

04.03.2020, 18:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Pożegnanie Henryka Słoniny. Były prezydent Elbląga spoczął na cmentarzu w Stegnie
Fot.Ryszard Biel

Rodzina i przyjaciele, a także przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych oraz mieszkańcy pożegnali dziś, 4 marca, Henryka Słoninę. Były prezydent Elbląga spoczął na cmentarzu w Stegnie. - Zawdzięczamy mu nowoczesny wygląd naszego miasta, nowe inwestycje i ważne obiekty. To wielkie dzieło, które pozostanie dla kolejnych pokoleń - mówił o zmarłym prezydent Witold Wróblewski.

Henryk Słonina zmarł w niedzielę, 1 marca, w szpitalu w Nowym Dworze Gdańskim. 25 marca skończyłby 81 lat. W środę, 4 marca, odbył się pogrzeb samorządowca, prezydenta Elbląga trzech kadencji. Uroczystości rozpoczęły się w południe mszą żałobną w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Stegnie, z udziałem biskupa seniora Jana Styrny.

Kiedy przyszedłem na biskupa do Elbląga, zastałem już na urzędzie św. pamięci Henryka Słoninę. Jak dziś pamiętam nasze spotkania w różnych sprawach. Siadaliśmy przy herbacie, aby obmyślać co i jak można zrobić, żeby zwłaszcza w dziedzinie wychowania, kształtowania ducha społecznego, zrobić jak najwięcej dobrego. Ilekroć stawiałem jakiś problem, to podejście pana prezydenta było bardzo szczególne, powiedziałbym bardzo ludzkie i chwalebne. Zwykł mówić: Jeżeli to posłuży ludziom, to trzeba to zrobić. To właśnie doszukiwanie się tego, co robić, aby społeczeństwo jak najwięcej skorzystało z podejmowanych inicjatyw, miało jakiś szczególny wymiar, wyraziście się powtarzało

 - wspominał zmarłego biskup Styrna.

Podczas uroczystości żałobnej, Henryka Słoninę pożegnał również Witold Wróblewski. Obecny prezydent Elbląga, wcześniej wieloletni współpracownik Henryka Słoniny, wspominał jego zasługi dla rozwoju miasta. - Śmierć Henryka Słoniny, wieloletniego prezydenta Elbląga, to wielka i nieodżałowana strata dla miasta, mieszkańców i wszystkich, którzy mieli okazję z nim współpracować - wśród nich byłem również ja. Henryk Słonina był prezydentem Elbląga przez trzy kadencje. Dziś trudno wymienić wszystkie jego osiągnięcia i zasługi, było ich tak wiele. Zawdzięczamy mu nowoczesny wygląd naszego miasta, nowe inwestycje i ważne obiekty, w tym halę sportowo-widowiskową, trasę Unii Europejskiej, Ratusz Staromiejski, Elbląski Park Technologiczny, nowoczesny Zakład Utylizacji Odpadów, czy hospicjum elbląskie. To wielkie dzieło, które pozostanie dla kolejnych pokoleń. W pamięci elblążan pozostaną również działania na rzecz zachowania dziejów naszego miasta. Prezydent Henryk Słonina był inicjatorem wielotomowej historii miasta, nad którą prace trwały wiele lat. To za jego rządów na Starym Mieście prowadzone były największe wykopaliska w Europie. Szczególną troską otaczał najmłodszych, dla których stworzył między innymi wyjątkową w skali kraju szkołę ekologiczną w Piaskach. Bardzo szanował i cenił seniorów, kombatantów i pionierów Elbląga. Dla nich drzwi jego gabinetu zawsze były otwarte - podkreślał.

Miał wizję Elbląga, którą konsekwentnie wcielał w życie. Jako jeden z pierwszych w naszym kraju prezydentów sięgnął po bardzo duże środki unijne, zarówno te przed jak i po akcesji Polski do UE. Długo można wymieniać zasługi, widać je w mieście gołym okiem. Najważniejsze jest to, co zostaje w naszych sercach i pamięci. Jestem przekonany, że w pamięci wielu elblążan, pozostaniesz prezydencie, drogi Henryku, przyjacielu na zawsze

- dodał prezydent Witold Wróblewski.

Żałobnicy, rodzina, a także licznie zgromadzeni: parlamentarzyści, przedstawiciele władz lokalnych i wojewódzkich, dyrektorzy elbląskich instytucji, przyjaciele i byli współpracownicy po mszy odprowadzili zmarłego na cmentarz parafialny w Stegnie, miejsce ostatniego spoczynku Henryka Słoniny.

 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%50.0 %50.0


Galeria / Pogrzeb Henryka Słoniny ( zdjęć 80 )
Dodano: 2020-03-04 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --1
  ~ Kel
  Środa, 04.03

  No i niech spoczywa amen

 2. 2
  +8
  ~ Elka
  Środa, 04.03

  Niektórzy rozbawieni. Panie prezydencie spoczywaj w spokoju.

 3. 3
  --5
  ~ ZSMP
  Środa, 04.03

  przechadza się po niebiańskich polbrukach

 4. 4
  +3
  ~ czytelnik
  Środa, 04.03

  Smutna jak zawsze uroczystość, ale żeby z laptopem na cmentarz ( fot 47 )

 5. 5
  --8
  ~ Barbie
  Środa, 04.03

  Niektórzy uśmiechnięci zadowoleni nie potrafią się zachować nawet na cmentarzu a jakim był człowiekiem to wszystko będzie rozliczane przed wielkim majestatem bożym ludzie za mocno koloryzują dodają a taki święty nie był będzie rozliczany z czynów za życia wszystko będzie przedstawione szkoda człowieka wiadomo teraz czeka w kolejce na sąd ostateczny

 6. 6
  --3
  ~ ccc
  Czwartek, 05.03

  niech odpoczywa posprzątają inni chyba że im się nie będzie chciało

 7. 7
  +3
  ~ Zgnuśniale towarzystwo
  Czwartek, 05.03

  Śmieszni ci komentujący , a nawet żałosni w tych wywodach , sami nic nie osiagneli w zyciu, zyją bo zyja i nic więcej! Martwcie się o rozliczanie was przez wasze rodziny , a nie rozliczają czlowieka ktory z 10 lat albo wiecej nie rzadzl miastem, do tego są jego liczni nastepcy i ich jest za co rozliczać, a Barbi niech przebada się w koncu na głowę lub koronowirusa

 8. 8
  +1
  ~ turban
  Czwartek, 05.03

  apropos szkoły ekologicznej w Piaskach tzw Zielonej Szkoły, co się z nia stało? kto ja zlikwidował?

 9. 9
  --1
  ~ Barbi
  Czwartek, 05.03

  Do komentarza wyżej ty się przebadaj albo zmień dilera bo piszesz pijany lub pijana taką jest prawda aż taki nie był święty jak piszą ci ludzie co byli na pogrzebie to niektórym się pomyliło urodziny z pogrzebem nie potrafią w ciszy i z powagą iść w ceremonii tylko uśmięchnięte do ucha do ucha Prawda w oczy cię kole dlatego piszesz takie bzdury każdego to czeka tego Pana również teraz czeka w kolejce na sąd ostateczny przed wielkim majestatem taka jest prawda a tak na marginesie nie koronowirus tylko koronawurus

 10. 10
  +2
  ~ ken
  Czwartek, 05.03

  Barbi a skąd ty to wiesz ze czeka w kolejce i ze taki w ogóle jest ? Byłas tam ?Ktos ci nap..... głupot a ty to powtarzasz.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.5575239658356