Sobota, 31.10.2020, Imieniny: Łukasza, Urbana, Augusta
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Twórcy ówczesnej i współczesnej rzeczywistości. Podsumowanie Roku Pionierów Elbląga

06.12.2019, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Twórcy ówczesnej i współczesnej rzeczywistości. Podsumowanie Roku Pionierów Elbląga
Fot. Ryszard Biel

W ciągu minionych dwunastu miesięcy elblążanie na nowo odkrywali historię miasta i osób, które sprowadziły się do Elbląga po roku 1945, które swoimi działaniami miały wpływ na jego obecny kształt i charakter. Rok 2019 był Rokiem Pionierów. Obfitował w wiele wydarzeń, publikacji i filmów. Zwieńczeniem obchodów była konferencja „Powojenny Elbląg. Twórcy ówczesnej rzeczywistości”, która odbyła się wczoraj, 5 grudnia, w sali „U św. Ducha” Biblioteki Elbląskiej.

Ten rok miał być okazją do uhonorowania ważnych dla Elbląga postaci, rokiem ludzi, którzy tu przybyli i organizowali życie Elbląga. To oni rozpoczęli kształtowanie, pokazywali kierunki dla miasta. Kończą się obchody Roku Pionierów, ale mam nadzieję, że to nie koniec tej pracy, którą rozpoczęliśmy,aby przypomnieć tę historię

- przywitał gości Antoni Czyżyk, przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu.

Konferencja podzielona była na dwie części. W pierwszej uczestnicy wydarzenia mieli okazję wysłuchać wykładu dr Sylwii Bykowskiej zatytułowanego "Społeczne problemy miast „odzyskanych” na Pomorzu Gdańskim po II Wojnie Światowej" oraz za poznać przykładowych bohaterów Elbląskiego Słownika Bibliograficznego, nad którym prace rozpoczęto w tym roku.

Idea powstania Elbląskiego Słownika Bibliograficznego sięga trzech, czterech lat wstecz. W tym roku, w związku z obchodami Roku Pionierów, ta myśl stała się realna. Otrzymaliśmy wsparcie finansowe z Urzędu Miasta. Zaczęliśmy od biogramów tych osób, które działały tu bezpośrednio po wojnie. Opracowaliśmy ich pięćdziesiąt, choć zdecydowanie więcej osób zasłużyło na to, aby znaleźć się w Słowniku. To jest jednak wyzwanie na przyszłość i dalsze prace nad Słownikiem

- mówił prof. dr hab. Andrzej Groth, szef komitetu redakcyjnego.

Wśród osób, których biogramy już opracowano, znajdują się m.in. Wacław Wysocki, pierwszy powojenny prezydent Elbląga, architekt Szczepan Baum, który zaprojektował wiele elbląskich obiektów czy Jerzy Światkowski, założyciel harcerstwa w powojennym Elblągu.

Druga część konferencji była bardziej osobista. O swoich wspomnieniach z Juliuszem Markiem mówili bliscy elbląskich pionierów. Wydarzenie zakończyło się projekcją filmu krótkometrażowego o elbląskich pionierach pt. "Przychodźcy".

Organizator wydarzenia jest Elbląskie Towarzystwo Naukowe im. Jana Myliusa. Współorganizatorami Witold Wróblewski Prezydent Elbląga i Biblioteka Elbląska im. C. Norwida.
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Galeria / Podsumowanie Roku Pionierów Elbląga ( zdjęć 36 )
Dodano: 2019-12-06 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3451380729675