Sobota, 4.12.2021, Imieniny: Barbara, Bernard, Krystian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Wszystkich Świętych okazją do odwiedzenia bliskich na cmentarzach

01.11.2019, 11:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Wszystkich Świętych okazją do odwiedzenia bliskich na cmentarzach
Fot. Ryszard Biel

Dzień Wszystkich Świętych, to święto przede wszystkim katolickie, ale obchodzone też przez inne wyznania. To dzień zadumy i refleksji nad życiem i śmiercią zmarłych świętych. Ma na celu uczczenie tych wyniesionych na ołtarze, jak również tych, którzy choć nie beatyfikowani, zasłużyli swoim życiem, by zaliczyć ich w poczet świętych. Dzień Wszystkich Świętych ma wskazywać poprzez przykłady świętych, jaką drogą powinien podążać człowiek, by zasłużyć na uznanie Boga. Modlitwa za świętych ma również dodatkowy aspekt – za pośrednictwem świętego katolicy proszą Boga o łaski.

W Polsce Wszystkich Świętych to dzień zadumy, obchodzony w ciszy i skupieniu. Przeniesione z USA Halloween krytykowane jest przez starszą generację naszych rodaków, jako pozbawione powagi żartowanie ze śmierci. W dawnych czasach jednak dzień ten był świętowany radośnie. Nawet biały kolor szat liturgicznych używanych podczas Mszy Świętej był tego przykładem. Na pewno jednak oddawanie czci zmarłym ma korzenie pogańskie, dlatego np. Brytyjczycy hołdują tradycji wrzucania do ognia warzyw, kamieni czy orzechów by odgonić złe duchy. W tym samym celu zapalają świece w wydrążonych dyniach lub rzepie.

Uliczne parady, zabawy, przebieranie za straszne lub bajkowe postaci, to oczywiście amerykańskie Halloween, które coraz chętniej kultywowane jest na całym świecie.  Bardziej zabawowo do Dnia Wszystkich Świętych podchodzą Meksykanie, którzy urządzają tego dnia zabawy i maskarady, podczas których za pomocą „śmiertelnych” akcesoriów wyśmiewają Śmierć. Filipińczycy natomiast zbierają się całymi rodzinami na cmentarzach, gdzie pod specjalnie ustawionymi namiotami biesiadują hucznie do rana.

W krajach, w których katolicyzm nie jest religią wiodącą zwyczaje wspominania zmarłych są różne. Francuzi nie mają zwyczaju palenia na grobach zniczy. Niemcy obchodzą Totensonntag, który przypada na ostatnią niedzielę roku kościelnego. Tego dnia odwiedzają groby swoich bliskich.

Pierwotnie (od 610 roku) cześć zmarłym męczennikom oddawana była 13 maja. Dopiero w 713 roku papież Grzegorz III przeniósł tę uroczystość na 1 listopada. Od tego czasu dzień ten nie był już tylko czczeniem męczenników, ale wszystkich świętych Kościoła katolickiego.

Najprawdopodobniej dlatego Holendrzy upamiętniają swoich zmarłych w maju. Ponieważ w Holandii nie obchodzi się świąt religijnych, 4 maja składają kwiaty przy pomnikach przypominających o miejscach kaźni. Również w Rosji zmarłych wspomina się na wiosnę. W Niedzielę Wielkanocną Rosjanie całymi rodzinami spotykają się przy grobach swoich najbliższych.

Nieważne jakiego jesteśmy wyznania, jak obchodzimy ten dzień i pod jaką datą, ważne by przypomniał nam o przemijaniu, o tym jak krótkie jest życie, i że bliscy, dla których  nie mamy czasu  czy cierpliwości, za chwilę mogą być  tylko wspomnieniem.

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / Cmentarz Agrykola sprzatanie grobów ( zdjęć 28 )
Dodano: 2019-11-01 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ ...
  Piątek, 01.11

  Śpieszmy się odwiedzać groby bliskich , przyjaciół i znajomych , póki jeszcze istnieją . W naszym pięknym mieście grób istnieje dokąd jest opłacony . A opłacić go można tylko na lat 20 . Jeżeli jesteś osoba samotną , nie masz żadnych szans . Taki to tutaj wieczny odpoczynek .

 2. 2
  0
  ~ Kaplicowy nowy
  Piątek, 01.11

  Znów te 20 lat, to tak nie działa. Ten czas do decyzji o likwidacji grobu trwa nieraz ponad 50 lat, bo zarządcy cmentarzy prowadzą określone czynności zanim zapadnie ostateczna decyzja o likwidacji.

 3. 3
  0
  ~ ...
  Piątek, 01.11

  "nieraz" to mało konkretne . A inne określone czynności rozłożone (jak sugerujesz ) na ponad 30 lat ?

 4. 4
  0
  ~ gbbbb
  Sobota, 02.11

  ... nie masz racji teraz po 21 latach opłacaliśmy na Dębicy opłatę na kolejne 20 lat

 5. 5
  +2
  ~ juki
  Sobota, 02.11

  Kiedy w Elblągu powstanie "Ogród Pamięci"?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.94697284698486