Wtorek, 26.10.2021, Imieniny: Lucyny, Lucjana, Łucjana
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

"Cukierek albo psikus". Halloween, czyli walka dobra ze złem?

31.10.2017, 13:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
"Cukierek albo psikus". Halloween, czyli walka dobra ze złem?
źródło: pixabay.com/pl
Dzisiaj obchodzone jest Halloween. To zwyczaj związany z maskaradą i odnoszący się do święta zmarłych, obchodzony w wielu krajach w wieczór 31 października, czyli przed dniem Wszystkich Świętych. Odniesienia do Halloween są często widoczne w kulturze popularnej, głównie amerykańskiej. Do Polski zwyczaj ten dotarł w latach 90. tych. Jednak od kilku lat ma równie pokaźne grono swoich sympatyków, co i przeciwników.
 
Halloween najhuczniej jest obchodzone w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Mimo że dzień nie jest świętem urzędowym, po święcie Bożego Narodzenia cieszy się  tam największą popularnością. Głównym symbolem święta jest wydrążona i podświetlona od środka dynia z wyszczerbionymi zębami.

Jeszcze kilkanaście lat temu wszystko, co dotyczyło Halloween, w Polsce można było zobaczyć tylko w filmach amerykańskiej produkcji. Przełomowe stały się taka 90.; od tego czasu nietypowe święto staje się coraz ważniejszą częścią naszej kultury, bo zapisuje się do kalendarza niczym święto zakochanych, czyli Walentynki. 
 
Choć historia wywodzącego się z irlandzkiej tradycji Halloween, za oceanem sięga niemal stu lat (pierwszą paradę zorganizowano w 1920 r. w mieście Anoka) i z radością biorą w nim udział nie tylko dzieci, ale też dorośli, w Polsce obchodzenie go nie jest aż tak powszechne. Początkowo Halloween spotykało się z krytyką, gdyż uważane było przez niektórych za bezsensowne kopiowanie pomysłów z zagranicy. Zaś od kilku lat Kościół Polski konsekwentnie straszy zagrożeniami związanymi z tym zwyczajem. Ostatnie lata to nieustanna walka hierarchów i księży z wampirami, duchami i pukaniem do drzwi pod hasłem: "Cukierek albo psikus".

Zaś w tym roku głośno w kraju jest o  tzw. pochodach Holly Wins (święty zwycięża): w założeniu mają one promować walkę dobra ze złem, czyli w tym ostatnim - z Halloween. Wielu katechetów i dyrektorów chce, by najmłodsi i uczniowie świętowali, ale po bożemu - dzieci mają przebierać się za świętych, a nie za wampiry. I tak np. w Bielsku-Białej, Poznaniu, Lublinie i kilku innych miastach Polski, zamiast balu elfów, wróżek, zombie czy wampirów, szkoły zorganizowały szkolne pochody wszystkich świętych.
 
Nie da się jednak zaprzeczyć, że spora ilość osób stara się w pewien sposób wyróżnić 31. wieczór każdego października. W Elblągu można go spędzić w różny sposób. Każda zabawa rządzi się jednak jedną podstawową zasadą: klimat Halloween ma być „nieco straszny” i w pełni przyjemny. I na pewno część elblążan wybierze się dziś na imprezy organizowane w pubach, klubach, ale też i w kinach.
 
A co nasi Czytelnicy sądzą o zwyczajach tego październikowego dnia?
 

 

Redakcja

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (27)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --3
  ~ anonim
  Wtorek, 31.10

 2. 2
  --14
  ~ Katolik
  Wtorek, 31.10

  Ja jestem za bojkotowaniem Hallowen. Kościół katolicki ma rację, to święto szatana i satanistów, to omamianie dzieci i młodzieży złem, poniekąd dorosłych. Wieczorem 31 pażdziernika sataniści i inni tego pokroju obchodzą początek roku satanistycznego. Katolik nie powinien brać w tym udziału.

 3. 3
  +4
  ~ ERG
  Wtorek, 31.10

  Gonię ***iarzy z ich idiotycznymi psikusami.

 4. 4
  +2
  ~ ateistka
  Wtorek, 31.10

  Nie jestem ani katoliczką ani satanistką i bawię się w halloween i co teraz? ZONK! nie narzucam też katolikom, żeby przyjeli MÓJ punkt widzenia, chociaż bliżej mi do pogaństwa, z którego wyrosła NASZA KULTURA. a katolicy pozabijali pogan i się z tego cieszą, super. Pewnie - lepszy krwawiący gość na krzyżu niż dynia....

 5. 5
  --4
  ~ Gr
  Wtorek, 31.10

  ~ Katolik oczywiste że bojkotujesz, ale nie zapominaj że mimo tych wszystkich statystyk kk w Polsce żyje tylko 30% katolików reszta wierzy zupełnie w co innego katolikami są tylko na pokaz i właśnie w takie święta ja Halloween widać to przejrzyście. Ja bojkotuje Jezusa i niebo, bo jak jest napisane jako w niebie tak i na ziemi, a co się dzieje na ziemi to każdy widzi i widać jaki syf jest tam u góry, wolę do piekła Ave Satan

 6. 6
  +10
  ~ Rysiek legenda parku.
  Wtorek, 31.10

  Uuuuuuu co to dzisiaj będzie piwko czy flaszka????

 7. 7
  +2
  ~ b0ss
  Wtorek, 31.10

  Walka dobra ze złem? Zło jest brakiem dobra. @Gr chyba nie tak jak piszesz z tym niebem i ziemią, ale.. Życzę jutrzejszych wesołych świąt (a nawet uroczystości), bo to radosna jutrzejsza uroczystość.

 8. 8
  --5
  ~ Jamal
  Wtorek, 31.10

  Katolik , yebje mnie twóje stanowisko . Jesteś wytresowanym idiota posłusznym spedalonemu poprzebieranemu w czarne kiecki loby które ma z ciebie pożytek bo jesteś naiwny a przy tym głupi jak but

 9. 9
  +5
  ~ On
  Wtorek, 31.10

  Katolik czy nie katolik ,to nie ma znaczenia.Jestem przeciwko ślepemu przyjmowaniu świąt z zagranicy.Mamy swoje piękne zwyczaje i własną tradycję i to powinniśmy promować i obchodzić,a nie jakieś bzdurne zabawy z zagranicy,które niczego mądrego nie uczą.

 10. 10
  +6
  ~ Jamaleg
  Wtorek, 31.10

  @on - czy wiesz że święto zmarłych to jest właśnie małpowanie świat z zagranicy bo nasze polskie to były dziady. A święto zmarłych zostało nam narzucone przez krk

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.