Sobota, 24.10.2020, Imieniny: Marty, Marcina, Rafala
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elbląg: Trzy miesiące w zawieszeniu i "przymusowa abstynencja". Wyrok dla Ukraińca za znieważenie flagi RP

30.10.2019, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg: Trzy miesiące w zawieszeniu i "przymusowa abstynencja". Wyrok dla Ukraińca za znieważenie flagi RP
Fot. Ryszard Biel

Trzy miesiące pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata i zakaz nadużywania alkoholu. To kara, którą elbląski sąd wymierzył Yerikowi A. za znieważenie symbolu narodowego RP. Ukrainiec wyrwał flagę umieszczoną na elbląskim rondzie Obrońców Birczy i usiłował ją spalić.

Do zdarzenia doszło w styczniu 2019 roku w Elblągu. Pijany obywatel Ukrainy wyrwał flagę umieszczoną na terenie ronda Obrońców Birczy, przy ul. Legionów. Po złamaniu drzewca wyrzucił flagę do śmietnika i usiłowali ją podpalić.

Sprawą usunięcia i zniszczenia flagi Rzeczypospolitej zajęła się elbląska prokuratura. W lipcu tego roku skierowała do Sądu Okręgowego w Elblągu akt oskarżenia obywatela Ukrainy. Yerikowi A. zarzucono znieważenie, zniszczenie i uszkodzenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, czyli czyn z art. 137 paragraf 1 Kodeksu karnego. Za takie przestępstwo w Polsce grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo kara pozbawienia wolności do 1 roku. Wyrok w tej sprawie zapadł we wrześniu.
 

Sąd skazał oskarżonego Yerika A. na karę 3 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 2 lat. Sąd nałożył ponadto na oskarżonego zakaz nadużywania alkoholu w okresie próby. Wyrok jest prawomocny

- informuje sędzia Tomasz Koronowski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Elblągu.

Skazany Ukrainiec w momencie popełniania przestępstwa nie był sam. Przed elbląskim sądem stanie również drugi uczestników zajścia Bogdan M. Proces mężczyzny rozpocznie się niebawem. Termin pierwszej rozprawy wyznaczono na 7 listopada.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (15)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +35
  ~ o(L)1945
  Środa, 30.10

  Cymbalowi w głowie się pomieszalo. Wydalic dziada z naszego terytorium w bezwzględnym zakazem powrotu. Niech siedzi u siebie i pali sobie flagi ruskich. Wtedy by mu jaja ucieli i słuch by po nim zaginął.

 2. 2
  +19
  ~ Jokasta
  Środa, 30.10

  sedzia tez od tryzuba, czyżby Kasia Słyś ?

 3. 3
  +32
  ~ podziękowanie za polski chleb
  Środa, 30.10

  Efekt banderowskiego , wielopokoleniowego wychowania. Dobrze, że nie zdążył nikogo rezać. Prawie wszyscy z furki 1947 , ich dzieci i wnuki mentalnie tkwią w ideologii bandery.

 4. 4
  +14
  ~ Anty
  Środa, 30.10

  A kiedy kary dla środowisk LGBT za cykliczne znieważanie flagi i godła poprzez umieszczanie ich na jakiejś tęczowej papce?

 5. 5
  +26
  ~ Twój podpis
  Środa, 30.10

  Banderowcy zbyt mocno się poczuwają w naszym kraju. Nazizm wraz z komunizmem zakazany jest w konstytucji ale jednak banderowcy czują się bezkarnie propagując symbole SS Galizien i Banderowskie symbole

 6. 6
  +22
  ~ fd
  Środa, 30.10

  tylko przymusowa deportacja i dożywotni zakaz wjazdu do PL byłoby tu odpowiednią karą.

 7. 7
  +7
  ~ anonim
  Środa, 30.10

  Wojewódzki kiedyś także znieważył symbole narodowe wtykając je w odchody ale to był performance.

 8. 8
  +4
  ~ tylko Jeremi Wiśniowiecki
  Czwartek, 31.10

  ~anonim - sam nie wiesz często w co wdepniesz. Wojewódzki unurzał kij a nie materiał flagi . Ten ukr spalił w śmietniku polską flagę . Gdyby Niemiec spalił flagę Izraela w Auschwitz. to też byś szukał Wojewódzkiego na usprawiedliwienie? Podłość ukra , to wg ciebie performance. Które pokolenie po 1947 jesteś?

 9. 9
  +13
  ~ w sądach padlina
  Czwartek, 31.10

  a dlaczego sąd nie wydał nakazu wydalenie go z Polski niech chla na Ukrainie Co nas obchodzi jego chlanie. cholernie g......ne sady mamy

 10. 10
  +7
  ~ ccc
  Czwartek, 31.10

  o takie Wolskie walczylim mięntką rozlazłą i niesprawiedliwą bez godności i honoru gnącą sie przed byle łachmytą ukraińskim czy żydowskim

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1217348575592