Sobota, 13.08.2022, Imieniny: Diana, Hipolit, Maksym
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elbląskie seminarium zainaugurowało nowy rok akademicki. Grono studentów powiększyło się o 9 kleryków

17.10.2019, 16:10:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląskie seminarium zainaugurowało nowy rok akademicki. Grono studentów powiększyło się o 9 kleryków
Fot. Ryszard Biel

Dziewięciu nowych kleryków rozpoczęło studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Elblągu. - Liczba mężczyzn, przyjętych na pierwszy rok napawa nadzieją. Jest ich dwa razy więcej niż zazwyczaj - podkreśla ks. kan. Sławomir Małkowski, rektor tej katolickiej uczelni.

Inauguracja nowego roku akademickiego odbyła się w elbląskim seminarium w czwartek, 17 października. Udział w uroczystości, poprzedzonej mszą świętą, wzięli m.in. przedstawiciele innych uczelni, ale także samorządowcy i parlamentarzyści. Tym razem do grona studentów dołączyło dziewięciu nowych alumnów. Obecnie więc w tej katolickiej uczelni kształcić się będzie łącznie 26 kleryków.

Wielu młodych nie widzi sensu kapłaństwa. Sam miałem dylemat. Zastanawiałem się, czy nie zająć się medycyną. Dla mnie jednak większą wartością jest pomaganie duszy niż ciału. Ten duchowy wymiar przekłada się na życie wieczne. Myślę, że seminarium to jest miejsce, gdzie powinienem być i cieszyć się z tego, że pan Bóg mnie powołuje do stanu kapłańskiego. Studia tu nie są łatwe, ale myślę, że warto nauczyć się tego wszystkiego, to jest później przydatne w rozmowach, przy spowiedzi czy przy głoszeniu kazań

- Jakub Kornaga z Elbląga, jeden z pierwszorocznych studentów.

Okazuje się więc, że mimo kryzysu powołań, o którym mówi się od lat, tegoroczny nabór dla tej katolickiej uczelni był bardzo dobry. Jak podkreśla rektor seminarium, 9 nowych kleryków, to dwukrotnie więcej niż w latach ostatnich. - Na tych najwyższych rocznikach jest niewielu studentów. Optymizmem napawają młodsze roczniki, które są liczniejsze. Na pierwszy rok przyjęliśmy aż 9 nowych kleryków. Cieszę się z tego. Myślę, że podjęli przemyślane decyzje. Są wśród nich zarówno młodzi mężczyźni po maturze, jak i tacy, którzy ukończyli już jeden kierunek studiów - dodaje ks. kan. Sławomir Małkowski.

Często zapominamy, że człowiek stoi na trzech nogach: duch, dusza i ciało. Jeżeli jedna z tych sfer jest zaburzona, to nigdy nie doznamy satysfakcji, szczęścia, możemy spełniać się materialnie, zawodowo, ale czegoś zawsze będzie nam brakowało. Seminarium w zasadzie odkrywa te trzy płaszczyzny rozwoju człowieka. Dlatego może jest dziś niepopularne, bo trudno na FB czy innych stronach internetowych wyczytać głębię, pełnię człowieczeństwa. My przypominamy o tym młodym ludziom, że jest jeszcze ta sfera niewidzialna, aczkolwiek doświadczalna bardzo mocno

- podkreśla rektor uczelni.
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%0.0 %100.0


Galeria / Seminarium ( zdjęć 48 )
Dodano: 2019-10-17 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (18)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ Biskup
  Czwartek, 17.10

  Świeże mięsko. Mniam.

 2. 2
  +5
  ~ Klecha
  Czwartek, 17.10

  Ciasna ale własna :D

 3. 3
  +8
  ~ Leo
  Czwartek, 17.10

  Potrzeba w kościele dobrych księży, bo za 10-20 lat koscioly beda pustoszec. Powodzenia

 4. 4
  +7
  ~ Biedronek
  Czwartek, 17.10

  KOMU TO, PO CO TO, ZA CZYJE PIENIĄDZE???

 5. 5
  +12
  ~ Gawron.
  Czwartek, 17.10

  Jedyny przybytek którego olsztyn nie chce do siebie zabrać.

 6. 6
  +15
  ~ Głos Ludu
  Czwartek, 17.10

  Być może to i dobrzy kandydaci - ale sorry, ja na to patrzeć nie mogę. Nie wierzę w to, ze nie będą mieli kobiet ( myśle, ze cześć z nich również, nie daj Boże kogoś jeszcze.. ). Jak to kiedyś powiedział nam ksiądz „ Mustang” - celibat nie oznacza, że ksiądz nie może mieć kobiety, oznacza, że nie można wziąć z nią ślubu...Kościoły za 20 lat będą puste - mocno na to pracują każdego dnia.

 7. 7
  --2
  ~ !!!
  Czwartek, 17.10

  Dziewięcioro przyszłych zawodowych pedofili? Wysla ich na chemiczna kastrację, czy może policja będzie ich obserwować? Oby i jedno, i drugie "i ty ksiezuniu co kutasa zawiązanego masz na supeł, żeby ci czasem nie pohasal"- cytat z Tuwima na dobry początek sutenerskiej kariery

 8. 8
  +2
  ~ jan
  Piątek, 18.10

  kadeci lawendowej mafii

 9. 9
  +2
  ~ mis
  Piątek, 18.10

  czy juz w elblagu nic waznego sie nie dzieje tylko najwazniejsza wiadomosc o wylegarni rowerzystow to takie wazne ? co tam robili mundurowi ?

 10. 10
  --1
  ~ ...
  Piątek, 18.10

  Po odczytaniu komentarzy zapoznałem się z regulaminem komentowania w tym serwisie i oczekuję tych działań o których redakcja pisze czerwonym drukiem na końcu regulaminu .

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.250305891037