Piątek, 3.07.2020, Imieniny: Anatol, Jacek, Tomasz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

"Dość poniżania! Przestajemy ratować system". Fizjoterapeuci i diagności zaczęli protest

23.09.2019, 13:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
"Dość poniżania! Przestajemy ratować system". Fizjoterapeuci i diagności zaczęli protest
Fot. nadesłane

Fizjoterapeuci i diagności laboratoryjni domagają się podwyżek. - Czujemy się niedocenieni. Robimy dużo więcej niż jeszcze rok temu. Przejęliśmy część kompetencji lekarzy, a jeśli chodzi o warunki, stoimy w miejscu - mówi jedna z elbląskich fizjoterapeutek.

"Dość poniżania! Przestajemy ratować system" plakaty z takimi hasłami pojawiły się w elbląskich szpitalach i poradniach. W poniedziałek, 23 września, fizjoterapeuci i diagności laboratoryjni wznowili protest. Ich główny postulat to podwyżka płac: 500 złotych od teraz i kolejnych 500 złotych od stycznia. Obecnie większość fizjoterapeutów, pracujących w systemie służby zdrowia, zarabia 1600-1800 zł na rękę, podają związkowcy. Protestujący domagają się również m.in. bezpłatnych szkoleń.

Nasze postulaty niewiele się zmieniły od czasu majowego protestu. Tylko około 30 proc. naszych ówczesnych żądań została spełniona przez rząd. Nadal więc domagamy się podwyżek płac oraz możliwości korzystania z urlopów szkoleniowych i bezpłatnych szkoleń - fizjoterapeuci muszą się cały czas rozwijać, doszkalać, nadążać za tym, co proponuje medycyna. Chcemy godnej płacy i godnego traktowania. Obecnie fizjoterapeuci są zwyczajnie przemęczeni. Kontrakty mamy bardzo duże, a personelu minimum. Co więcej, od początku roku nasze kompetencje jeszcze się rozszerzyły, przejęliśmy część kompetencji lekarzy. Za tym jednak nie poszły zmiany w wynagrodzeniach. Ciągle czujemy się niedocenieni

- mówi Justyna Charko-Mróz, magister fizjoterapii ze szpitala miejskiego w Elblągu.

Fizjoterapeuci i diagności laboratoryjni mają masowo iść na zwolnienia lekarskie, odbierać zaległe urlopy. Ta akcja ma potrwać co najmniej dwa tygodnie, czyli do wyborów parlamentarnych. Niektóre szpitale już dziś alarmowały, że w związku z protestem mają problemy z zapewnieniem pacjentom dostępu do wszystkich świadczeń. Przypomnijmy. Podobną akcję Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Fizjoterapii zorganizował w maju tego roku. Wtedy wzięli w niej udział również fizjoterapeuci z Elbląga, a zakład rehabilitacyjny działający w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym zawiesił działalność. Sytuacja powtórzy się tym razem?

Jak poinformowała nas Anna Kowalska, rzeczniczka WSZ w Elblągu, w szpitalu przy ul. Królewieckiej fizjoterapeuci pracują i problemu nie ma. Podobnie jest w Szpitalu Miejskim im. Jana Pawła II.

Przyłączamy się do ogólnokrajowego protestu i popieramy jego postulaty. Zdecydowaliśmy jednak, że tym razem nie pójdziemy na zwolnienia lekarskie. To nie była łatwa decyzja, ale wiemy, że mielibyśmy problem z nadgonieniem pracy, nam przecież nie wolno nam nie udzielić świadczenia. Nasz protest majowy, kiedy braliśmy zwolnienia, długo się za nami ciągnął. Na razie oplakatowaliśmy miejsca pracy. Czekamy również na spotkanie z dyrektorem naszego szpitala, zwróciliśmy się do niego z taką prośbą

- dodaje Justyna Charko-Mróz.

We wtorek, 24 września, w Centrum Dialogu Społecznego przedstawiciele komitetu protestacyjnego spotkają się z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim. Tego dnia, zgodnie z zapowiedziami, w Warszawie mają się stawić fizjoterapeuci z różnych miasta, wśród nich będą również przedstawiciele tej grupy zawodowej z Elbląga.
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ elblązanin
  Poniedziałek, 23.09

  to niech wróblewski im da o co chodzi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 2. 2
  +9
  ~ elblążanka
  Poniedziałek, 23.09

  To ośmieszające , żeby za takie pieniądze pracować i wykonywać tak odpowiedzialne zajęcia. Pani menager Gelert proszę interweniować.

 3. 3
  +8
  ~ Pacjentka60
  Poniedziałek, 23.09

  Popieram protest, korzystam z rehabilitacji, to ogromna odpowiedzialność, za takie pieniądze, niech rządzący sami się rehabilituja, tylko oni mają inne pobory, więc pewnie korzystają prywatnie, nie funduszu i dlatego maja to... gdzieś!!!!

 4. 4
  +3
  ~ agent tomek
  Poniedziałek, 23.09

  Wymyślono takie "stawki godzinowe", żeby niewolników "zająć na całe życie" - dochodzeniem do własnego mieszkania, samochodu, itp. A teraz "nagle zdziwieni", że niewolnicy już nie chcą tylko harować.

 5. 5
  0
  ~ Hegemonka
  Poniedziałek, 23.09

  Ale plama ! Bez łaski będą mieli podwyżkę taką od stycznia skoro 2600 plus wysługa ..

 6. 6
  +2
  ~ mirekstworek
  Poniedziałek, 23.09

  Tacy specjaliści powinni zarabiać więcej. Ta pensja na dzisiejsze czasy jest śmieszna. Fizjoterapia wymaga wielu lat nauki. Pracują z żywym człowiekiem, który przychodzi do placówki medycznej po pomoc. Cała ta sytuacja w naszym kraju napawa mnie smutkiem. Czekam tylko jak ludzie wyjdą na ulicę lub zrezygnują z zawodu. Dotyczy to wielu grup społecznych.

 7. 7
  --4
  ~ anonim
  Poniedziałek, 23.09

  To niech im PiS da,o co chodzi????Kaczyński szasta miliardami a ludzie na SORach umierają...Państwo z paździerza i dykty.

 8. 8
  0
  ~ 1000+,bo robić nie bede!!!!!
  Poniedziałek, 23.09

  fizjo ***zio kto to kurna jest,łopate mu dajcie i na rowy niech idzie fiziować!!!!!

 9. 9
  +1
  ~ xxx
  Wtorek, 24.09

  Strajk nauczycieli ich niczego nie nauczyl. Skonczy sie tak samo. No I ten ten plakat, ktory zaprojektowal koldunski...

 10. 10
  +2
  ~ wrrrrrrr
  Wtorek, 24.09

  Plakat jest z OPZZ to protest polityczny

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.