Czwartek, 13.08.2020, Imieniny: Klara, Lech, Julian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Codziennie przy ul. Bema kształci się 900 przyszłych fachowców. Niebawem centrum powiększy się o nowy budynek

13.09.2019, 10:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Codziennie przy ul. Bema kształci się 900 przyszłych fachowców. Niebawem centrum powiększy się o nowy budynek
Fot. Ryszard Biel

Codziennie przez nasze centrum przewija się około 900 uczniów - mówi Romuald Mackojć CKZiU. Niebawem do ich dyspozycji oddane zostaną kolejne, nowocześnie wyposażone pracownie. Rozbudowa centrum jest już na finiszu. Otwarcie nowego budynku planowane jest na grudzień.

W ciągu ostatnich miesięcy, obok warsztatów przy ulicy Bema, wyrósł piętrowy budynek. Obecnie trwają ostatnie prace przed odbiorem budowy. Już niebawem młodzież i dorośli, podczas nauki zawodów, będą mogli korzystać z nowych pracowni i profesjonalnego wyposażenia.

To już końcówka. Finisz budowy planowaliśmy na wrzesień, z różnych przyczyn, technicznych, to się nie udało. Obecny termin uroczystego otwarcia to połowa grudnia

- dodaje dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.

W nowym budynku powstaną cztery pracowni. W pracowni stolarsko-ciesielskiej uczyć się będą przyszli stolarze, cieśle, technicy technologii drewna i tapicerzy. W budowlanej odbywać się będą zajęcia praktycznej nauki zawodu: technik robót wykończeniowych w budownictwie, dekarz, betoniarz-zbrojarz, murarz-tynkarz, monter konstrukcji budowlanych, technik budownictwa, monter sieci i instalacji sanitarnych, technik inżynierii sanitarnej, technik budowy dróg. W pracowni energii odnawialnej odbywać się będzie nauki zawodu dla kierunków: technik energetyk, technik elektryk, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, a w odlewniczej szkolić się będą technicy odlewnicy.

Inwestycja w CKZiU to nie tylko nowy budynek i pomieszczenia, ale również nowe wyposażenie pracowni. - Na rozbudowę i doposażenie wszystkich pracowni przewidziane jest około 20 mln zł. To potężne środki. Wykorzystaliśmy już połowę tej kwoty. Cały czas kupujemy nowe wyposażenie, w tej chwili czekamy już tylko na nowy budynek. Chcemy, aby to centrum spełniało wymagania wszystich szkol zawodowych w Elblągu. Obejmiemy wszystkie elbląskie szkoły doradztwem zawodowym. Tu chcemy też organizować dodatkowe szkolenia dla zawodowców. Przed nami bardzo duże zadanie.


Rozbudowa Centrum przy ul. Bema to jednak z największych miejskich inwestycji w kształcenie zawodowe. Władze Elbląga kilka lat temu postawiło na kształcenie fachowców i od tej pory konsekwentnie idzie w tym kierunku. Efekty, jak przekonuje dyrektor Mackojć, są już widoczne.

W ciągu tygodnia do tego obiektu przychodzi około 900 uczniów. Mamy, oprócz tego, również szkołę dla dorosłych na ulicy Rawskiej. Mamy szkołę podstawową, liceum, szkoły policealne, kwalifikacyjne kursy zawodowe. Wszystko dla dorosłych. Jest możliwość bezpłatnego uczenia się dorosłych. Zapotrzebowanie na kształcenie w zawodach jest widoczne. Tradycyjnie największym zainteresowaniem cieszy się mechanik pojazdów samochodowych i technik mechanik pojazdów zawodowych. Na tych kierunkach jest zawsze dużo osób. W tym roku zauważaliśmy również że pojawili się chętni na kształcenie w kierunku technika mechanika. To zawód był w ostatnim czasie wygaszony, teraz Zespół Szkół Mechanicznych otworzył ten kierunek, z czego się cieszymy. Takich kierunków jest więcej

- dodaje Romuald Mackojć.

Nie wszystko jednak idzie tak łatwo. Jak się okazuje, problemem jest pozyskanie nauczycieli kształcących w konkretnych zawodach.

Pozyskać nauczycieli do kształcenia w zawodach, to jest bardzo trudna sprawa. Trzeba przynajmniej, z perspektywą roku, myśleć o tym, kto będzie potrzebny. Poszukiwania nie są łatwe. Wiadomo, że specjalista w przemyśle zarobi więcej niż u nas. My obecnie mamy jednak zabezpieczoną kadrę, ale myślimy również o przyszłości

- dodaje dyrektor CKZiU.

Z nowych pracowni głównie będą korzystali młodzi ludzie kształcący się w zawodach. Jednak nie tylko obok nich również dorośli, którzy uczęszczają do szkół dla dorosłych w CKZiU, a także pracodawcy. To między innymi z myślą o nich Centrum, przy współpracy z Abplanalp, zamierza organizować cykl warsztatów. Pierwsze, praktyczny pokaz obróbki metalu na obrabiarkach Hass, odbyły się w czwartek, 12 września.

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%100.0 %0.0


Galeria / Rozbudowa CKZiU przy ul.Bema ( zdjęć 68 )
Dodano: 2019-09-13 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ Szwejk
  Piątek, 13.09

  najpierw 900 uczniów dziennie a z artykułu wynika, że tygodniowo

 2. 2
  --1
  ~ Cypis
  Piątek, 13.09

  @Szwejk: Bo przychodzą tylko przez jeden dzień w tygodniu. :)

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.