Piątek, 5.06.2020, Imieniny: Kira, Bonifacy, Waleria
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Manifestacja przed elbląskim sądem. Sędziowie żądają powołania komisji śledczej, KOD dymisji Zbigniewa Ziobry

22.08.2019, 21:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Manifestacja przed elbląskim sądem. Sędziowie żądają powołania komisji śledczej, KOD dymisji Zbigniewa Ziobry
Fot. Ryszard Biel

Kilkadziesiąt osób pojawiło się w czwartek przed elbląskim sądem w reakcji na szykanowanie sędziów i akcję hejterską inspirowaną przez byłego już wiceministra Łukasza Piebiaka. Sędziowie domagali się powołania komisji śledczej, która zajmie się aferą w Ministerstwie Sprawiedliwości. KOD wprost żądał dymisji Zbigniewa Ziobry.

Przyszliśmy, aby pokazać naszą solidarność, z tymi wszystkimi sędziami, którzy byli hejtowani. Wstrząsnęło nami to, że w tę sytuację zaangażowani byli również sędziowie związani, jak wynika z tych materiałów, bezpośrednio z Ministerstwem Sprawiedliwości, tam zatrudnieni i obecnie kojarzeni z tzw. dobrą zmianą. To jest najbardziej wstrząsające, że takie osoby mogły być zaangażowane w takie zachowania

- mówi Paweł Wewiórski, elbląski sędzia, jeden z uczestników manifestacji.

Manifestacje środowisk sędziowskich, będące reakcją na ujawnioną przez portal onet.pl aferę w Ministerstwie Sprawiedliwości, odbyły się już w kilkunastu miasta Polski. W czwartek, 22 sierpnia, dołączył do nich Elbląg. Wieczorem, przed elbląskim sądem, na Placu Konstytucji, zebrało się kilkadziesiąt osób, sędziowie, prawnicy, prokuratorzy, politycy, ale i również mieszkańcy miasta. Chcieli okazać solidarność z sędziami, którzy byli szykanowani za krytykowanie wprowadzanej przez PiS reformę sądownictwa, zaprotestować przeciw takim działaniom rządu.

- Ostatnie publikacje ujawniły naprawdę niespotykaną do tej pory proceder w ministerstwie sprawiedliwości - podkreślała sędzia Patrycja Wojewódka, Sędzia Sądu Rejonowego w Elblągu.

To, co się obecnie dzieje to niszczenie podstawowych filarów państwa prawa. Powinno się temu zdecydowanie przeciwstawiać. Należy przerwać drogę obraną przez PiS do zawłaszczenia sobie sądów, trybunałów i wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Jestem przekonany, że takie jest stanowisko młodzieży, tego pokolenia, które będzie budowało Polskę

- podkreślał licealista Jakub Turczak, jedne z najmołdszych uczestników manifestacji.

Sędziowie odczytali również stanowiska głównych stowarzyszeń sędziowskich: Iustitii i Themis będące odpowiedzią na ujawnienie afery hejterskiej kierowanej przez wiceministra Łukasza Piebiaka i jego współpracownika sędziego Jakuba Iwańca. Oba stowarzyszenia żądają rzetelnego wyjaśnienia sprawy i powołania sejmowej komisji śledczej, w celu zbadania możliwego udziału w tej przestępczej działalności również innych urzędników ministerstwa sprawiedliwości.

Ujawnienie przez portal Onet.pl, że hejterską działalność na Twitterze przeciwko sędziom, połączoną z przekazywaniem poufnych danych, koordynował wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak, odpowiedzialny w ramach resortu za tzw. reformę sądownictwa, czyni uprawnionym przypuszczenie, iż działalność ta miała na celu zdyskredytowanie sędziów w celu uzasadnienia konieczności niekonstytucyjnego podporządkowania władzy sądowniczej woli władzy politycznej. Taka działalność jest bez precedensu i nie mieści się w jakichkolwiek standardach państwa prawa. Jesteśmy przekonani, że w akcji dyskredytacji sędziów mogła brać udział znacznie większa grupa osób, niż wynika to z dotychczasowych publikacji Onetu. Dymisja wiceministra Piebiaka nie kończy sprawy, gdyż nie wiadomo, kto był „szefem”, o którym mowa w ujawnionej korespondencji

- sędzia Wojewódzka, przytaczała treść stanowiska Iustitii.

Przedstawiciele elbląskiego Komitetu Obrony Demokracji, którzy również wzięli udział, w manifestacji wprost domagali się dymisji ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

- Domagamy się dymisji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry. Żądamy rozdzielenia funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Domagamy się pilnego niezależnego śledztwa, które wyjaśni ataki na sędziów płynące z Ministerstwa Sprawiedliwości - podkreślał Tadeusz Kawa z elbląskiego KOD.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%33.3 %66.7


Galeria / Pikieta przed Sądem Okręgowym ( zdjęć 20 )
Dodano: 2019-08-22 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (44)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --31
  Robert Koliński
  Czwartek, 22.08

  Brawo społeczeństwo obywatelskie - bez niego nie ma demokracji, zaś wtedy zaczyna się (jak za rządów obecnego reżimu) zamordyzm, autorytaryzm, bezprawie i dyktatura. Wiadomość dla demokracji dobra jest dziś taka, że niebawem znajdzie się cela dla Ziobry i Piebiaka:)" #PiS-kasta, #Piebiak, #Ziobro, #trolle, #PutinowskieMetody"

 2. 2
  +31
  ~ życie kołem się toczy
  Czwartek, 22.08

  no proszę PO i obrona hejtu!! a epecowo i zorganizowany , obleśny , wulgarny , pijackii szkalujący hejt osób oraz ich rodzin ????? to było ok? sposób, słowa , chamstwo takie samo jak atak na iustitie!! wtedy się podobało a dzis nie! niestety *** ... zawsze wraca i wróci!

 3. 3
  --7
  ~ Do życie kołem się toczy
  Czwartek, 22.08

  Jak ktoś obraza komuchow to nie hejt tak powinno być czerwonoarmiści powinni gnić

 4. 4
  +13
  ~ ho2
  Czwartek, 22.08

  do roboty fizycznej KASTA

 5. 5
  +23
  ~ komar
  Czwartek, 22.08

  wulgaryzmy i prostactwo to tylko tchórzostwo i hejt i nic dziwnego ze PO przegrało i przegrywa nadal majac w szeregach takich członków, PIS wygrywa przez głupotę, samouwielbienie PO ale w metodach są równi więc nie ma o co robić zamieszania, a grupen epecowo wpada we własne sidłai dzis po prostu typki rozśmieszają bo nic juz nie znaczą i znaczyć nie będą

 6. 6
  +35
  ~ rozsądek
  Czwartek, 22.08

  Brońcie wszystkich jednakowo, dosyć polityki w Sądach, sprawy załatwiajcie w ciągu 3 miesięcy jak to było za gwałt we Włoszech, bo u nas za gwałt ile to już lat toczyła się sprawa i z jakim wynikiem? Każdy chce Komisji śledczej a co mają powiedzieć ci co ich sprawy zalegają w Sądach. Twórzmy komisje w obie strony, bo takie czasy nadeszły, że dłużej już tak być nie może. Dlatego oficjalnie nie popieram sędziów.

 7. 7
  +20
  ~ mm
  Czwartek, 22.08

  Jest nadzieja , ze Elbląg staje się normalnym miastem.... Tłumów nie ma i to jest pocieszające :D

 8. 8
  +20
  ~ jacek
  Czwartek, 22.08

  Wszyscy do zwolnienia

 9. 9
  +24
  ~ POlitolog
  Czwartek, 22.08

  Jak widać KASTA sedziowska dobrze się trzyma. Mam nadzieję że po wyborach nastąpi prawdziwa reforma sądownictwa która wyeliminuje tych nierobow z sądów.

 10. 10
  +27
  ~ obywatel
  Czwartek, 22.08

  Proponuję jeszcze jedno hasło "Sądy wolne od złodziei w togach i orzekających w PRL w sprawach politycznych.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.