4 czerwca minie 30 lat od pierwszych wolnych wyborów w Polsce. W Elblągu tę rocznicę będziemy obchodzić już dzień wcześniej.
Podczas zwołanej wczoraj konferencji prasowej Prezydent Elbląga Witold Wróblewski opowiedział o przygotowywanych wydarzeniach z okazji 30-lecia przeprowadzenia wolnych wyborów.
Ten rok obfituje w rocznice świeckie i sakralne. 3 czerwca w przededniu 30 rocznicy wyborów, Biblioteka Elbląska organizuje konferencję popularno-naukową dotyczącą obywatelskości i tamtych ważnych wyborów. Serdecznie zapraszam na wykład, który pomoże uświadomić, co oznaczał tamten 4 czerwca. Konferencja rozpocznie się o godz. 16.00
- mówił Witold Wróblewski.
Dzień później również będzie można uczestniczyć w ciekawym wydarzeniu. - W dniu rocznicy przed Ratuszem Staromiejskim odbędzie się wydarzenie pn. Wolność Bez Barier organizowane przez Stowarzyszenie LAZARUS - dodał Prezydent.
Chcemy zrobić piknik, spotkanie, podczas którego oprócz dobrej zabawy będzie można poznać historię związaną z wyborami 4 czerwca. Będzie można wpisać się na pamiątkową listę, czy podpisem czy rysunkiem. Chcielibyśmy to zachować dla kolejnych pokoleń
– stwierdził Adam Jocz, dyrektor Departamentu Promocji Kultury i Turystyki.
Lazarus przygotował wiele atrakcji. - Cieszymy się, że LAZARUS może przyłączyć się do tej rocznicy wolnych wyborów w Polsce ze swoją imprezą. 4 czerwca, od godz. 16.00 do 18.00 będziemy przed Ratuszem Staromiejskim. W programie uroczystości „Tworzymy wolność bez barier” będą pieśni i piosenki patriotyczne, recytacja wierszy, przywołane zostaną też cytaty znanych myślicieli. Będą też wiersze napisane przez podopiecznych LAZARUSA. Dla wszystkich zagra znany i lubiany zespół "Lazurki" - zaznaczył Paweł Gołębiewski ze Stowarzyszenia Pomocy Humanitarnej Lazarus
W programie wydarzenia znalazły się m.in. piosenka Jacka Kaczmarskiego "A mury runą", wspólne zaśpiewanie piosenki "Ułani, Ułani malowane dzieci" w wykonaniu Zespołu Lazurki, piosenka "Hej sokoły", piosenka "Warszawianka", piosenka "Serce w plecaku", piosenka "Tyle słońca w całym mieście" - w wykonaniu Zespołu "Lazurki", Wiersze: K.K. Baczyński "Wolność", M. Grechuta "Wolność"- recytuje terapeuta ŚDS Lazarus, fragment wiersza Heleny Stachnowicz byłej uczestniczki ŚDS LAZARUS - "O wolności", recytacja wierszy: Wisławy Szymborskiej "Gawęda o miłości do ziemi ojczystej" i fragmentu wiersza Jana Brzechwy pt. "Wolność słowa". Czytanie cytatów znanych ludzi - Jana Pawła II, Seneki, Nelsona Mandeli.
Przygotowaliśmy też niespodziankę. Każdy, kto nas odwiedzi otrzyma pamiątkową przypinkę, która będzie miała tytuł „Tworzymy wolność bez barier”. Mamy przygotowanych również ponad 200 kartek pamiątkowych. Będzie można napisać na nich swoje myśli, życzenia. Będzie też specjalna pieczątka
– dodał Paweł Gołębiewski.
Jakie one byly wolne skoro 65proc z listy do sejmu dostawalo adhoc pzpr i satelity. Nie robcie mlodym wody z mozgu.
Nikt juz nie chce tego swietowac.Ludzie juz sa zmeczeni od lat tą wojna polsko-polską...wolne,nie wolne wybory,postkomuna wygrala,solidarnosc przegrala,czesciowe,nie czesciowe...ludzie juz maja wode z muzgu...Zrobcie swieto PiSu ze od czterech lat jest wolna Polska i tyle.Dajcie im wiekszosc konstytucyjna i oglosza wkoncu te wolnosc.
Przepraszam za blad ortograficzny oczywiscie ,,mózgu".
No nie wiem czy większość społeczeństwa ma z czego się cieszyć i w związku z tym faktycznie polepszyło im się dziś życie tak jak tym scenarzystom i aktorom tamtych wydarzeń.
#historia #takbyło #4czerwca #przewrót1989roku #kontrrewolucja #KapitalizmKanibalizm W całej tej dyskusji znikła rzeczowa analiza przemian ustrojowych i ich ofiar. Tymczasem skutki reform dla znacznej części społeczeństwa były katastrofalne. W latach 1990-1991 PKB spadło o prawie 18 proc., poziom inflacji wyrażał się w liczbach trzycyfrowych, w ciągu 2 lat bezrobocie wzrosło do ponad 2 mln, już w pierwszym roku transformacji ponad dwukrotnie wzrósł odsetek ludzi żyjących poniżej minimum socjalnego (z 15 proc. w 1989 r. do 31 proc. w 1990 r.). W pierwszych dwóch latach transformacji doszło też do radykalnego spadku produkcji i wydajności pracy. Realne wynagrodzenia spadły o aż 25 proc., zaś płace realne rolników zmniejszyły się w ciągu 2 lat o ponad połowę. (...)
(...) Transformacja doprowadziła też do olbrzymiego spadku liczby wybudowanych mieszkań, znacznego spadku liczby bibliotek i domów kultury, gigantycznego spadku liczby przedszkoli i żłobków oraz ograniczenia wielu innych form opieki nad dziećmi, które były rozwinięte w PRL-u. Znacznie wzrosła skala schorzeń psychicznych. Wszystkie te zjawiska w dyskusji na temat transformacji od lat są lekceważone, a entuzjaści Balcerowicza przedstawiają je jako konieczne skutki przemian. (...)
(...) W tym kontekście warto przypominać historyczną prawdę, unikać jednoznacznych ocen, a zarazem nie wpisywać się w festiwal jałowej ekscytacji. Dobrze się stało, że w 1989 r. zniesiono cenzurę, wprowadzono procedury demokratyczne, a Polska poprawiła relacje z krajami zachodnimi. Ale powinniśmy pamiętać, że przyjęty przez ówczesne władze model przemian ustrojowych zawierał mnóstwo patologii i trudno się dziwić, że dla milionów Polaków i Polek 4 czerwca nie jest radosną rocznicą.
Chwała Lazarusowi za chęci, ale ten program bardziej pasuje do dni Elbląga. 4 czerwca proszę o kartki na wszystko, w tym na senat i 35% sejmu. A "występy" realizujmy w cudownej Dolince i Bażantarni - za "komuny" to żyło i cieszyło się frekwencją, więc warto wspominać i świętować. Zbyt rozgrzanym służy piękny basen adolfa, jako wzór przemian i mentalności administratora miasta. W komunie przełożony nie zbierał od podwładnych kasy na swoje potrzeby i nie robił z nich moralnych słupów - członkowie robili karierę.
Panie Robercie to kto wygrał,kto przegrał,czy były wolne czy nie były,czy Wałesa to agent a Lech Kaczyński symbol Solidarnosci?Mamy dwa skrajne rózne historie,więc co mamy świetować???
Czy jest co świętować ? Ci, którzy chcą rządzić cel swój osiągnęli, urządzili siebie, swoje rodziny i kolesiów. Ale niech ktoś wytłumaczy ludziom 50+, w sposób cyniczny wykorzystanym w przeszłości przez aktualnych władców - co oni mają świętować ? Wytłumaczcie ponad 2 mln emigrantów ekonomicznych - co oni mają świętować ? Wytłumaczcie następnym pokoleniom, dlaczego mają spłacać gigantyczne długi prokurowane przez rządzących nieudaczników i wciąż rosnące w przerażającym tempie. Wytłumaczcie wszystkim oszukanym i żyjącym w poniżeniu - co oni mają świętować ? Pętla jednak w pewnym sensie w jubileuszowym roku zaczyna się zamykać. Mamy kolejne wybory do parlamentu i jeżeli wygra ugrupowanie obecnie rządzące, może to być rok w którym odbyły się ostatnie demokratyczne wybory !!!