Czwartek, 29.07.2021, Imieniny: Marta, Olaf, Flora
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Wybory do europarlamentu. Elblążanie głosują, do urn poszło już ponad 31 proc. uprawnionych ( aktualizacja)

26.05.2019, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Wybory do europarlamentu. Elblążanie głosują, do urn poszło już ponad 31 proc. uprawnionych ( aktualizacja)
Fot. Ryszard Biel

Trwają wybory do Parlamentu Europejskiego. Do godziny 12.00, czyli w ciągu pięciu pierwszych godzin od otwarcia lokali wyborczych, w Elblągu do urn poszło 14,49 proc. uprawnionych. Głosowanie potrwa do godziny 21.

W niedzielę (26 maja) w Polsce i w 20 innych krajach Unii Europejskiej odbywają się wybory europarlamentarzystów. Łączna liczba posłów w PE wynosi 751. Ze względu na odejście posłów brytyjskich już od przyszłej kadencji może się zmniejszyć z 751 do 705. Polska otrzyma jeden dodatkowy mandat i tym samym w wyborach wybierzemy 52 posłów.

Elblążanie głosują na kandydatów z okręgu nr 3 - warmińsko-mazursko-podlaskiego. Do wyboru mają 60 kandydatów z 6 komitetów wyborczych. W zależności od frekwencji jedna lub dwie osoby, z tej listy, zasiądą w Parlamencie Europejskim.

Do godziny 12 w Elblągu zagłosowało już 14,49 proc. uprawnionych.

Państwowa Komisja Wyborcza podała informacje o przebiegu głosowania do godz. 12. Frekwencja w kraju wyniosła do tej pory 14,39 proc, informuje PKW. To oznacza, że do urn poszło już ponad 4,2 mln z ponad 29,7 mln uprawnionych do głosowania.

Największą frekwencję odnotowano w okręgu nr 4 (Warszawa I) - 16,19 proc. Spośród województw pierwsze miejsce zajmuje województwo małopolskie - 16,96 proc. Województwo warmińsko-mazurskie, jest wśród trzech, w których jak do tej pory frekwencja była najniższa. Do urn na Warmii i Mazurach, do godz. 12, poszło 12,72 proc. uprawnionych. W samym Olsztynie frekwencja wyniosła 15,71 proc.

W stosunku do liczby uprawnionych najwięcej wyborców wzięło udział w głosowaniu w Krynicy Morskiej (powiat nowodworski) - 42, 81 proc.

Do tej pory doszło do 47 przypadków naruszenia zasad prawa wyborczego. Głosowanie przebiega jednak bez poważniejszych incydentów. Najwięcej, bo 20 przypadków dotyczyło usuwania i niszczenia ogłoszeń wyborczych, 11 natomiast prowadzenia agitacji wyborczej. Na razie miał miejsce tylko jeden przypadek wyniesienia karty poza komisję.

Lokale wyborcze otwarto o godz. 7, a zamknięte zostaną o godz. 21. W tych godzinach nadal obowiązuje cisza wyborcza. Oficjalne wyniki nie mogą zostać podane wcześniej niż godz. 23 (do tej godziny trwa głosowanie we Włoszech), ale ostateczne najprawdopodobniej poznamy we wtorek.
 

AKTUALIZACJA
 

Jak informuje Państwowa Komisja Wyborcza w wyborach do Parlamentu Europejskiego frekwencja w całym kraju do godziny 17 wyniosła 32,51 proc. W Elblągu w tym samym czasie do urn poszło 31,14 proc. uprawnionych do głosowania.

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / Wybory do europarlamentu ( zdjęć 28 )
Dodano: 2019-05-26 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ elba
  Poniedziałek, 27.05

  Szkoda,że nie ma zdjęć z różnych miejsc gdzie głosowali mieszkańcy Elbląga...

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.