Czwartek, 28.09.2023, Imieniny: Marek, Waclaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INTERWENCJE INFO

Przez przejście z rozpędu, na skróty przez jezdnię, wpatrzony w ekran telefonu... Uwaga rowerzysta jedzie! - zdjęcia

24.05.2019, 14:15:00 Rozmiar tekstu: A A A
Przez przejście z rozpędu, na skróty przez jezdnię, wpatrzony w ekran telefonu... Uwaga rowerzysta jedzie! - zdjęcia
Fot. Patryk Mamczyński
REKLAMA

Rowerzyści ruszyli w miasto. To dobrze, bo samochody zostają w garażach. Problem jednak w tym, że wielu miłośników jednośladów zachowuje się tak, jakby ich nie dotyczyły przepisy ruchu drogowego. Są na ulicach, chodnikach, w tłumie pieszych, z telefonem przy uchu przejeżdżają przez przejścia dla pieszych, zjeżdżają z chodników wprost na jezdnię. Stwarzają wiele niebezpiecznych sytuacji, alarmują nasi Czytelnicy. Sprawdziliśmy i mają rację.

Zrobiło się cieplej i problem wrócił. W Elblągu coraz więcej osób przemieszcza się na rowerze. Fajnie, ale niestety część z nich ma za nic przepisy ruchu drogowego. To spory problem. Może warto przypomnieć i przepisach lub stosować kary

- mówi pani Ewelina.

Rowerzysta, który w pełnym pędzie wjeżdża na jezdnię, czy w tłum pieszych to niestety norma. Rowerzysta ze słuchawkami w uszach czy wpatrzony w telefon W Elblągu nie ma zbyt wielu ścieżek, więc rozumiem, że jeżdżą po chodnikach czy jezdniach, ale to nie zwalnia ich z myślenia i zważania na pieszych, czy kierowców

- dodaje Przemek.

Rzeczywiście w Elblągu przybywa rowerzystów. Widać to na jezdniach i chodnikach. To oczywiście pozytywny trend, ale trudno nie zgodzić się z Czytelnikami, którzy przekonują, że jest to również spory problem, dla innych uczestników ruchu drogowego. Wystarczyło wyjść w miasto, aby przekonać się, że rowerzystów często charakteryzuje wręcz zadziwiająca niefrasobliwość. Chłopak przejeżdżający przez przejście z telefonem przy uchu, kobieta, która wjeżdża rozpędzona wjeżdża na "zebrę" nawet się nie rozglądając. To codzienność. Niestety również kierowcy mają problem z zaakceptowaniem tak dużej liczby miłośników jednośladów na drogach.

Częściej rowerzyści są uczestnikami wypadków i kolizji. W ubiegłym roku w województwie wamińsko-mazurskim doszło do 171 wypadków z udziałem rowerzystów (rok wcześniej było ich 140, a w 2016 roku 193), w których 8 osób zginęło, a 171 osób było rannych. Liczba kolizji z udziałem rowerzystów to 362.

Z policyjnych statystyk wynika, że ilość wypadków pokrywa się z sezonem na jazdę na rowerze. Poza tym coraz więcej użytkowników ruchu drogowego korzysta z roweru. Głównymi przyczynami z winy rowerzystów są: nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, nieprawidłowe skręcanie, niedostosowanie prędkości do warunków w ruchu, nieprawidłowe wymijanie, nieprawidłowe omijanie

- informuje Komenda Miejska Policji w Elblągu.

Oczywiście równie często, jak rowerzyści, tak i sami kierowcy są sprawcami wypadków. Najczęstszymi przyczynami zdarzeń drogowych z winy kierujących wobec rowerzystów to: nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe wyprzedzanie, nieprawidłowe przejeżdżanie przejazdu dla rowerzystów, niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieprawidłowe skręcanie.

Zdaniem jednego z naszych Czytelników pomóc mogłoby przypomnienie rowerzystom przepisów ruchu drogowego. Na podobny pomysł wpadł w tym roku Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Elblągu. Organizuje warsztaty miejskiej jazdy na rowerze. Pomysł świetny. Co z tego rowerzyści uczyć się nie chcą. W ostatnich warsztatach wzięła udział tylko jedna osoba.

Jak więc rozwiązać problem niefrasobliwych rowerzystów w Elblągu, jak uwrażliwić innych uczestników ruchu drogowego na miłośników jednośladów? Chcemy rozpocząć dyskusję na ten temat.

Na razie, za Komendą Miejską Policji w Elblągu, przypominamy podstawowe przepisy dotyczące rowerów:

Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym (art. 33 ust.1 PRD). Kierujący rowerem jest obowiązany jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Jeśli pasy ruchu na jezdni są wyznaczone, nie może zajmować więcej niż jednego pasa(art.16 ust.4 PRD).

Kierujący rowerem, włączając się do ruchu, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu (art. 17 ust.2 PRD).

Kierującemu rowerem zabrania się:

• jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu
• jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach
• czepiania się pojazdów (art.33 ust.3 PRD)
• kierowania rowerem w stanie nietrzeźwości, stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu
• przewożenia pasażera, który jest w stanie nietrzeźwości, w stanie po spożyciu alkoholu lub innego środka działającego podobnie (art.45 ust.2 pkt.2 PRD)
• przejeżdżania przez przejście dla pieszych. Rowerzysta zobowiązany jest zejść z roweru, przeprowadzić go przez jezdnię i wsiąść na rower dopiero za przejściem
• korzystania z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku (art.45 ust.2 pkt.1)
• wjazdu na autostrady (oznaczone znakiem D-9), drogi ekspresowe (oznaczone znakiem D-7)
• holowania innego rowerzysty lub osoby poruszającej się np. na wrotkach, sankach czy deskorolce (art.60 ust.2 pkt.4 PRD)
Dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego (art.33 ust.3a PRD)
Dopuszcza się przewóz dzieci w przyczepie przystosowanej konstrukcyjnie do przewozu osób, ciągniętej przez rower lub wózek rowerowy (art.63 ust.3 pkt.4 PRD)

Więcej informacji na ten temat znajdziemy tutaj.
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 23

%100.0 %0.0


Galeria / UWAGA! Rowerzyści na przejściach dla pieszych ( zdjęć 17 )
Dodano: 2019-05-23 | fot. Redakcja
0

Komentarze do artykułu (32)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +39
  ~ piesza
  Czwartek, 23.05

  Bardzo fajny artykuł . A teraz policja do dzieła i łapać i karać tych co łamią przepisy to jest w Elblągu nagminne. Dobrze , że info po raz kolejny pokazuje to co się dzieje

 2. 2
  +36
  ~ pieszy
  Czwartek, 23.05

  Tak. Jeżdżą jak święte krowy po chodnikach nie patrząc na pieszych. Zgroza. I gdzie policja? Powinna karać za takie przewinienia. Podobnie ma się rzecz z parkowaniem. Tu też policja jest bezczynna.

 3. 3
  +29
  ~ gonić jednoslady z przejść
  Czwartek, 23.05

  Bezmyślnie jeżdżą. Coraz więcej potrąceń na przejściach i chodnikach. Gdzie jest policja i straż miejska!!!!!

 4. 4
  +23
  ~ kek
  Czwartek, 23.05

  Zdarzyło mi się jeździć rowerem po mieście w tym tygodniu i mijać innych "rowerzystów". Chyba tylko ja zsiadam i przeprowadzam rower przez przejście dla pieszych, nie zauważyłem aby robił to ktoś inny. Jeżeli nie zaczną za to dawać mandatów to się tego nie wytępi.

 5. 5
  +22
  ~ pieszy
  Czwartek, 23.05

  Panie Komendancie co robi policja????

 6. 6
  +16
  ~ ls
  Czwartek, 23.05

  "Oni hymn znają, ale nie umieją" - chciałoby się przytoczyć kultowy tekst. Niestety minęły czasy kart rowerowych i edukacji komunikacyjnej od pieluchy stąd brak znajomości podstawowych przepisów ruchu drogowego w dzisiejszym społeczeństwie oraz brak wyobraźni przy korzystaniu z infrastruktury drogowej. Jestem za wprowadzeniem prawa jazdy na rowery!

 7. 7
  +21
  ~ TWÓJ Kumpel
  Czwartek, 23.05

  Przejeżdżają przez pasy nie ustępując przejścia pieszym. To jest nagminne. Jeżdżą ze słuchawkami lub komórką w reku. Nie zważają na nic, nie oglądają się za siebie, przed siebie, nie zważają na kierowców samochody. Nic ich nie obchodzi, dosłownie nic. Karać tego typu przestępstwa, lub zabierać rowery, może wtedy nauczą się jeździć.

 8. 8
  +19
  ~ Nagel
  Czwartek, 23.05

  To nie są rowerzyści, tylko użytkownicy rowerów.

 9. 9
  +15
  ~ ONN
  Czwartek, 23.05

  Rowerzyści, jak każda grupa osób ma swoje za uszami. Jednak trzeba zauważyć, że w Elblągu dla "nich" nic się nie robi. Nie poprawi mnie ktoś jeśli się mylę kiedy ostatnio zrobiono jakieś nowe ścieżki rowerowe? Dlaczego istniejące ścieżki potrafią nagle się urywać? A co do samych rowerzystów jadać niezgodnie z przepisami przez przejście wystarczy zachować zdrowy rozsądek . Czyli nie wjeżdżać jak głupi, a spokojnie i z głową patrząc na innych uczestników ruchu. Jeśli mają karać rowerzystów za jazdę po przejściu to pieszych tez należy karać za chodzenie po ścieżce rowerowej.

 10. 10
  +9
  ~ ...
  Czwartek, 23.05

  A to wszystko dlatego że jest mało ścieżek rowerowych i nie chce im się schodzić z roweru. Moim zadaniem nie powinni jeździć po chodniku. Ale jak jeżdżą po jezdni też jest źle bo kierowcom przeszkadzają. ROWERZYSTO dostosuj się do innych uczestników ruchu i nie jeździj slalomem, pod prąd i nie zmieniaj stylu jazdy raz chodnikiem a raz jezdnią.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0667169094086