Środa, 17.07.2019, Imieniny: Aneta, Bogdan, Aleksy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Nielegalne odprowadzanie ścieków komunalnych? „Ta sytuacja trwa od wielu lat”

08.03.2019, 12:25:00 Rozmiar tekstu: A A A
Nielegalne odprowadzanie ścieków komunalnych? „Ta sytuacja trwa od wielu lat”
Fot. Ryszard Biel
- Zgłosił się do mnie mieszkaniec Elbląga prosząc o interwencję dotyczącą nielegalnego odprowadzania ścieków komunalnych do przydrożnego rowu melioracyjnego biegnącego wzdłuż ul. Leszczynowej – mówił wiceprzewodniczący Rady Miasta Michał Missan.
 
Elblążanin całą sytuację opisał w wiadomości. - Problem ma miejsce vis a vis budynku jednorodzinnego nr 13. Ta sytuacja trwa od wielu lat i pomimo wielu zgłoszeń dokonywanych przez mieszkańców osiedla Dąbrowa w Elblągu do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Olsztynie – Delegatura w Elblągu, jak i Urzędu Miasta w Elblągu, brak jakiekolwiek efektów – zaznaczył.
 
W czym tkwi problem? - Nie ustalono z czyjej posesji pochodzą ścieki jak i nie podjęto żadnych działań, aby temu zapobiec i uniemożliwić ten proceder o bardzo nieprzyjemniej woni, który wiąże się z jednocześnie z degradacją środowiska naturalnego – zapewniał elblążanin. - Ścieki trafiają do rowu, który stanowi odwodnienie dla opadów atmosferycznych, a następnie wraz z wodami opadowymi wpływa do strumyka w przyległym Parku Krajobrazowym Wysoczyzny Elbląskiej.
 
 
Jako właściciele posesji przy ul. Leszczynowej próbowaliśmy we własnym zakresie ustalić sprawcę tego procederu, ale nie jest to możliwe bez specjalistycznego sprzętu oraz dokumentacji, jaką dysponuje EPWiK oraz służby oczyszczania miasta
 
– dodał elblążanin.
 
To jednak nie jedyna kwestia, jaką poruszył elblążanin. - Problem wynika w dużej mierze z sytuacji, która jest co najmniej wyjątkowa. W pasie drogowym ul. Leszczynowej, która stanowi własność miasta została zrealizowana prywatna inwestycja – sieć kanalizacyjna z przepompownią. Miasto to miejsce ponad dekadę temu. Wówczas to właściciel tej inwestycji zawarł umowę z EPWiK. Jako osoba prywatna po zbyciu działek budowlanych, których był właścicielem lub też w trakcie tej sprzedaży oferował możliwość przyłączenia się do sieci kanalizacyjnej za kwotę ok. 23 tys. zł. - opowiadał radnemu elblążanin. - W tym czasie tylko nieliczni zdecydowali się na taka możliwość. Pozostali zainwestowali w znacznie tańsze w realizacji przydomowe szamba. Taki stan rzeczy niestety utrzymuje się do dziś.
 
 
Cała sytuacja jest tym bardziej wrażliwa i wstydliwa dla nas jako mieszkańców, że fetor i widok wynikający z opisanego faktu jest zapewne doświadczeniem, z jakim mają możliwość się zetknąć liczni turyści, a zwłaszcza wielbiciele jazdy rowerowej, gdyż przebiega tędy bardzo reklamowany i zachwalany Wschodni Szlak Green Velo
 
– zaznaczył elblążanin.
 
Czego oczekują mieszkańcy ul. Leszczynowej? - Jako sąsiedzi, którzy chcieliby czuć się równoprawnymi obywatelami tego miasta jesteśmy przekonani, że sprawę można szybko wyjaśnić, jeżeli tylko będzie taka wola ze strony służb i instytucji zarządzających w ramach działania Urzędu Miasta Elbląga – podkreślał elblążanin. - W przypadku odprowadzanych ścieków zapewne wystarczy dokonać analizy ilości pobieranej wody w stosunku do odbieranych ścieków z przydomowych szamb mieszkańców osiedla.
 
Michał Missan złożył interpelację w tej sprawie do Prezydenta Elbląga, Witolda Wróblewskiego. Proszę o informację na temat opisanego problemu oraz o interwencję mającą na celu wyeliminowanie nieprawidłowości w przypadku ich istnienia – dodał wiceprzewodniczący RM.
 

 

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (19)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +18
  ~ ccc
  Piątek, 08.03

  Pan Michał nie był w stanie nawet wymusić ochrony obiektów miejskich przez straż miejską Podajcie kto proponował przyłączenie do kanalizacji a wszystko będzie jasne

 2. 2
  +32
  ~ ikiv
  Piątek, 08.03

  Zabetonować rurę wycieku i czekać kto zareaguje .

 3. 3
  +21
  ~ fakt
  Piątek, 08.03

  dlaczego nie zapchacie wylewu

 4. 4
  +14
  ~ to jest miasto, a nie pgr
  Piątek, 08.03

  Opamiętajcie się ci wybrani na radnych. Miasto ma tysiące ważnych problemów do rozwiązania przez was, a wy ciągle o duperelach. Ukrywacie tą "aktywnością" rzeczywistą wartość RM pod opieką witusia i jego ludzi. Ścieki zgłasza się do ochrony środowiska, straży miejskiej, a nie do RM. Żaden z was się nie wstydzi tego jaką wartość przedstawia przez takie publikacje. Może warto przywrócić ormo (ono nieformalnie istnieje) - oni byli skuteczniejsi niż wasza cała RM. Wystarczy przejść Bażantarnię w porze letniej i zobaczyć co płynie Kumielą oraz co uznawane jest za wartość inhalacyjną tego lasu i jakoś nikt nie reaguje. Panie Missan- przywróćcie miastu samodzielność ludzi zatrudnionych w UM i miejskich spółkach, bo trwa "nie było polecenia, czekam na zakończenie pracy". Przegniłe miasto witusia.

 5. 5
  +20
  ~ kazik
  Piątek, 08.03

  Zatkać ujście poduszką powietrzną , ustawić kamerę lub odpowiednie służby , a właściciel sam się pojawi

 6. 6
  --4
  ~ wsx
  Piątek, 08.03

  Skoro odprowadzenie jest nielegalne nie ma podstaw do pociągnięcia do odpowiedzialności

 7. 7
  +6
  ~ straszne
  Piątek, 08.03

  ktoś wziął łapuwę odebrać te pieniądze truciciela ukarać zgłosić do odpowiednich instytucji zbadać ścieki zgłosić wyegzekwować konsekwencje karne. jest mnóstwo obrońców przyrody instytucjonalnych i społecznych jak to się dzieje że ludzie tak żałośnie nieporadni wolą wciągać cudze gó... niż wykonać parę przemyślanych ruchów

 8. 8
  +5
  ~ wsx
  Piątek, 08.03

  ochrona środowiska na pewno ma określony termin na rozpatrzenie skargi a już popartej badaniami to z pewnością. Jeżeli nie ma odzewu są wyższe instancje i sąd

 9. 9
  +5
  ~ wsx
  Piątek, 08.03

  Na zdjęciu nawet widać że ten odpływ jest systematycznie udrażniany no chyba że jak to zwykle na info bywa odpływ obrazuje tylko kategorie nielegalnych odpływów

 10. 10
  +3
  ~ swąd
  Piątek, 08.03

  Pan Michał woli się zająć g... przyjaciela niż sprawami miasta w ogólności te są takie anonimowe i mało medialne

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.