Niedziela, 28.11.2021, Imieniny: Jakub, Leslaw, Zdzislaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Wycinka na Mierzei Wiślanej. Mieszkańcy protestują przeciw "dewastacji obszaru Natura 2000"

18.02.2019, 16:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Wycinka na Mierzei Wiślanej. Mieszkańcy protestują przeciw "dewastacji obszaru Natura 2000"
Fot. UM w Gdyni

Przez całą dobę, już od kilku dni, na Mierzei Wiślanej pracują harvestery. Chronione przez płot, a także policję i wynajętą firmę ochroniarską wycinają las na terenie przeznaczonym do przekopu. Dziś (18 lutego), przeciwko dewastacji lasu w Parku Krajobrazowym Mierzeja Wiślana, obszarze Natura 2000 zaprotestowali m.in. mieszkańcy Krynicy Morskiej i ekolodzy.

Przypomnijmy. W piątek, 15 lutego, rano wojewoda pomorski wydał decyzję o zezwoleniu na realizację przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Tego samego dnia Urząd Morski podpisał porozumienie z Nadleśnictwem Elbląg, a kilka godzin później harvestery ruszyły w las. Teren, który ma być ogołocony z drzew i krzewów ogrodzono i wprowadzono tam zakaz wstępu. Na miejscu pojawiła się również policja w towarzystwie wynajętej firmy ochroniarskiej.

Ekspresowe tempo i szczelna ochrona terenu, na którym dokonywana jest wycinka, zaskoczyły wiele osób. Na miejscu, dosyć szybko, pojawili się przeciwnicy inwestycji i ekolodzy, zaniepokojeni ingerencją w środowisko naturalne Mierzei.Dziś (18 lutego) po południu kilkadziesiąt osób, m.in.: mieszkańcy Krynicy Morskiej i ekolodzy, wzięło udział w proteście przeciwko, jak wyjaśniają, dewastacji lasu na planowanym przekopie mierzei w Parku Krajobrazowym Mierzeja Wiślana obszaru Natura 2000. Grupa protestujących z transparentem "Krynica Morska nie dla przekopu" wyruszyła z miejscowości Przebrno. W asyście policji przeszli ok. 3 km na miejsce wycinki.

Wcześniej, dziś (18 lutego) o godz. 10, w Urzędzie Morskim odbyła się konferencja dotycząca wycinki.

To, co się dzieje jest konsekwencją programu przyjętego przez rząd Polski, ustawy, która w roku 2017 została przyjęta przez sejm głosami 402 posłów za. My jako inwestor w imieniu Ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej zostaliśmy wyznaczenia do prowadzenia kolejnych prac przygotowawczych

- przypomniał kpt. ż.w. Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.

Nadleśniczy Nadleśnictwa Elbląg Mariusz Potoczny poinformował, że wycinka drzew i krzewów prowadzona jest na terenie ponad 24 hektarów i może potrwać do końca lutego.

Prace są zaawansowane w ok. 30 proc. Odbywają się w trybie całodobowym. Chodzi o to, aby jak najszybciej zakończyć ten proces. Dniem granicznym jest data 1 marca, ponieważ od tego dnia, zgodnie z decyzją środowiskową rozpoczyna się okres ptasi, od którego teoretycznie nie można prowadzić już wycinki

- dodał nadleśniczy Mariusz Potoczny, podczas dzisiejszego spotkania z dziennikarzami w UM w Gdyni.

Prace związane z pozyskaniem drewna są niebezpieczne - odpowiadał nadleśniczy na pytania dziennikarzy dotyczące ilości policji zabezpieczającej teren wycinki. - Maszyny zostały rozmieszczone na całym terenie 25 hektarów. Jak sobie szybko policzymy, wyjdzie nam spora granica, którą należało zabezpieczyć, aby nikt nie wszedł do środka, aby żadna krzywda i wypadek się tam nie wydarzył.

Dziennikarze dopytywali, czy podobnie zabezpieczane są wszystkie tereny wycinki?

Doskonale państwo wiecie, że sama inwestycja budzi wiele emocji, w związku z tym nie chcieliśmy, aby ktokolwiek na ten teren wszedł, ze względu na bezpieczeństwo

- wyjaśniał Mariusz Potoczny.
 

Poniżej galeria zdjęć z 15 lutego z dnia, w którym rozpoczęto wycinkę drzew.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%0.0 %100.0


Galeria / Wycinka drzew w miejscu Przekopu Mierzei Wiślanej ( zdjęć 47 )
Dodano: 2019-02-15 | fot. IR
0

Komentarze do artykułu (32)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +44
  ~ Slawsia Otieczestwo
  Poniedziałek, 18.02

  Może niech przyłączą się do CCCP Putina - tam im będzie lepiej. Zdanie na temat przekopu mają podobne.

 2. 2
  --31
  ~ były MO
  Poniedziałek, 18.02

  Kaczyński musi przykryć czymś Wieżowce Srebrnej.

 3. 3
  +69
  ~ jacek
  Poniedziałek, 18.02

  Gdzie byli Ci obrońcy przyrody i demokracji, jak budowano zamek w puszczy ?

 4. 4
  +54
  ~ Kaska , kaska .
  Poniedziałek, 18.02

  Jacek , budowany od kilku lat , ukończony w 90 % pod dużym miastem Poznaniem . Przez bogatego przedsiębiorcę , może tu jest odpowiedź . Dlaczego ich tam nie było ?

 5. 5
  +36
  ~ jasnowidz
  Poniedziałek, 18.02

  JAK WIDAĆ JEST TO ROBOTA DOBRZE ZORGANIZOWANA TU NIE MA PROPAGANDY , TU JEST CZYSTA FACHOWA ROBOTA , BRAWO TYM CO planowali przekop .Opozycja jest na wykończeniu nie wie co ma zrobić ,żeby tego nie było ,A będzie przekop i wykop opozycję z kraju ,

 6. 6
  +19
  ~ mieszkaniec
  Poniedziałek, 18.02

  Są pogłoski ,jeżeli będą przeszkadzać w pracach na rzecz przekopu powstanie na miejscu SĄD POLOWY i nie będzie odwołania od wyroku,Po wyroku pójdą do robót ziemnych będą wyrywać ręcznie karpy po wycince drzew do czasu wybudowania kanału .

 7. 7
  +28
  ~ kwadrat
  Poniedziałek, 18.02

  na konkurencyjnym portalu można zobaczyć naczelnego maszerującego w kamizelce razem z protestującymi. Tak jak faszyści przebrani za" Ickową" kasę paradujący po lasach, tak i ten protest ma swoich ojców a jak widać niekoniecznie mieszkańców mierzei. Choć ekologiem można być nawet będąc dziennikarzem, trudno raczej mówić o bezstronnych mediach panie RG

 8. 8
  +58
  ~ mius
  Poniedziałek, 18.02

  Dlaczego nie chronicie obszaru Natura 2000 w miesiące letnie, kiedy tysiące samochodów wjeżdżają na mierzeję, rozjeżdżają lasy, trawniki, ludzie hałasują do późnych godzin nocnych strasząc ptaszki, palą ogniska, grille itp. ? Wtedy Wam to pasuje, prawda? Kasa wpada i jest OK? Nudzicie się przed sezonem ?!

 9. 9
  +35
  ~ Natychmiast
  Poniedziałek, 18.02

  Elblazanie rzadaja natychmiastowego zwrotu pieniędzy wpompowanych przez Elbląg w krynice morska.

 10. 10
  +28
  ~ zły
  Poniedziałek, 18.02

  haha sami wylewają syf do lasu i teraz larum

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.99185800552368