Poniedziałek, 19.08.2019, Imieniny: Konstancja, Emilia, Julian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Senator Jerzy Wcisła Kawalerem Pierścienia Hallera

11.02.2019, 11:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Senator Jerzy Wcisła Kawalerem Pierścienia Hallera
fot. nadesłane

Senator Jerzy Wcisła otrzymał Pierścień Hallera, najbardziej prestiżowe wyróżnienie wręczane osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla rozwoju Polski Morskiej i polskiej żeglugi śródlądowej. Pierścień, który otrzymał senator Wcisła nosi numer 153. Wraz z pierścieniem Jerzy Wcisła otrzymał tytuł Kawalera Pierścienia Hallera.


Uroczystość wręczenia pierścienia odbyła się 10 lutego, podczas obchodów 99. rocznicy zaślubin Polski z morzem w Pucku, w asyście wojskowej oraz obecności delegacji reprezentujących parlament i prezydenta RP.


To wielkie wyróżnienie i zobowiązanie. Pierścień Hallera jest bowiem symbolem zaślubienia z Polską wodniacką – morską i śródlądową – a zatem dozgonnym zobowiązaniem, by tym sprawom służyć. Nie ukrywam jednak poczucia dumy. Sprawami rozwoju żeglugi zajmuję się od ponad 20 lat. Po drodze była Pętla Żuławska – z marinami m.in. w Elblągu i Tolkmicku, skuteczne zaangażowanie na rzecz międzynarodowych dróg wodnych, realizacją wielu projektów – także w naszym regionie - a obecnie kierowanie Parlamentarnym Zespołem Rozwoju Dróg Wodnych, który angażuje ok. stu osób: posłów, senatorów, naukowców, szefów różnych instytucji, działaczy pozarządowych

– mówi Jerzy Wcisła.


Jerzy Wcisła jest już laureatem Nagrody Przyjaznego Brzegu (2009) i Krzyża „Pro Mari Nostro” (2014). Jest twórcą Sejmików Żeglugi Śródlądowej, które rozpoczynały się w Elblągu, a ostatni odbył się we Wrocławiu. Doprowadził do organizacji polsko-rosyjskich regat na Zalewie Wiślanym. Od 2005 aktywnie działa na rzecz mądrej budowy kanału przez Mierzeję, będąc jednym z założycieli konsorcjum dla tej inwestycji. Jego opinie systematycznie są publikowane m.in. w Polskiej Gazecie Transportowej, specjalistycznym czasopiśmie branży logistyczno-transportowej. Jest członkiem wielu organizacji i gremiów zajmujących się drogami wodnymi i prawdopodobnie pierwszą osobą z naszego regionu uhonorowaną w ten sposób.


W gronie osób, które otrzymały Pierścień Hallera znajdują się takie osobistości, jak papież Jan Paweł II, prezydenci Polski Lech Wałęsa, Bronisław Komorowski, Lech Kaczyński i Andrzej Duda, premier Donald Tusk, marszałek Sejmu Maciej Płażyński, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, miasta: Puck, Kołobrzeg, Gdańsk i Gdynia, Warszawa, Toruń.


Pierścienie Hallera nadaje Liga Morska i Rzeczna. Pierścień na kształt dużego srebrnego sygnetu, na którego czole, na ośmiokątnym polu z czerwonego złota umieszczono orła w koronie. Czoło zamyka złoty wieniec w liści laurowych z bielonymi inicjałami LM (Liga Morska) i rokiem nadania. Na bokach wyryto napisy na kotwicach: „HALLER” i „10-II-1920”. Pierścień od środka wyłożony jest złotem, w którym wyryty jest jego kolejny numer.


Pierścień Hallera nadawany jest w rocznicę zaślubin Polski z morzem. Dokonał tego gen. Józef Haller, który w 1920 roku pociągiem przybył na Pomorze, by przejąć pod polskie władanie Pomorze wraz z 174 km dostępem do morza. W Gdańsku do pociągu weszli komisarz generalny RP Maciej Bisiadecki i starosta Józef Wybicki (wnuk autora słów hymnu Polski) i wręczyli generałowi dar od Polonii gdańskiej: dwie obrączki.


Na miejsce zaślubin wybrano liczący wówczas 2,5 tys. mieszkańców Puck. Na uroczystość przyjechały dwa dodatkowe pociągi gości: z Warszawy i z Gdańska. Dzień 10 lutego był mroźny, zatokę pokrywała gruba kra. Generał Haller po słowach „W imieniu Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej ja, generał broni Józef Haller obejmuję w posiadanie ten oto nasz prastary Bałtyk słowiański” wrzucił do wody (przez wyrąbany przerębel) jeden z pierścieni, drugi założył na swój palec. Przy brzegu wbito pamiątkowy słup oraz podpisano akt erekcyjny. Odśpiewano hymn i oddano 21 salw armatnich.

Drugi pierścień nosił gen. Haller do końca swojego życia (zmarł w Londynie w 1960 roku). Po jego śmierci, trafił do muzeum Fawley Court nad Tamizą.


Rocznicę zaślubin świętowano do 1939 roku, a po wojnie dopiero od 1955 roku. Pierścień Hallera uznano za najwyższe wyróżnienie dla osób, instytucji, firm i miast zasłużonych dla żeglugi śródlądowej i morskiej Polski. Prawo nadawania tego odznaczenia posiada Liga Morska i Rzeczna.

 

Sylwia Warzechowska
Dyrektor Biura Senatora RP Jerzego Wcisła

Oceń tekst:

Ocen: 3

%0.0 %100.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 3 )


Komentarze do artykułu (11)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +8
  ~ Fan Gargamela
  Poniedziałek, 11.02

  Ale mnie to rozbawiło! Wstęgi, nagrody, wywiady, a my dalej patrzmy i słuchajmy.......Brawo wyborcy!

 2. 2
  --9
  ~ wicia
  Poniedziałek, 11.02

  @Fan Gargamela ~ żal że to twój z KWW nie otrzymał?

 3. 3
  +7
  ~ Marek
  Poniedziałek, 11.02

  No to w droge do Mordoru

 4. 4
  +14
  ~ Anna
  Poniedziałek, 11.02

  Wstydzę się, że takich ludzi nagradzają. Koniec świata!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Senator J. Wcisła lansuje się przed wyborami, gdzie tylko może. Przez niego PO w Elblągu uzyska w wyborach 1%.

 5. 5
  +15
  ~ Adam
  Poniedziałek, 11.02

  A cóż on takiego zrobił w czasie swojego nic nierobienia? Co mnie, jako mieszkańcowi Elbląga umknęło?

 6. 6
  +9
  ~ galaktyczny kongres lig morski
  Poniedziałek, 11.02

  To jest nagroda kółka różańcowego doceniają się w swoim wybitnym gronie pasożytów społecznych

 7. 7
  --8
  ~ homomomini
  Poniedziałek, 11.02

  Nie umiecie się cieszyć z sukcesu Elblążan. Gdyby komuś z Elbląga zaproponowali funkcje ministra też byście utopili go w łyżce wody. Taka jest jakość wypowiedzi większości z tych, którzy w Elblągu opanowali media społecznościowe. Ja gratuluję senatorowi i dziękuję za Pętlę Żuławską i za to, że walczy o port, Zalew, Wisłę - bo dla nas to ważne sprawy.

 8. 8
  --9
  ~ Elblążanka
  Poniedziałek, 11.02

  I znowu ujadanie wiecznych malkontentów. Panie Senatorze proszę się nie przejmować. Gratuluję i gorąco pozdrawiam

 9. 9
  --5
  ~ Dominika
  Poniedziałek, 11.02

  Ci którzy opluwacie to może chociaż odwagę się podpisać. Wasza nienawiść do wszystkiego i wszystkich jest okropna

 10. 10
  +7
  ~ fanfan
  Poniedziałek, 11.02

  Dostał pierscien za ciagły antyprzekop Zalewu.A tacy tym z Gdanska sie podobają i ich w w d...e mają

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.